şükela:  tümü | bugün soru sor
 • astellas adlı ilaç şirketine ait, atopik dermatit `te endikasyonu olan tacrolimus etken maddeli pomad. %0.03 ve %0.1 tacrolimus içeren iki formu bulunmaktadır.
 • yeni nesil seboreik dermatit pomadı. kortizon içeren pomadlara güzel bir alternatif. kortizonun zaman içerisinde yüzde yaratacağı tahribatı düşünerek endişeye kapılan ve böylece diğer yandan seboreik dermatiti tetikleyerek kısır döngü yaratan bünyelere nefes aldırıp aldırmayacağı zaman içerisinde anlaşılacaktır...
 • yaklaşık 20 yıldır prednol, fucidin vb tüm kortizonlu ilaçlara maruz kalan bünyemin yeni ilacı olmasını umduğum pomaddır. ilk sürüldüğü günlerde acayip bir yanma efekti yaratsa da ağrı kesici ile geçirebilineceği önerildi doktorum tarafından.

  ayrıca sgk tarafından icazeti daha önce alamamış olması üzücü olmakla birlikte kurumun ilacın tamamını ödememesi daha da üzücü olmuştur. %0.1 lik formu 70 lira olup kurumun payından arta kalan 12.50 liralık masrafı hasta tarafından ödenmektedir.

  unutmadan, ilaç sağlık raporuyla verilmektedir. ilacı yazan doktorlar yanında 3 veya 6 aylık bir rapor daha verir ve reçete ile birlikte bu raporun bir kopyası da eczanelere verilerek temin edilir.
 • kortizonlu ilaçların artık kullanılamayacağı uzun süreli tedavilerde önerilir. iki hafta kortizon kullanımından sonra iki ay da protopicle devam edilebilir.
 • alkol ile birlikte alındığında sürülen bölgelerde alerjik reaksiyon gösterebilmektedir. üstelik sürmeyi bıraktıktan 2 hafta sonra bile aynı reaksiyon yaşanabilmektedir.
 • alkol ile birlikte kullanımından bahsederken sürüp içmeye gitmekten bahsetmiyormuş prospektüs. akşam sürüp ertesi gün içerken yaşadığım enfes kaşıntıdan anladığım üzere evet tedavi esnasında alkol alırsanız kaşındırıyor.
 • yüzümde egzamadan daha zor kontrol atına alınabilen sorunlara sebep olduğu için kullanmayı kesinlikle bıraktığım krem.

  gözardı edilemeyecek sıklıkta ve çeşitlilikte, çok ciddi yan etkileri mevcuttur;

  yan etkiler:
  enfeksiyonlar
  sık: herpes enfeksiyonları (herpes simplex dermatiti (eczema herpeticum), herpes simplex (uçuk), kaposi'nin varicella-benzeri erupsiyonu).

  deri ve subkütan doku
  sık: folikülit, kaşıntı. nadir: akne.

  sinir sistemi
  sık: parestezi, disestezi (hiperestezi, yanma hissi).
 • pediatrik formu da bulunan pomad.
 • seboreik dermatit tedavisi için 3 yıldır ara ara cildimde kullanarak hastalığı kontrol altına alabildiğim ve kortizon içermeyen pomad. bir haftalık kullanımdan sonra yüzdeki kızarıklık ve pullanma yok oluyor. reçetesiz almak istenilirse yaklaşık 80 tl gibi bir ücret karşılığında eczanelerden satın alınabilir.

  edit: fiyatı 50 tl civarındaymış.

  edit2: piyasada şu anda bulmak neredeyse imkansız. genelde muadili olan tacrolin öneriliyor eczanelerde. ancak protopic kadar etkili değil, belirtmekte fayda var.

  edit3: şu sıralar tacrolin kullanmaktayım ve etkisi protopic'ten daha iyi.