şükela:  tümü | bugün
 • boğaziçi gibi bir ekolun haklı protestosuna gölge düşürecek kadar tuhaflaşmış bir görüntüden bahsediyoruz. bu eylem kültürünün artık derhal değiştirilmesi gerek. zaten bu tuhaf aktivite bazı grupların gayri-resmi imzası olma niteliği taşımaya başladı.

  ayrietten eylemlerde gördüğüm en rezalet hareket. şu ana kadar katıldığım her protestoda aynı saçmalık ve protestoda bulunanların %95inin bu durumu "napıyo lan bunlar" bakışlarıyla izlediğine defalarca şahit oldum. şu halaylardan, bolşevik-anadolu kırması, sloganvari mânilerden gına geldi. ulan her eylemde istisnasız aynı model tipleri görüyorum. ortamda bir anda türeyip ortaya çıkıp 8-10 kişi birşeyler zırvalayıp halay çekiyor. bakın bu kadar demode olunamaz. bu kadar dünyadan soyutlanamaz bir topluluk ya. 1930 sonrası oluşan çağa 10 yıl içinde tüm dünya toplumları ayak uydurdu. kılık, kıyafet, eylem kültürleri, protesto biçimleri, kullanılan sözler, aile yapıları, reformlar, öğrenci hareketleri vs. 1968 de ise bu süre 1 seneyi geçmedi. biz hele dünyayı kasıp kavuran bu 68 değişimine en fazla 6 ayda entegre olduk her anlamda her dinamiğiyle. şimdi şuraya bakın, 2000lerin ilk çeyreği bitecek arkadaş çıkmışlar halay falan çekiyorlar. şu rezaletten rica ederim kaçınalım artık. görsel olarakta mantıksal olarakta ve hatta dönemsel olarak şaçma, hatta bende zamana uyarak zamane bir tabir getireyim 'cringe' bir görüntü.

  edit: halk oyunlarıyla ve halayla hiçbir sorunumuz yok. düğünlerde, açılışlarda veya benzeri kutlamalardan bahsetmedim. halayın demografik yapısından hele hiç bahsetmedim. boğaziçi üniversitesi mezuniyetinde tüm üniversite el ele halay bile çekebilir. fakat bu durum artık çok farklı.

  bazıları için edit 2 : siz okuduğunuzu anlamıyor musunuz? halayın aşırı ve şov kaygısı olan grupların elinde meze olmuş bir duruma dönüşme konusu bu. kimse bu durumu tek başına sola, sağa, liberallere, uzancılara, romalılara, bursasporlulara, kanarya sevenler derneğine atfetmiyor. halay zaten bu coğrafyanın paydaş olduğu bir olay. en az %80'i muhalif olan sözlükten bile bir o kadar oranda destekleyen entry var ve hala bir görüşe ve özellikle muhalif tandanslı bir görüşe hakaret edildiğini anlayanlar çıkıyor.

  edit 3 : boğaziçi üniversitesi öğrenci temsilciliği kurulu'nun yaptığı açıklama

  edit 4 : debeye girmişiz arkadaşlar teşekkür ediyorum herkese
 • protesto değil de bir kutlama havası veriyor. mahalle yanarken hesabı. yazara katılıyorum. yerel olan şeyler yerelde güzel. kültürümüzün her parçasını her yere sokamayız.
 • protestotda halay çekmek eğlenmek ne kadar doğru bir mesaj veriyor bilmiyorum, haklı bir direnişimiz var ve kazandık kutlaması değil sonuçta, daha kazanmamışsın. ama boğaziçi kültürü görmüş kişiler halay çekmez ıyyy bu ne bee gibi bir yaklaşımı bilemedim

  boğaziçi üniversitesindeki halk oyunları kulübünü de (illa ki vardır diye tahmin ediyorum) kapatın o zaman
 • türkiye’de olan saçma bir alışkanlık gerçekten. bunun sebebi protestoların solcularla özdeşleştirilmesidir diye düşünüyorum. bilindiği üzere sol kendi varlığını sürdürebilmek adına yalnız türkiye’de de değil tüm dünyada sınıf kavgasından etnik ve cinsiyet kavgasına evrilerek kendine yeni bir yol çizmiştir. türkiye’de de 1960’larda ve öncesindeki protestolara ya da toplu etkinliklere baktığınızda günümüzdeki gibi bir manzara ya da halay görmek pek mümkün değildir çünkü protesto faaliyetleri sol bir yapıya sahip değildir. sonraki süreçte sol bir yapıya bürünerek günümüze kadar gelmiştir. bu süreçte de dünyada olduğu gibi türkiye’de de etnisite ve cinsiyete dayanan bir sol olarak ülkedeki en kalabalık azınlık gruba ya da bölgeye yaranmak için farklı kültürel öğeleri içine alarak sentezlemiştir.

  şunu belirtmek istiyorum. hak aramak, özgürlüğü savunmak sadece sosyalistlere özgü kavramlar değildir. (ben sosyalizmde ya da komünizmde zaten özgürlük namına bir şey göremiyorum, sosyalizm ya da komünizm dogmatik kuralları olan ve hayatı uniform bir şekilde yaşamayı gerektiren bir şey gibi görünüyor hep bana. tıpkı din gibi. özgürlük neresinde göremiyorum) bu önyargının ve bilinçsizliğin artık kırılması gerektiğini düşünüyorum.
 • bu meydan kanlı meydan. neyse linc yemiyim simdi :)). bu ulkenin okumuş gençliğini nelerle ugrastiriyorlar.
 • neden saçmalık olduğu düşünülmüş anlamadım. tarihteki birçok protestoda, devrimde toplulukların bir araya gelerek fikirlerini sunması ve birlik olmanın verdiği mutluluk var. elin irlandalısı eylem yaparken bir yandan dans etmesi normalse bu coğrafya insanının birlik olup halay çekmesi neden anormal.
 • doğuda askerlik yapanlar bilir, bilmeyen de kesin duymuştur. teröristler dağda ısınmak için ateş etrafında halay çekerler. bu da o misal.
  nacizane fikrim halayı haklı davalardan uzak tutun. halkı arkanıza alamadığınız ya da toplumun desteklemediği hiçbir dava kazanılamaz.

  ayrıca ateş yakıldığında ortaya çıkan gitar ve protesto görünce çekilen halay...
 • protesto ile devrimin ne alakası var.
  halayin ikisiyle ne alakası var.
  her kurumun haklı davasına tuzluğu alıp koşan devrim meraklıları, terör sempatizanları, çıkar düşkünleri gibi fırsatçı boktan gruplar yüzünden insanlar hakkını veya fikrini savunamaz oldu. bir gösteride kırmızı zemin üzerine siyah pankart, sarı yeşil kırmızı pankart, halay ve zılgıt görüp duyduğumda artık midem bulanıyor. türk polisine bir kez daha dua ediyorum. tek üzüldüğüm gerçekten hakkını savunmaya çalışanlar.
 • protestoların amacına ulaşmama sebeplerinden biridir davul, zurna, halay ve benzeri eylemler. mağduriyet nedeni ile eylem yapan insanların sanki kutlama yapıyormuş gibi davranması, gevşek ve gevrek tavırlar sergilemesi son derece antipatik ve saçma bir durum yaratıyor. resmen "bizi ciddiye almayın" diyorlar. çok tuhaf.
 • köylülüğe yenilgimizi her fırsatta gösteren olaydır.

  bu saçmalığın cirosu genelde kürtlere kesilir ama uygarlığın hititlerle başlayıp o noktada bittiği orta anadolu gerçeğini de es geçmemek gerekir. her toplumsal olayda yırtık dondan fırlar gibi ortaya saçılan halayın arkasında kürtler kadar büyükşehirleri köy haline getiren orta anadolu ahalisi de var.

  mesele yine dönüp dolaşıp türkiye'nin kentleşme sorunlarına yaslanıyor işte.
237 entry daha