şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • açılımı "performance related pay" dir. özellikle bazı ingiliz ve amerikan şirketleri çalışanlarına sabit maaşlarının yanında haftalık-aylık performanslarına göre bonus niteliğinde ek bir ödeme yapar.buna prp ödemesi de denir.
 • platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulamasıdır. kişiden alınan kanın özel bir tüpe konularak santrfüj edildikten sonra elde edilen platelet yönünden zenginleştirilmiş plazmanın yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesidir. derma-kozmetik olarak kullanımında dünyada ilk kez alain gondinet tarafından çalışmaları yapılmış ve regenlab firması tarafından kitler halinde piyasaya sunulmuş mucizevi bir tedavi yöntemidir. yoğun olarak yüz mezoterapisi ve saç dökülmesi tedavisinde kullanılmaktadır. sadece derma-kozmetik alanda değil hücre rejenerasyonu istenilen her alanda kullanılmaktadır.
 • londra merkezli bir mimarlık ofisi.
 • insanın kendi kanından oluşturulan bir plazma olduğundan uygulanmasının hiçbir yan etkisinin bulunmadığı yöntemdir.
 • platelet'ten zengin plazma olarak türkçeleştirebileceğimiz uygulamanın kısaltılmış hali. sistemin temeli basit. kişiden alınan az bir miktar kan santrifüj ve mikro filtreleme gibi birtakım işlemlerinden geçiriliyor. bu sayede elde edilen iki madde açığa çıkıyor. prp (platelet rich plasma) ve ppp (platelet poor plasma). platelet'ten zengin plazmanın özelliği tamamen yapılandırıcı maddeleri içermesi. yani saçlı deri, yüz bölgesi, boyun-dekolte bölgesi gibi çevresel, yaş ve diğer faktörlerle yenilenmesi yavaşlayan bölgelere kişinin kendi yapılandırıcı hücreleriyle aktivasyon sağlamak olarak özetleyebiliriz.

  dışarıdan harici bir madde kullanılmadığı için alerjik anlamda vücudun reaksiyon göstermesi söz konusu değildir. ha bu herkese prp yapılabilir mantığını taşımamalı. tutup da kanser hastası birine prp işlemi gerçekleştirmek risklidir. (hücre taşınımı söz konusu) yine de günümüzde sporcu sakatlıklarından tutun da medikal estetiğe, saç ekimine kadar geniş ölçekli bir kullanım alanı söz konusu.

  şu unutulmamalı ki her prp, prp değildir. ucuz etin yahnisi meselesi burada da atalarımızın kullandığı doğru cümlelerden biri. şu an sektörde 250tl - 750tl arasında prp ücretleri mevcut. nasıl oluyor da bu kadar fark oluyor diye düşünmeden evvel bu işlem için gerekli 2 şeyi hatırlatmak istiyorum. bir prp kiti, iki santrifüj cihazı. bu ikisi dandik olunca yapılan işlemin hiçbir ehemmiyeti kalmıyor. prp kitiniz sağlam bir kit olacak ve ayrışmayı düzgünce yapacak. olabildiğince fazla sayıda trombositi güzelce tüpün içerisinde tutabilecek. bunu yapabilen kit pahalı, yapamayan ucuz. olay bu kadar basit aslında.

  işin bir de yapan ellerin yeteneği kısmı var. bu tip işlemlerde hekimin tekniği de önemli. tamam prosedüre herkes hakim ama bu tıpkı yemeğe kendi ellerinizdeki lezzeti katmak gibidir. standart bir enjeksiyon değildir prp işlemi. verimi maksimuma çıkarmak için uygulanan teknikler söz konusudur. yani ben bunu yaptırdım, işe yaramıyor, aman kimse yaptırmasın dememeli. yalnızca türkiye'de yapılmıyor bu işlemler, tıp literatürüne girmiş işlemler bunlar. üzerinde onlarca makale yayınlanıyor, araştırılıyor, çiziliyor, etkileri test ediliyor. mantık olarak da yeterince aklı selim bir uygulama diye düşünüyorum.
 • prp ''platelet rich plasma'' ya da trombositçe zenginleştirilmiş kan (ztp) olarak bilinen uygulamanın esasında 50 cc kanın, çeşitli işlemlerden geçirilerek yapıcı-onarıcı etkisi olan büyüme faktörleri içeren trombositlerce zenginleştirilmiş ya da yoğunlaştırılmış halde yine aynı kişiye zerk edilmesi oluşturur. steril şartlarda gerçekleştirildiği sürece son derece güvenli bir uygulamadır. yine temel mantığı kök hücrelerin ilgili bölgede yoğunlaştırılarak ilgili dokuyu yenilemesi ile oluşturulur.
  (bkz: genetikon)'da başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. ayrıca; (bkz: prp uygulanan durumlar)
 • kuru gözlerim içün yapmayı düşündüğüm şey. en büyük umudum o. keşke yapan birileri çıksa da mesaj kutumu yeşillendirse. ya da keşke birilerinin kaynında da olsa da, sonucunu söylese. hayat baryam olurdu. darbukatör baryam.
 • saç için olanını bugün yaptırdığım tedavi. yaptırcak arkadaşlara biraz bilgi verecek olursak;

  bütün tedavi toplam 30 dakika kadar sürüyor.
  minik iğnelerle yapılıyor.
  acı noktasında kesinlikle tamamen acısız bir işlem değil. yaptırırkende, yaptırdıktan sonrada bir süre kafada acı oluyor. abartılı bir acı değil.
  kafanızda kan lekeri kalıyor ve ilk gün duş alamıyorsunuz. saçınız kısa ve seyrekse rahatsız edici olabilir görüntü açısından.
  saça yapılan prp damarlar yoluyla yüzede etki ediyor. yaptırdıktan sonra yüzünüz biraz parlarsa şaşırmayın. güzel oldu aslında, yüzede yaptırabilirim.

  bunun dışında sorusu olan arkadaşlar mesaj atabilir.

  edit: çocuklar sürekli aynı sorular geliyor. yaptıralı baya bir süre geçti. üzerine mezoterapide yaptırdım. açıkcası pek bir işe yaramadı. zaten geçenlerde adam akıllı bir dermatolaga gittim bu konu için. erkek tipi dökülmelerde işe yaramaz dedi. sonuç olarak paranız varsa deneyin ama maddi olarak kendinizi zorlamayın derin. şimdi rogaine tedavisine başladım. bakalım.
 • (bkz: dracula yöntemi) kanlı bir işlem olduğu için dracula yöntemi de denmektedir.toplam 5 seanslık bir tedavi aldım ve ilk seansını yaptırdım, cildimin rengi açıldı şimdilik.
  ilk yaptırdığımda yüzüm uyuşturulmasına rağmen ağrılı bir seans oldu.toplam yarım saat kadar sürüyor enjeksiyon,bittikten sonra ilk gün yüzüm fena durumdaydı, ama ertesi gün pek bir şey kalmadı sadece iğne izleri mevcuttu.
  5 seanslık prp ve 3 seanslık kimyasal peelingle birlikte uygulanıyor bu işlem. 1 hafta prp, 1 hafta kimyasal olacak şekilde. şubat sonuna doğru tüm işlemlerim bitecek, seanslar ilerledikçe gelişmeleri buradan paylaşacağım.

  ekleme: bu kadar talep üzerine bir dönüş yapmaya karar verdim.

  6. seans sonunda yüzümde hiç bir leke kalmadı, ten rengim tek renk oldu ve cildim çok canlıydı,parlıyordu, canlıydı diyorum aradan 1 sene kadar zaman geçti. yaptırdığım süreç zarfında herşey çok güzel, ancak seanslar bittikten sonra da cilt temizliğine, güneş koruyucu kullanımına, sigara ve alkol kullanmamaya dikkat etmek gerekiyor. bu şekilde cildinizin güzelliği süre olarak uzuyor. ancak şuanki halini sorarsanız, stres faktörü, yediklerim içtiklerime dikkat etmediğim için cildim eski haline döndü. tabi bir de şöyle birşey var, eğer ben bu işlemi yaptırmasaydım eski halinden de kötü olma ihtimali vardı. yani paranız var ise o yoğun seanslardan sonra ayda bir kere yaptırmaya devam edilebilir.
 • bazı yerlerde insanlara "kök hücre tedavisi" şeklinde yutturulan tedavi. etkinliği konusunda yeterli araştırma yok. özellikle eklem rahatsızlıklarınızı kök hücreyle çözücez diyen merkezler bunu uyguluyor. oysa kök hücreyle alakası yok ama insanlar kök hücre lafı duyunca "mucizevi tedavi" algısı oluşmuş oluyor.

  sağlık bakanlığı da anca balları yasaklasın. piyasada yararı kanıtlanmamış tedavilerle insanları söğüşleyen o kadar merkez var ki, aklınız çıkar.
hesabın var mı? giriş yap