şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
200 entry daha
  • freud'un şu sıralar bir dizi ile ön plana çıktığından biraz da olsa teorilerini (özellike politik bağlamda) yadsıyabilmeniz için ulus baker'den bir pasaj

" psikanaliz, yeni ve ayrıcalıklı alanını dilde ve ona atfedilen "yapılarda" bulduysa, bunun nedeni, onun dilde etkin olan (mahkum olduğumuz mu diyeceğiz, öyle gönül ferahlığıyla?) ikili karşıtlıklara düşkünlüğüydü: dişil-erkek, isim-sıfat, sıfat-fiil, cins isim-özel isim vs. vs. çünkü analizin ilerleme süreci, deleuze'ün işaret ettiği gibi (deleuze & parnet, 1977), "zorunlu seçim" denilen bir oyun gibi yapılaştırılmıştı: masaya iskambil kartlarını açıyorum ve soruyorum: kırmızı mı, siyah mı? siyah! bu cevabı alır almaz, masadaki tüm kırmızı kartları atıyorum ve yine soruyorum: maça mı, sinek mi? cevap, biraz daha uzun bir süreden sonra geliyor: maça... sinekleri masadan atıyorum ve yine soruyorum: renkli mi, rakam mı? daha tedirgin bir, "renkli" cevabı aldıktan sonra, bütün rakamlı kağıtları atıyorum ve yine soruyorum: dişi mi, erkek mi? muhtemelen, puşkin'in trajedisindeki cevabı alacağım: maça kızı, pikovaya dama... oyuncunun ya da araştırmacının tüm "iyi niyet"ine rağmen sürecin psikanalitik tedavinin ve araştırmanın ilerleyişiyle paralelliği son derecede açıktır: seçim süreci neyi getirirse gelsin, sonuç, yani yorum, önceden bellidir"

http://fotografya.fotografya.gen.tr/…21,909,0,0,1,0