şükela:  tümü | bugün soru sor
 • insanın varoluşuna toptan aykırı olan, insanı gönüllü kölelik düzenine iten ve bu vesileyle dünyayı da sağlı sollu belleyen değersiz "değer"ler sistemi, hastalıklı düşünüş biçimi.

  not: dini kısmının bu dediklerimle alakası yoktur
 • almancı bir akrabam geçenlerde türkiye'ye geldi. almanya'da kobi diye adlandırılabilecek 10-15 kişinin çalıştığı bir ferforje atölyesi var. akşam çay içip laflarken konu almanların iş ahlakına geldi. ben yüzeyel adamın önde gideni olduğum için "alman disiplini"nden dem vurunca şöyle bir şey söyledi. almanın şehirde yetişmişi de aynı bizimkiler gibi eyyamcı ama eğer adam köyde doğup büyümüşse, babasının tarlası toprağı, domuz ağılı vs varsa onlar hala alman disiplinini taşıyorlar.

  bu disiplin meselesi önemli. protestan ahlakı derken protestanların ahlakından-ahlaksızlığından bahsetmiyoruz. protestan dünya görüşünün doğurduğu şeyden yani kapitalizmden bahsediyoruz. kapitalizmin icat edip medeniyete bahşettiği en önemli şeyin adının "sıkı (firm)" oluşu tesadüf değildir.
 • yeni nesil bunu cakallik olarak yorumluyor. allah protestan etiginden ve ahlakindan korusun. amin.
 • ya max weber'in protestan ahlakı? nüfusun büyük çoğunluğunu protestanların oluşturduğu ülkelerin, örneğin hollanda ve ingiltere'nin, modern çağın ilk büyük ekonomik başarılarına imza atmalarına karşın din ve ekonomik başarı arasındaki ilişki çok sınırlıdır. çoğunluğu katoliklerden oluşan fransa 19. yüzyılda hızla hollandalıların ve ingilizlerin başarısını taklit etmesi bir yana, bugün italya da bu ülkelerden herhangi biri kadar müreffehtir. uzak doğu'ya baktığınızda ise doğu asya'nın başarılarından hiçbirinin hıristiyan dininin hiçbir biçimiyle alakası olmadığını görürsünüz; dolayısıyla orada da protestanlıkla ekonomik başarı arasında özel bir ilişki olduğunu gösterecek pek bir şey yoktur.

  ulusların düşüşü, james a. robinson
 • "kapitalizmin ruhudur."