şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ortamlara yeni giriş yapacak olan kültür, sanat ve edebiyat dergisi. ilk sayıyı çıkaracaklarının haberini verdiler bile. şuradaki instagram hesaplarından habere ulaşılabilir.

  kanlı ve canlı geleceklere benziyorlar, şimdiden.
 • nasıl alacağımızı anlamadım henüz bu dergiyi. twitter biolarında bi sipariş linki gördüm. raflarda göremeyecek miyiz yani?
 • üçüncü sayısı ile tekrar vurmaya hazırlanan dergi. kenger*&dalcı'nın* aşk çocuğu, budmo'nun kardeşi. ikinci sayısında laleli'den cehenneme giden bir gemiye okuyucusunu bindirip, amişlik üzerine oldukça ilginç bir derlemeyi bizlere ulaştırdıktan sonra üçüncü sayısında nasıl şaşırtacağını merak ettiğim, inceden fanboy olmak istesem de, herkes tarafından bilinirse kıskançlığına düştüğüm tuhaf oluşum. yazarlarının azımsanmayacak bir kısmını stalklıyorum, altar* hariç. dergilerini internet ortamından full format paylaşmalarının yanı sıra, dergi için kurdukları bir de site varmış, bugün fark ettim. enteresan inceleme yazıları var. ama siz bakmayın. sadece ben bakacağım.*
 • bunca giri'den sonra birazcık yeşillendirmekte fayda olduğunu düşünüyorum. nuri kantar beyefendinin de söylediği gibi prova, fatih dalcı ve benim ortak magazin projemiz. salt bir dergiden ibaret olmamasını planladığımız bu oluşum, web sitemiz ile de aşağı yukarı istediğimiz duruma geldi. kolektif bir blog olarak düşünebileceğiniz web sitemize bu linkten ulaşabilirsiniz.

  bu link üzerinden ulaşabileceğiniz ilk sayımızda şevket altuğ'u kapağa taşıyarak kendisi ile ilgili bir dosya hazırladık. storytelling hakkında hazırladığımız dosya için dünyaca ünlü rapper sage francis ile ayrıca türkçe rap'in saygıdeğer isimlerinden kayra ve çağrı sinci ile de röportajlar yaptık. tengricilik inancının günümüz sanat dünyasına yansımalarıyla ilgili yaptığımız araştırmada kam ata grubu ve senarist ercan mehmet erdem ile röportajlar yaptık. ayrıca flört grubu ile bir röportaj yaptık.
  şenol erdoğan, batuhan dedde ve mehmet berk yaltırık şiir ve öyküleriyle aramızda yer alırken, taner ay theodore john kaczynski hakkındaki yazısı ile bize katıldı. filmler ve filimler ailesinin fox'u taha ulukaya da bir yazısı ile bizimleydi.

  bu link üzerinden ulaşabileceğiniz ikinci sayımızda ise konumuz laleliden cehenneme doğru giden bir gemide başlığıyla gemide filmine dairdi. dünya zion olmadan başlıklı yazıda neo-ludizm akımından ve theodore john kaczynski a.k.a. unabomber davasından bahsettik. amiş komünleri'nden, asmr'dan, ergüder yoldaş ve müziğinden, yeşilçam'dan ve güzellikten ve çirkinlikten ve şiddetten bahsettik.

  önümüzdeki günlerde yayımlayacağımız üçüncü sayımızda ise türkçe rap kültürünün mihenk taşlarından efsane turbo tunç dindaş ile bir röportajımız var. ayrıca seyduna ile şahrud destanının ozanı seyduna tunay bozyiğit ile de bir röportajımız var. ölü dillerin efendisi olarak da bilinen prof. dr. veysel donbaz, bertan rona, onur ataoğlu, burak bayülgen de bu sayıda bizlere eşlik ediyorlar.

  prova magazine, tamamen ücretsiz olarak yayımlanıyor. instagram ve twitter üzerinden de @provamag kullanıcı adı bize ait, sevgiler ve selamlar..