şükela:  tümü | bugün
 • proxima centauri gezegen değil, sönmüş bir yıldızdır. proxima centauri a ve b ile birlikte 3 lü yıldız kümesi oluştururlar. ayrıca güneşe dolayısıyla sistemimize güneşten sonraki en yakın yıldızdır.
 • muhtemelen insanoglunun gunes sistemi disinda, kesif icin gidecegi ilk gezegen.

  (bkz: pcb)
 • dünyamızın kütlesinin yaklaşık 1,3 katı kütleye sahip, 1 yılın 11,2 günde tamamlandığı gezegen adayı. proxima centauri'nin etrafında 7 milyon kilometre uzaklıkta dönüyor. etrafında döndüğü yıldıza hep aynı yüzüyle baktığı için bir yanı çok sıcak diğer yanı ise çok soğuk. olası bir yaşam bulgusu zayıf.

  proxima centauri b ayrıca proxima centauri tarafından yüksek enerji seviyeli parçacıklara ve röntgen ışınlarına maruz kalıyor. gezegenin manyetik alanının bu parçalardan koruyup korumadığı henüz belli değil.

  söylenenlere göre normal sıcaklığı eksi 40 santigrat derecelerde yer almakta.
 • sadece bir yüzü yıldıza dönük kaldığı için gezegenin bir tarafının yüzlerce derece sıcaklığa ulaşırken diğer tarafının ortalama -33 derece civarında olduğu tahmin ediliyor.
 • henüz yörünge mekaniği ve kimyasal yapısı hakkında kesin bilgi olmayan gezegendir.

  "tam olarak, dünya ve ay gibi, 1:1 şeklinde kilitlenmiş olabileceği gibi; güneş-merkür gibi 3:2 şeklinde de kütleçekim kilidine yakalanmış olabilir" deniyor. sürekli aynı yüzünün yıldıza dönük olup olmadığı muamma yani...

  ayrıca gezegenin terrestrial, yani katı kabuklu, olup olmadığı da kesin olarak bilinmiyor henüz. sadece kütlesi için "dünya'nın 1,3 ile 3 katı arasında bir oranda" olduğu söyleniyor. süper dünya da olabilir, atanamamış neptün de yani...

  ayrıca, şu anda r/askscience'ta hakkında ama yapılmaktadır: işte o ama
 • breakthrough starshot projesi sayesinde belki de ölmeden önce görme ihtimalimiz olan bir gezegen. eso araştırmacılarına göre yaşanılabilir bölgede bir yörüngeyi izliyor. atmosfer içerme ve sıvı halde su bulundurma ihtimali yüksek deniliyor. son zamanlarda çıkan en ciddi "olası yaşanılabilir gezegen" haberi.

  http://www.donanimhaber.com/…-bu-seferki-farkli.htm
 • ben bu gezegene son derece şüpheci yaklaşıyorum. hele hele insanların bu haber üzerine heyecanlanmasına tamamen gıcık oluyorum.
  nedenlerini aşağıda paylaşacağım.
  ama bu düşüncemi dile getirdiğimde hemen "bilim düşmanı" ilan ediliyorum. lütfen fişlemeden önce sonuna kadar okuyunuz.
  teşekkürler.

  gerçekten bu gezegen "dünya benzeri" ise;
  heyecan yapmayınız çünkü:

  1. gezegen bize 4.2 ışık yılı yani yaklaşık 40 trilyon km uzaklıkta yer alıyor. biz şu an 1 milyar km uzaktaki satürn'e "çok uzak" deyip gitmiyoruz.
  2. bir gezegenin yaşanabilir olması içinde gelişmiş canlı olduğu anlamına gelmez. örneğin, sahra çölü de yaşanabilirdir ama içinde ne kadar hayat olduğu ortada.

  bu gezegen "dünya benzeri" değil ise;
  olmayabilir çünkü:

  1. gezegenin herhangi bir fotoğrafı mevcut değil. bize uzaklığı ve yörüngesinde olduğu proxima centauri yıldızına yakınlığı sebebiyle görüntü almak mümkün değil.
  2. bu gezegen harps adı verilen bir naneyle bulundu. bu alet avrupa güney rasathanesi'ne (eso) ait ve şili'deki bir gözlemevinde bulunuyor. eso, 2012 yılında da alpha centauri bb adında bir gezegen bulmuş ve dünya benzeri olduğunu iddia etmişti. gazeteler tıpkı proxima cenaturi b haberi gibi bunu ballandıra ballandıra anlatmış siz de yine heyecan yapmış ben de bilim düşmanı olmuştum. geçen sene gökbilimciler uzun araştırmalar sonunda alpha centauri bb'nin "dünya benzeri" olmasını bırakın, hiç var olmadığını kanıtlamışlardı.

  kıssadan hisse; bilimsel metod her zaman yararlı bir şeydir. bir konuya şüpheci olarak yaklaşmak sadece ilerlemeyi tetikler. kalbinizin sesini dinleyip uzaylıyla birebir sevişme hayalleri kurmaksa gerçek bilimi göz ardı edip hükümetlerden ödenek tokatlama peşinde olan insanları zengin etmeye yarar.

  vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

  edit: insan değil probe yollamayı planlıyorlarmış. ok o zaman. çünkü insansız uzay aracı daha hızlı gider. 70 bin sene sonra varır oraya.
  ayrıca dünya dışında yaşayan canlıların varlığı zaten kanıtlandı ama heyecanlanmak için bahaneye gerek yok sanırım. buldukça heyecanlanalım. bulmasak da bulduk diyelim. bana uyar.
  bir de "yaşam olabilir" ve "yaşam var" cümleleri arasında fark olduğunu anlayabilsek keşke. mesela mars'ta da yaşam "olabilir." ama 4.2 ışıkyılı uzaktaki varlığı bile meçhul gezegen kadar heyecan yaratamıyor nedense. "wishful thinking"le bilim yapınca neye heyecanlanacağıma karar veremiyorum ben de bazen.

  ufak da bir ekleme: eso'nun alpha centauri bb fiyaskosunu ortaya çıkaran gökbilimceler nasa'da değil, oxford universitesi'nde çalışıyorlardı.
 • 4.2 ışık yılı uzaklığındaki gezegene zaten nasa adam gönderme derdinde değil. daha ilk duyurularında "probe gönderme olasılığı" ndan bahsettiler zaten. bu bile oralarda ne tür şeyler olduğunu öğrenmeye dair yeterince heyecan verici. bu bile bizden başka canlıların olduğu gerçeğini ispatlayacaksa, yeterince heyecan vericidir. ve şu an ay'a dahi tekrar insan göndermemelerinin sebebi aşırı masraflı olması (tabi ay'dan energy harvest'ın da henüz söz konusu olmaması). haliyle ne okuyucu buraya gidelim heyecanında ne de nasa.

  sahra çölü'nde sürüngenler, kuşlar, yırtıcı çöl hayvanları yaşar. yüzlercesi. nasa'nın yaşanabilir gezegenden kastı zaten animoid ya da humanoid var değil. herhangi bir canlı formunun bulunması yeter yaşanabilir gezegen kategorisine girmesi için. başlangıç için en azından. bu da yine oldukça heyecan verici evet.

  fotoğrafla kanıt istemek hangi bilim metoduna ait meraklar içerisindeyim. probe gönderilecek kadar emin olunursa probe gider, sen ben göremesek de ileride o gezegenin fotoğrafları çekilir.

  harps denilen "nane" nin ne tür bir aygıt olduğu şurada: http://www.eso.org/…instruments/harps/overview.html

  esa'nın bulduğu bir gezegeni nasa'nın kendi bulgularıyla çürütmesi ya da tem tersinin yaşanması insanların bu tür haberlere heyecanlanmasına bir engel değil. özellikle türk insanını bir durdurup bir on dk kadar dahi düşündürebiliyorsa bu konularda, ne de güzel haberlerdir bunlar.

  bu aralar hala tartışması süren mega structures var. adamlar kendileri bile heyecan yaptı. oha nasıl olur, baya bildiğin kocaman yapılar tespit ettik diye. sonra anlaşıldı ki aslında mega structures değilmiş. ama sonra yine konusu açıldı olabilir diye. yani adamlar öyle bir haber yayıp haydii bu böyle değilmiş deyip işin ucunu bırakmıyorlar. haliyle biz niye bırakalım? bu işle uğraşan adamlar yeterince şüpheci. okuyucu da şüpheci olmalı evet ancak "doğal olarak" devletinden daha çok fon isteyen bir kurumu da kötü bir şey yapıyormuş gibi eleştirmenin de hiçbir yapıcı yanı yok. bir de sanki her hype haberde adamlar hükümetlerinden milyon dolarları cukkalıyormış gibi bir kesinlikle, eminlikle konuşuluyor. keşke alsalar da, işe yarasa da bugün gidilir gidilmez mi yerine daha farklı şeyler konuşabilsek.

  ben bu gezegene şüpheci yaklaşıyorum sebepleri şunlar deyince ben de nasa'nın verilerine denk counter-argument sunulacak sandım heyecanlandım. asıl bunlara heyecanlanmamam lazımmış. teşekkürler.

  not: 2030'larda nasa'nın europa araştırmaları için başlattığı projeler:

  (bkz: #51698412)

  hype yapıyorlar ama çalışıyorlar da.
 • 1 yılın sadece 11 günde geçtiği söylenen gezegendir. 4 ışık yılı uzaklıktaymış böyle yazınca inanılmaz kendime yakın hissediyorum ama km olarak açılımı 30 trilyon km. gitmek istesek 58 yıl sürüyormuş tabi bu şu anki en hızlı uzay aracıyla mümkün olan süre * ınterstellar izleyip hayal kurmaya devam.