• boğaziçi gibi bir ekolun haklı protestosuna gölge düşürecek kadar tuhaflaşmış bir görüntüden bahsediyoruz. bu eylem kültürünün artık derhal değiştirilmesi gerek. zaten bu tuhaf aktivite bazı grupların gayri-resmi imzası olma niteliği taşımaya başladı.

ayrietten eylemlerde gördüğüm en rezalet hareket. şu ana kadar katıldığım her protestoda aynı saçmalık ve protestoda bulunanların %95inin bu durumu "napıyo lan bunlar" bakışlarıyla izlediğine defalarca şahit oldum. şu halaylardan, bolşevik-anadolu kırması, sloganvari mânilerden gına geldi. ulan her eylemde istisnasız aynı model tipleri görüyorum. ortamda bir anda türeyip ortaya çıkıp 8-10 kişi birşeyler zırvalayıp halay çekiyor. bakın bu kadar demode olunamaz. bu kadar dünyadan soyutlanamaz bir topluluk ya. 1930 sonrası oluşan çağa 10 yıl içinde tüm dünya toplumları ayak uydurdu. kılık, kıyafet, eylem kültürleri, protesto biçimleri, kullanılan sözler, aile yapıları, reformlar, öğrenci hareketleri vs. 1968 de ise bu süre 1 seneyi geçmedi. biz hele dünyayı kasıp kavuran bu 68 değişimine en fazla 6 ayda entegre olduk her anlamda her dinamiğiyle. şimdi şuraya bakın, 2000lerin ilk çeyreği bitecek arkadaş çıkmışlar halay falan çekiyorlar. şu rezaletten rica ederim kaçınalım artık. görsel olarakta mantıksal olarakta ve hatta dönemsel olarak şaçma, hatta bende zamana uyarak zamane bir tabir getireyim 'cringe' bir görüntü.

edit: halk oyunlarıyla ve halayla hiçbir sorunumuz yok. düğünlerde, açılışlarda veya benzeri kutlamalardan bahsetmedim. halayın demografik yapısından hele hiç bahsetmedim. boğaziçi üniversitesi mezuniyetinde tüm üniversite el ele halay bile çekebilir. fakat bu durum artık çok farklı.

bazıları için edit 2 : siz okuduğunuzu anlamıyor musunuz? halayın aşırı ve şov kaygısı olan grupların elinde meze olmuş bir duruma dönüşme konusu bu. kimse bu durumu tek başına sola, sağa, liberallere, uzancılara, romalılara, bursasporlulara, kanarya sevenler derneğine atfetmiyor. halay zaten bu coğrafyanın paydaş olduğu bir olay. en az %80'i muhalif olan sözlükten bile bir o kadar oranda destekleyen entry var ve hala bir görüşe ve özellikle muhalif tandanslı bir görüşe hakaret edildiğini anlayanlar çıkıyor.

edit 3 : boğaziçi üniversitesi öğrenci temsilciliği kurulu'nun yaptığı açıklama

edit 4 : debeye girmişiz arkadaşlar teşekkür ediyorum herkese
  • nihayet yüksek sesle konuşulmaya başlanan saçmalık.

bu saçmalığın en büyük nedeni, birileri hak aramak için sokağa çıktığı anda sözde destek verme adı altında parti propagandası için ortama damlayan solcu artığı tipler. bu amaçsız güruh her gün bir yerlerde toplanıp "halka şunu anlatmalıyız, bunu izah etmeliyiz, sınıfların mücadelesi, hakça paylaşım" ıvır zıvırı üzerinden 40-45 yıldır çevrilen muhabbeti çevirip, sanki yeni bir şey bulmuşçasına tatmin olup evlerine dağılır.

diğer bir hobileri de şudur: gazetelerde, sosyal medyada falan protesto, yürüyüş vb. haberleri bulup "hadi gidelim, pankart açalım" kafası yaşarlar. bu nedenle birileri toplanıp üzerinde özenle çalışılmış bir basın açıklaması yaparken, bunlar öne çıkıp "fabrikaaaağlar, tarlaaaağlar" diye slogan atar, basın açıklamasını da, protestonun içeriğini de piç ederler. o halay bunun için çekiliyor işte, "nasıl duyurduk sesimizi, nasıl çıktık kameraların önüne, akşam haberlerde kendimizi izleriz" halayı bu.

bu ülkenin en örgütlü olmayan ama en geniş katılımlı, en haklı, en kapsamlı, en temiz direnişi olan gezi direnişi hem ortaya çıkışı, hem de ardından gelen talepler ve asli katılımcı profili açısından tamamen liberal, şehirli, demokrat, eğitimli kesimin direnişi, hak arama çığlığıydı. bu nedenle de hiç bir örgütlü hareket olmadan 80 ilde insanlar yollara döküldü. sonra bu hoşaflar geldi, akm'yi güya devrimci afişlerle donatıp meydanda tililili tililili halay çekmeye başladılar. ardından alakasız sloganlar, kimsenin adını bilmediği örgütlerin bayrağı altında toplanma talepleri gelmeye başladı ve asıl kitle yavaş yavaş meydanı terk etti. daha da komiği, bu solcu-halaycı-slogancı kitlenin başını çekenlerden türkiye gençlik birliği günümüzün en akp'ci, en tayyipçi örgütü oldu çıktı.

bitirin bu rezilliği...
  • protestoların amacına ulaşmama sebeplerinden biridir davul, zurna, halay ve benzeri eylemler. mağduriyet nedeni ile eylem yapan insanların sanki kutlama yapıyormuş gibi davranması, gevşek ve gevrek tavırlar sergilemesi son derece antipatik ve saçma bir durum yaratıyor. resmen "bizi ciddiye almayın" diyorlar. çok tuhaf.
  • yabancıların eylemlerindeki sloganlara bakıyorsun "black lives matter" hızlı şekilde ve sertçe söyleyerek protesto yapıyorlar. burada "boooo-ğğaazzz-iiiiççççiiii öz-güüürrrr-dür"
    protesto mu ilkokul müsameresi mi belli değil.
  • türkiye’de olan saçma bir alışkanlık gerçekten. bunun sebebi protestoların solcularla özdeşleştirilmesidir diye düşünüyorum. bilindiği üzere sol kendi varlığını sürdürebilmek adına yalnız türkiye’de de değil tüm dünyada sınıf kavgasından etnik ve cinsiyet kavgasına evrilerek kendine yeni bir yol çizmiştir. türkiye’de de 1960’larda ve öncesindeki protestolara ya da toplu etkinliklere baktığınızda günümüzdeki gibi bir manzara ya da halay görmek pek mümkün değildir çünkü protesto faaliyetleri sol bir yapıya sahip değildir. sonraki süreçte sol bir yapıya bürünerek günümüze kadar gelmiştir. bu süreçte de dünyada olduğu gibi türkiye’de de etnisite ve cinsiyete dayanan bir sol olarak ülkedeki en kalabalık azınlık gruba ya da bölgeye yaranmak için farklı kültürel öğeleri içine alarak sentezlemiştir.

şunu belirtmek istiyorum. hak aramak, özgürlüğü savunmak sadece sosyalistlere özgü kavramlar değildir. (ben sosyalizmde ya da komünizmde zaten özgürlük namına bir şey göremiyorum, sosyalizm ya da komünizm dogmatik kuralları olan ve hayatı uniform bir şekilde yaşamayı gerektiren bir şey gibi görünüyor hep bana. tıpkı din gibi. özgürlük neresinde göremiyorum) bu önyargının ve bilinçsizliğin artık kırılması gerektiğini düşünüyorum.
  • en ufak protestoda devrim yapan castro tribine giren tipler insanların gözünde hak arayışını değersizleştiriyor.

amk beyinsizleri leş yeşil parka giymeyi bırakıp presentable bir şekilde insan önüne çıksalar daha çok ciddiye alınacaklar.

ayrıca tip, kolektif yarak kürek üyelikleri bir sike derman olmamakla birlikte, davaya zarar veriyor.

polis zaten bu tipleri coplamaya koşullanmış, eli sopada gazda, en ufak kıvılcımın çakmasını bekliyorlar.

şaşırtın insanları mk. saygınlık uyandırın. kendinizi yetkililerin muhatabı olarak konumlandırın, copların değil.
  • solcunun en yobaz halini bu halay çemberinde görebilirsiniz
  • köylülüğe yenilgimizi her fırsatta gösteren olaydır.

bu saçmalığın cirosu genelde kürtlere kesilir ama uygarlığın hititlerle başlayıp o noktada bittiği orta anadolu gerçeğini de es geçmemek gerekir. her toplumsal olayda yırtık dondan fırlar gibi ortaya saçılan halayın arkasında kürtler kadar büyükşehirleri köy haline getiren orta anadolu ahalisi de var.

mesele yine dönüp dolaşıp türkiye'nin kentleşme sorunlarına yaslanıyor işte.
  • sonuna kadar katılıyorum.

bir şeyi protesto edip haklılığınızı savunurken birden aklınıza oynamak mı geliyor yani. gerçekten anlam veremediğim olay. sen protestonu yap kardeşim haksızlıkları dile getir konuş bir şeyler aktar bu adam ne söylüyor neye tepki gösteriyor bir anlayalım. adam televizyonu açıyor veya oradan geçiyor bir bakıyor halay çeken insanlar. ee? kim neyi destekleyecek ya da kim neyi anlayacak?
  • sosyalist görüşlü biri olarak benimde tuhafıma giden görüntülerdir. her protestoya kürtçülük serpiştirme aptallığı da nedir?

feminizm yürüyüşünde bunlar, gezi de bunlar, boğaziçi protestolarında bunlar, odtü eylemlerinde bunlar. ya kardeşim bir tek sorun kürtçe sorunu mu? niye hak aramayı baltalıyorsunuz her seferinde.

ne alaka yani? sloganlarda hep aynı minvalde. bu tipler gezi protestolarını da manipüle etmeye çalıştılar da başaramadılar. o yüzden bu tayfa geziyi pek sahiplenmezler. o boktan flamalarınızı her yerde görmek zorunda mıyız? feminizm yürüyüşünde lgbt bayrağı neden? lgbt yürüyüşünde hdp bayrağı neden?

protestolarda particilik neden?

mesela ben kapitalizm karşıtıyım ama senin ırkçılık yaptığın kürtçü bayraklar altında yürümek istemiyorum.

zaten komünizm ile ırkçılar nasıl bir araya geldi o da ayrı konu. karl marx ve engels'in manifestosunu okuyan bilen adam tek sınıfın işçiler olduğunu bilir ırkçılıkla bunun ne alakası var?

aptallar sürüsü.
hesabın var mı? giriş yap