*

şükela:  tümü | bugün
 • güneşimizin en yakın komşu yıldızı 4,2 ışık yılı uzaktaki (bkz: proxima centauri) yörüngesinde 16 yıl önce (bkz: proxima b) gezegeni keşfedilmişti bugün* ise mario damasso ve fabio del sordo'nun yayımladığı makale ile (bkz: proxima c) yani bu yıldızın keşfedilen ikinci bir gezegeni duyuruldu. (bkz: proxima c) dünya'nın en az 6 katı büyüklüğünde ancak kendi güneşine biraz uzak ve yıldızı etrafında 1 turunu 5,2 dünya yılı süresinde tamamlıyor gezegenin ortalama ısısı -200 santigrat civarında olduğundan bildiğimiz zeki yaşamı barındırma ihtimali düşük olsa da basit yaşam formlarını barındırma ihtimali var.

  link

  edit başlığa uzun süredir bakma fırsatım olmamıştı. ne yazık ki bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan, daenerys targaryen in askerleriyiz nickli yazar burada anlatılanları anlamadan "tahmin" olarak niteleyerek, şaşırtmayacak şekilde makalede kullanılan metodu da anlamadan ve komik şekilde kendi kafasından bu tip gezegen keşiflerinin "fotoğraf" ile yapıldığını zanneden, bilimsel süreçten de haberi olmadığı halde "yorum" yapmaktan geri kalmamış bir birey ekran görüntüsü

  açıklamaya geçersek, bu makalede anlatılanlar; 549 günlük gözlem verisi içeren bir çalışmanın bir ürünü. öncelikle bu mulders, pascucci çalışmasındaki harps (high accuracy radial velocity planet searcher) ve anglada-escudé çalışmasındaki uves (ultraviolet and visual echelle spectrograph) spectrograf verisi ile temellendirilmiştir. aynı gözlem teknikleri kullanılan çalışmadaki, bu teknikten alınan veri nasıl görünür öğrenmek isteyenler için bir örnek hatta uves verileri örneği de koyalım. bu tip fotometrik verinin analizi ile ulaşılan sonuçlar arasında, gezegen boyutları, hareket hızı ve ekseni olduğundan eksen üzerinde belirlenen hızda tam turu ne kadar sürede tamamladığı verisi 1 yıla karşılık gelen süreyi verir kendi yıldızına olan mesafesi gezegen yüzeyinde hissedilecek ısıyı belirlemede kullanılır. "eleştiride" bulunan zatın "1 yılı gaç gün nası bilecehler la?" ya da "gezegen gaç derece onu nası bileceh yhaa atıyorlar la" gibi manasız sorularının da cevabına bu şekilde ulaşılmaktadır. bu çalışma ile ilgili verilerin tamamına buradan ulaşılabilir. son olarak bu kadar teknik ve karmaşık veriyi anlamaması ile de ilgisi olmadan genel olarak okuduğunu anlamadığını gösteren şu alıntıda görülebilir:

  --- spoiler ---
  ". uzayda bulunan cisimler birbirlerinden çok farkı zamanları yaşıyorlar. bizim baktığımız yerde görülen bir cisim aslında çoktan yok olmuş ya da geçmişten bir yansıma olabilir. oralardan bize doğru bakıldığında da aslında bizim dünyamız henüz var olmamış bile olabilir."
  --- spoiler ---
  diye saçmalayabiliyor proxima centauri bize yazının başında da belirtildiği gibi 4,2 ışık yılı uzakta yani oraya baktığımızda 4,2 yıl önceki halini görüyoruz(oradan dünya gözlemlenirse yine aynı şekilde 4,2 yıl önceki hal görülür), ışık yani görüntü bize o kadar zamanda ulaşıyor. ancak yazar diyor ki bizden "farklı zamanda" * yaşıyormuş! aslında çoktan yok olmuş olabilir, geçmişten yansıma olabilir diyor bizim gezegenimiz var olmamış!!!! olabilir diyor 4 milyar yılı aşkın yaşa sahip dünyadan bahsederken 4,5 yıl gibi bir gecikmeli görüntü için. gülsem mi ağlasam mı bilemiyorum....
  (bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)

  son olarak; burada bahsi geçen verileri herkes anlamak, anlamlandırmak ya da sağlamasını yapabilmek zorunda değil. tek konu; bu süreçlerin nasıl işlediğini bilmeyen birinin fikir sahibi olmadığı bir konuda konuşması hatta iddialarda bulunması ve hatta bilim insanlarının "saygınlığından" bahsedecek kadar saçmalayabilmesi.
 • an itibariyle orada mı değil mi bilmediğimiz yıldız. tüm diğerleri gibi.
 • 2015 yılında new horizons yakınından geçmeden önce güneş sistemindeki plüton'un çekilebilmiş en belirgin fotoğrafı buydu. new horizons ise şu fotoğrafları çekti.

  yani 1930'da keşfedildiğinden 2015 yılına kadar güneş sistemindeki plüton'un bile çekilebilen tek fotoğrafı buyken, başka galaksilerde keşfedildiği farz edilen gezegenlerin yaşamsal verilerinin, hava sıcaklığı gibi değerlerin ortaya koyulması tahminden başka bir şey değil.

  dünya ötesine dair bilimin %99.999999999999999999999999'u tahminden ve varsayımdan başka bir şey değil.

  iş bu gezegen olduğu iddia edilen proxima centauri c denen şey de, ona dair bilgiler de varsayımdan ibaret. oraya gittiğinde orada öyle bir şey bulmama ihtimalin bile varken, büyüklüğü şu, kendi güneşinin etrafında şu kadar sürede tur atıyor, yüzey sıcaklığı bu demek bilimsel değil. hele hele 2 piksel görüntüden bir gezegenin yer altı yapısına kadar bilgi verenler var ki, durumun farkında olan insanın bilim insanlarına olan güveni sarsılıyor.

  diğer taraftan şunu da hesaba katmak gerekiyor. uzayda bulunan cisimler birbirlerinden çok farkı zamanları yaşıyorlar. bizim baktığımız yerde görülen bir cisim aslında çoktan yok olmuş ya da geçmişten bir yansıma olabilir. oralardan bize doğru bakıldığında da aslında bizim dünyamız henüz var olmamış bile olabilir.

  sonuç olarak, "kesin şöyle, kesin böyle" diye bilgi verilmesi yanlış. bir varsayım ya da tahmin olduğunu belirtmeden yapılan açıklamaların da saygınlığı sorgulanır.
 • (bkz: proxima b) ilk keşfedildiğinde zaten koca sistemin tek gezegenli olmayacağı teorize edilmişti.

  verilen makale linki güzel ama çoğu kişi için karmaşık, diğer yorumlarda ilk entry nin anlaşılmadığını gösteriyor o yüzden daha haber formatında okumak isteyenler için.
  space.com detaylı olarak ele alınmış
  link