şükela:  tümü | bugün
 • sparassidae familyasından bir örümcek cinsi.
 • bursa şehrine adını veren ünlü bitinya kralıdır. aynı zamanda bu krallığın kurucusudur. vakti zamanında kendine sığınan kartacalı komutan hannibali romanın baskısı üzerine romaya vermeyi kabul ettiği ve bunu öğrenen hannibalin kendini zehirleyerek intihar ettiği rivayet edilir.
 • bitinya krallığı'nın kurucusu olmayan ama altın çağını yaşattığını söylemekte de bir beis görmediğim, m.ö. 228 ile 182 seneleri arasında bir hayli uzunca bir süre tahtta oturmuş olan antik çağ karakteri.

  14 yaşında çıktığı tahtta bilhassa roma cumhuriyeti'nin önce kartaca ile daha sonra da makedon krallığı ile tutuştuğu bir dizi savaşta tarafsızlık politikası gütmüştür. makedon kralı'nın kızıyla bir evlilik yapmış ve bir süre hannibal'i topraklarında ağırlamışsa da roma ile ilişkilerini hiçbir zaman bozmamaya özen göstermiştir ve belki de roma'nın aslında ne olursa olsun akdeniz'in hakimi olacağını ön görerek makul bir dış politika izlemiştir.

  bergama krallığı ile uzun süren bir savaşa tutuşmuş ve marmara denizi* kıyısında bir dizi önemli şehri fethetmeyi başarmıştır. bölgesel olarak genişlemeyi hedefleyen prusias, makedon kralı ile yaptığı evliliğin karşılığında da kios* ve mirlea* liman kentlerini de ele geçirerek marmara denizi ile karadeniz'deki apollonia pontica, olbia, istros ve phanagorea gibi yunan kolonileri arasındaki ticaretin neredeyse tek hakimi konumuna gelmiştir. bitinya krallığı'nın ciddi şekilde zenginleşmesi ve küçük asya'da önemli bir oyuncu haline gelmesi, kendisinin döneminde gerçekleşmiştir.

  bizantion, heraclea pontica ve tios gibi civardaki yunan şehir devletlerini de kolaylıkla mağlup eden ve kimini fethedip kimini de kendisine haraçgüzâr hale getiren kral prusias, krallığının güneyinde kendi adına bir de kent inşa ettirmiş ve adını da prusa koymuştur. ülkemizin en büyük kentlerinden olan, i. justinianus döneminde doğu roma'nın ipek ve tekstil merkezine dönüşen, osmanlı'ya başkentlik yapmış olan bursa kenti, kendisi tarafından kurulmuştur.

  bu arada bitinya kralları için kendi adına bir şehir inşa ettirmek, her dönem önemli bir gelenek olmuştur. tam olarak nerede olduğu bilinmese de muhtemelen samanlı dağları'nın eteklerinde bir yerlerde kurulduğu tahmin edilen zipoition* ve daha sonra roma imparatorluğu'na başkentlik dahi yapacak olan nikomedeia* bizzat bitinya kralları tarafından inşa edilmiş şehirlerdir. prusias da bu geleneği sürdürme yoluna gitmiştir.

  m.ö. 182 senesinde hayatını kaybeden kral prusias, yerini kendisiyle aynı adı taşıyan oğluna bırakmıştır.
hesabın var mı? giriş yap