• platelet'ten zengin plazma olarak türkçeleştirebileceğimiz uygulamanın kısaltılmış hali. sistemin temeli basit. kişiden alınan az bir miktar kan santrifüj ve mikro filtreleme gibi birtakım işlemlerinden geçiriliyor. bu sayede elde edilen iki madde açığa çıkıyor. prp (platelet rich plasma) ve ppp (platelet poor plasma). platelet'ten zengin plazmanın özelliği tamamen yapılandırıcı maddeleri içermesi. yani saçlı deri, yüz bölgesi, boyun-dekolte bölgesi gibi çevresel, yaş ve diğer faktörlerle yenilenmesi yavaşlayan bölgelere kişinin kendi yapılandırıcı hücreleriyle aktivasyon sağlamak olarak özetleyebiliriz.

dışarıdan harici bir madde kullanılmadığı için alerjik anlamda vücudun reaksiyon göstermesi söz konusu değildir. ha bu herkese prp yapılabilir mantığını taşımamalı. tutup da kanser hastası birine prp işlemi gerçekleştirmek risklidir. (hücre taşınımı söz konusu) yine de günümüzde sporcu sakatlıklarından tutun da medikal estetiğe, saç ekimine kadar geniş ölçekli bir kullanım alanı söz konusu.

şu unutulmamalı ki her prp, prp değildir. ucuz etin yahnisi meselesi burada da atalarımızın kullandığı doğru cümlelerden biri. şu an sektörde 250tl - 750tl arasında prp ücretleri mevcut. nasıl oluyor da bu kadar fark oluyor diye düşünmeden evvel bu işlem için gerekli 2 şeyi hatırlatmak istiyorum. bir prp kiti, iki santrifüj cihazı. bu ikisi dandik olunca yapılan işlemin hiçbir ehemmiyeti kalmıyor. prp kitiniz sağlam bir kit olacak ve ayrışmayı düzgünce yapacak. olabildiğince fazla sayıda trombositi güzelce tüpün içerisinde tutabilecek. bunu yapabilen kit pahalı, yapamayan ucuz. olay bu kadar basit aslında.

işin bir de yapan ellerin yeteneği kısmı var. bu tip işlemlerde hekimin tekniği de önemli. tamam prosedüre herkes hakim ama bu tıpkı yemeğe kendi ellerinizdeki lezzeti katmak gibidir. standart bir enjeksiyon değildir prp işlemi. verimi maksimuma çıkarmak için uygulanan teknikler söz konusudur. yani ben bunu yaptırdım, işe yaramıyor, aman kimse yaptırmasın dememeli. yalnızca türkiye'de yapılmıyor bu işlemler, tıp literatürüne girmiş işlemler bunlar. üzerinde onlarca makale yayınlanıyor, araştırılıyor, çiziliyor, etkileri test ediliyor. mantık olarak da yeterince aklı selim bir uygulama diye düşünüyorum.
  • bir hekim olarak söylüyorum, bunu öneren çoğu doktor kite ödediğiniz paradan pay aldığı için hastalara sana prp yapalım diyor tabi genelleme yanlış ama çoğunlukla böyle.

zira maliyeti 300 lira olan bir şey için 1000 küsür lira isteniliyor, nereye gidiyor bu para?
    firma hekime kit başına belki %60 para veriyor.
    ne yazık ki bu usulsüzlüğe de göz yumuluyor.

tabi bu dediklerim kamu hastaneleri için geçerli.
    halbuki sağlık bakanlığı hastanelere genelge göndermiş zamanında, sut geri ödemesi olmayan şeyleri hastalara yapmayın diye içeriğinde belirtilmiş.

hadi dört dörtlük faydası olsa neyse ama etkinliği kanıt değeri yüksek çalışmalarda* gösterilmemiş, daha basit çalışmalarda da çelişkili sonuçlar var.

saç ekimi için falan bir şey diyemem fakat kas iskelet sistem ağrıları için bir algoloji uzmanı olarak ben hastalara bunu hiçbir zaman önermiyorum.

bir de şöyle bir şey var, prp teorik olarak yumuşak doku ve kıkırdak dokudaki hasarlı alana verildiğinde güya o bölgedeki rejenerasyon'u* hızlandırıyor.

ee, madem öyle bunu direkt hasarlı bölgeye ver o zaman.
    hastanın omzunda tendon yırtığı* var diyelim, doktor hazırlattığı prp sıvısını körlemesine hastanın omzuna uyguluyor.

"yapacağın işi s2m diyesim!!!" geliyor.
    ultrason ile hasarlı tendonu bul madem, onun önüne ultrason eşliğinde ver bu sıvıyı o halde.
    tabi ultrason kullanmayı bilmediği için cahil cahil körlemesine el yordamıyla iğneyi sokuyor ve sıvının nereye gittiği belli bile değil anasını satayım.

bazı şarlatan cahil doktorlar var ki, onlar tam fecaat.
    bel ağrısı olan hastaya sana prp yapalım demişler.
    seni okutan okulun ben taaa ...

böyle bir saçmalık yok yahu.
    bel ağrısının sebebi ne, önce onu bul bakalım.
    prp'yi geçtim başka bir ilaç verecek olsan bile bir kere fıtık ağrısı ise zaten fıtığın olduğu bölgeye iğne ile ulaşman için hastaya hafif anestezi*altında işlemi uygulaman lazım ve c kollu floroskopi* kullanarak iğneyle girdiğin yeri görmen lazım.
    adam beldeki kasın içerisine iğneyi rastgele sokup prp sıvısını veriyor.

ben sağlık bakanı olsam bunu yapan adamı nitelikli dolandırıcılık suçundan savcılığa şikayet eder ve eş zamanlı idari soruşturma açarak meslekten ihraç ederim, bakın o kadar ciddi bir şarlatanlık bu.

geçen gün bir hastam geldi, bunun dizine prp önerilmiş başka bir yerde, bana soruyor yaptırayım mı diye.
    ben de "boşver, para tuzağı, hiç paranı harcama o işlere" dedim ve dizine ücretsiz steroid enjeksiyonu yaptım.
    aylardır ağrısı olmadı kadının.
    geçen gün geldi, "hocam prp için biriktirdiğim parayla nevşehir'e geziye gittim, çatır çatır yedim o parayı" dedi :)

velhasıl kelam, kanıta dayalı tıp ekolünden vazgeçmemek lazım.
  • saç için olanını bugün yaptırdığım tedavi. yaptırcak arkadaşlara biraz bilgi verecek olursak;

bütün tedavi toplam 30 dakika kadar sürüyor.
    minik iğnelerle yapılıyor.
    acı noktasında kesinlikle tamamen acısız bir işlem değil. yaptırırkende, yaptırdıktan sonrada bir süre kafada acı oluyor. abartılı bir acı değil.
    kafanızda kan lekeri kalıyor ve ilk gün duş alamıyorsunuz. saçınız kısa ve seyrekse rahatsız edici olabilir görüntü açısından.
    saça yapılan prp damarlar yoluyla yüzede etki ediyor. yaptırdıktan sonra yüzünüz biraz parlarsa şaşırmayın. güzel oldu aslında, yüzede yaptırabilirim.

bunun dışında sorusu olan arkadaşlar mesaj atabilir.

edit: çocuklar sürekli aynı sorular geliyor. yaptıralı baya bir süre geçti. üzerine mezoterapide yaptırdım. açıkcası pek bir işe yaramadı. zaten geçenlerde adam akıllı bir dermatolaga gittim bu konu için. erkek tipi dökülmelerde işe yaramaz dedi. sonuç olarak paranız varsa deneyin ama maddi olarak kendinizi zorlamayın derin. şimdi rogaine tedavisine başladım. bakalım.
  • prp ''platelet rich plasma'' ya da trombositçe zenginleştirilmiş kan (ztp) olarak bilinen uygulamanın esasında 50 cc kanın, çeşitli işlemlerden geçirilerek yapıcı-onarıcı etkisi olan büyüme faktörleri içeren trombositlerce zenginleştirilmiş ya da yoğunlaştırılmış halde yine aynı kişiye zerk edilmesi oluşturur. steril şartlarda gerçekleştirildiği sürece son derece güvenli bir uygulamadır. yine temel mantığı kök hücrelerin ilgili bölgede yoğunlaştırılarak ilgili dokuyu yenilemesi ile oluşturulur.
    (bkz: genetikon)'da başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. ayrıca; (bkz: prp uygulanan durumlar)
  • ecnebicesi platelet-rich plasma olan trombosit hücrelerince zengin kan.

son on yılda bayağı popülerleşse de maliyeti nedeniyle insanların aklında hala şüpheler barındırmaktadır.

prp basitçe kendi kanınızdaki trombositleri santrifüj yöntemiyle ayrıştırıp hasarlı bölgeye enjekte edilmesi işlemidir. genel olarak 2 santrifüj ile trombositler ayrılır. ilk santrifüj, 2. santrifüj ve sonunda da şöyle bir şey oluşuyor. diş hekimliği, ortopedi, spor yaralanmaları, sivilce izi, saç dökülmesi gibi birçok alanda kullanımı vardır.

peki nasıl oluyor da bu plazma hasarlı bölgeleri tedavi edebiliyor?

kabaca kanımızın %50-55'ini plazma, %40-45'ini kırmızı kan hücreleri, %5-6'sını trombosit ve %1'ini de beyaz kan hücreleri oluşturmaktadır. ne zaman ki vücudumuzda bir yaralanma meydana gelir -en basitinden diken batması- o zaman vücudumuz buna karşı enflamasyon tepkisi verir. vücudun enflamasyon tepkisinin temelini ise trombositler oluşturur. trombositler, bu süreci yöneten onlarca büyüme faktörü içerirler ki prp'de yapılan şey de tam olarak bu büyüme faktörlerini daha yüksek bir yoğunlukla hasarlı bölgeye vermektir. yapılan işlem neticesinde trombositler hasarlı bölgeye %90-95 yoğunluğunda verilebiliyor.

entrynin geri kalan kısmı ise saç dökülmesi üzerine olacaktır.

gelelim nasıl saç çıkarttığına, az önce de bahsettiğim üzere bu plazmanın içinde birçok büyüme faktörü var ve bu büyüme faktörleri saç büyümesini doğrudan aktif etmektedirler.

bunlardan bazıları;

platelet-derived growth factor
    transforming growth factor
    vascular endothelial growth factor
    epidermal growth factor
    fibroblast growth factor
    connective tissue growth factor
    ınsulin-like growth factor

entrylerim arasında birçoğundan dolaylı olsa da bahsettim. detaylara girip boğucu bir entry olmasını istemiyorum, o yüzden dileyen daha derin araştırabilir.

aslında dermaroller ile neredeyse tamamen aynı işi yapmaktadır. (bkz: #61670881)

dermaroller, uygulanan alanda mikro-enflamasyonlar meydana getirerek vücudun enflamasyon tepkisi vermesini sağlıyor. bağışıklık sistemi de bu enflamasyon tepkisiyle yukarıda bahsettiğimiz büyüme faktörlerini o bölgeye gönderiyor. sonuç olarak yara iyileşiyor, cilt esnekleşiyor, saç geri çıkıyor. prp ile aralarındaki fark ise prp'de dermaroller gibi mekanik travmanın olmaması. prp'de bu adım atlanarak direkt büyüme faktörleri ilgili bölgeye enjekte ediliyor.

peki bu arkadaş ne kadar verimli?

birçok çalışma ve araştırmaya göre etkili gözüküyor. fakat performans/fiyat oranı ne kadar yüksektir orası biraz göreceli.

aga konusundaki en uzun çalışmada, 20 hasta 2 sene boyunca gözleniyor. çalışmaya göre prp etkileri 12-18 ay itibarıyla azalmaya başlıyor.

prp ile ilgili bir başka problem ise herkeste işe yaramayabileceği. örneğin şu araştırma aga problemi olan bir kadın üzerinde ve şu araştırmaya ise hamilton-norwood ölçeği'ne göre 4 ve üzeri arkadaşlar katılıyor ancak sonuçlar etkisiz kaldığını gösteriyor.

ilk çalışmada saç dökülmesinin altında aga'dan farklı bir problem yattığını düşünüyorum. diğer araştırmadaki başarısızlık ise benim açımdan beklenen bir sonuç çünkü 4 ve üzeri aga vakalarında kalsifikasyon ve fibrozis ileri seviyede oluyor. yapılan çalışmada ise sadece 2 enjeksiyon yapılmış ve bana kalırsa bu ileri seviyeler için 2 enjeksiyon yeterli değil.

tüm bunların yanında alopecia areta üzerindeki başarısını da göz ardı etmemek gerekir diye düşünüyorum.

şuradaki araştırmaya göre son 6 ay herhangi bir tedavi görmemiş 30 hasta üzerinde(24 erkek, 6 kadın) 3 ay boyunca her ay 1 kez olmak koşuluyla prp uygulanıyor ve hastaların %70(21)'i tedaviye cevap veriyor. hatta şöyle muazzam sonuçlar var.

aga konusunda ise şuradaki araştırmalara göre ortalama 3-6 ay sonunda %25-30 arasında bir artış olduğunu çıkartabiliriz.

şuradaki araştırmaya göre 2 hafta aralıklarla 4 seans şeklinde uygulunan prp sonrasında başlangıçta ortalama 71 folikül olan bölgede tedavi bitiminde ortalama 93 folikül gözlemlenmiş ki bu yaklaşık %30'luk bir artışa tekabül ediyor. hasta memnuniyet skoru ise 0-10 skalasında 7 olarak belirtilmiş.

yalnız daha önce de bahsettiğim şeyi tekrar söylemeliyim. prp uygulamasında başlangıç seviyelerindeki aga, ileri seviye aga vakalarına nazaran daha verimli oluyor.

saç ekimi;

şuradaki çalışmaya göre prp yapılan ekimde ortalama 50 greftin 46,75'i hayatta kalırken, kontrol grubunda 41 greft hayatta kalıyor.

minoxidil ile prp karşılaştırması;

şuradaki araştırmaya göre bir gruba 6 ay boyunca sabah/akşam minoxidil, diğer gruba ise her ay 1 kez olmak şartıyla 4 ay boyunca prp uygulanıyor. araştırmanın içinde birçok değerlendirme kriteri var fakat uzatmamak adına şu tabloyu bırakıyorum(1 en kötü, 10 en iyi olmak üzere grup a: prp, grup b: minoxidil)

kağıt üzerinde başarlı duran bir başka yöntem de prp fakat olumlu sonuçlar kadar internette birçok olumsuz sonuçla da karşılaşabiliyorsunuz. kararınızı tüm bunları göz önünde bulundurarak verin.

son bir not;

uygulamayı yaptıracağınız yeri çok iyi seçmenizi tavsiye ederim. kullanılan tüplerden santrifüjlere kadar birçok değişken etken var, bu nedenle mümkünse öncesi/sonrası fotoğrafları olan en azından size etkinliğini kanıtlayabilen bir klinikte yaptırmanızı salık veririm.
  • uzunca bir süredir saçlarımın güçsüzleştiğini hissediyordum. arkadaşımın tavsiyesiyle eskişehir kızılcıklı cad.sinde bir doktorun muayenehanesine gittim. detayları doktor kısaca anlattıktan sonra kan verdim ve süreç gelişti. yaklaşık 15 dakika sonra spreyle uyuşturulduğu söylenen kafamın muhtelif noktalarına acılı iğne darbeleriyle ,verdiğim kanın ayrıştırıldığı söylenen kısmı enjekte edildi. işlem bitince katojen bir takım ürün tanıtımları yapıldı ,toplam 15 er gün 8 seans bilgisi verildi ve salıverildim. şimdilik bozulan saçlarımla ofisteyim. yarın yıkanabilecekmişim. xpecia tablet aldırdılar eczaneden ,günde 2 adet kullanmam için. sonuçları size aktarıcam sevgili kel kafa adayları...

edit :sonuclar iyi beyler
  • annem diz agrilari icin 3 seans yaptirdi, hicbir ise yaramadi.
  • platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulamasıdır. kişiden alınan kanın özel bir tüpe konularak santrfüj edildikten sonra elde edilen platelet yönünden zenginleştirilmiş plazmanın yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesidir. derma-kozmetik olarak kullanımında dünyada ilk kez alain gondinet tarafından çalışmaları yapılmış ve regenlab firması tarafından kitler halinde piyasaya sunulmuş mucizevi bir tedavi yöntemidir. yoğun olarak yüz mezoterapisi ve saç dökülmesi tedavisinde kullanılmaktadır. sadece derma-kozmetik alanda değil hücre rejenerasyonu istenilen her alanda kullanılmaktadır.
  • dün yumurtalıklarıma yapılan işlem. yumurta gençleştirme olarak geçiyormuş ismi. başarısız tüp bebek denemesinden ve düşük amh değerinden sonra doktorumuzun yönlendirmesi ile denemek istedik. 3- 4 ay sonra etkisi net bir biçimde anlaşılabilir ama tam kanıtlanmış bir şey yok henüz dedi. bir umut yaptırdık umarım güzel sonuçlar alırız. işlem anestezi ile yapılıyor, 4 tüp kan alındı. işlemden sonra baya ağrım oldu ama ağrı kesici ile halledildi. başka da bir sıkıntı olmadı.

başlıkta aradım ama yaptıran kimseyi bulamadım. benim gibi araştıran birisi iseniz entry yi zamanla güncelleyeceğim, bilginize..

edit: işlemden 4 ay sonra yumurta sayımda artış oldu. işlemden önce 2 yumurta oluşuyorken 4 ay sonra sayı 6 ya çıktı, adetimde düzelmeler oldu.

edit 2: ikinci defa tüp bebek denedik ve yine olmadı, kendi insiyatifimizle ikinci defa yaptırdık prp işlemini. arkasından hemen arkadaşımın önerisi ile anne, baba ve çocuk diyetisyeni ile çalışamaya başladım yumurta kalitesini artırmak için. beslenme düzenim büyük ölçüde değişti. ve tataaaaa 4 ay sonra doğal yollarla gelen bir gebelik :) miniğimizi bekliyoruz şimdi.

allah herkesin yardımcısı olsun, maddi kısmını geçtim manevi olarak ne kadar yorucu bir süreç olduğunu anlatmaya kelimeler yetmez. 6 senelik bir macera bizimkisi…umarım son editim ile birilerine umut olabilmişimdir.
  • cem yılmaz'ın da dediği gibi; "sende olanı sana koyucaz" şeklinde özetlenebilecek tedavi yöntemi.

vücudun pek çok yerindeki ağrılara ve yaralara faydalı olabileceği söyleniyor.
hesabın var mı? giriş yap