şükela:  tümü | bugün soru sor
 • doktor değişimi gerektiren durum.
 • (bkz: transferans)

  terapi içinde cözümlenmesi saglıklıdır.

  tersi ise

  (bkz: countertransference)

  terapistin terapiye ihtiyacı vardır.
 • (bkz: atypical)
 • (bkz: in treatment)
 • param var, terapiste gidiyorum, çünkü sizin anlamayacağınız sorunlarım var, terapistim çok güzel, bu arada param da var, s.kilecek dertlerim de var ama etrafımda hiç güler yüzlü insan yok, beni arkadaş ana bacı gibi sevecek birini arıyorum, sevilmeye çok ihtiyacım var, aşık olası bir erkeğim, terapiste çok gittim, bilirkişi olarak konuşuyorum, param var demiş miydim?

  manav hüseyin abi de beni her sabah güler yüzüyle selamlıyor. mandalina uzatıyor. üstelik bedava. bak kafam karıştı şimdi.
 • bu durum transferanstır evet ama ille danışan-danışman arasındaki aşk duygusundan ibaret değildir. danışmana transfer edilen duygular romantik ilişkide karşı tarafa duyulan duygular olabileceği gibi anneye, babaya, kardeşe, arkadaşa vs duyulan duygular da olabilir. bu durum her psikoterapi ekolu için farklı bir anlam taşır ve farklı yaklaşımlar sergilenir.
 • psikiyatrist kimlere hizmet verir sorusunu düşününce, hekim açısından arızalı ve kötü bir durumdur.

  nevrotik, psikotik, bipolar bozukluga sahip, manik depresif yani kendi duygu durumlarını kontrolde zorlanan insanların, saglıklı bir hekime asık olması ve muhtemelen çok fazla başını ağrıtmasıyla sonuclanan olay.

  seksüel bir ilişkiye girip, kendini borçlu hissettirmeden olayı kapatmasını tavsiye ederiz psikiyatrist kardesimize.
 • makine mühendisleri, konu sizi ilgilendirmiyor. lütfen dağılın!
 • sadece hasta doktor ilişkilerinde değil genel olarak psikiyatrların bir tatlılığı var. kendi proflarımdan biliyorum.
 • psikiyatrist, özellikle de psikoterapi yapıyorsa nötr bir imgedir. hasta terapiye geçmişiyle ve kendi içsel imgeleriyle gelir. beyaz bir sayfa gibi karşısında duran terapiste bu imgeleri yansıtır. ve bunun sonucunda terapiste karşı çeşitli duygular besler. bu duygulara aktarım adı verilir.

  hasta terapisti göklere çıkarabilir, bir ay sonra ise yerin dibine sokabilir. ona aşık olabilir ya da ona öfke duyabilir. bunlar terapi için doğal ve iyi işlenirse olumlu durumlardır. çünkü bir zaman makinesi icat edilene kadar hastanın geçmişindeki hikayeyi onarmasının tek yolu, terapistle kurduğu ilişki üzerinden bu hikayeyi yeniden yazmaktır.

  burada terapistin aktarımı anlaması ve yorumlaması en önemli noktadır. hasta duygularını 'gerçek' olarak yaşar. hasta aktarımı bilmez, duygularını bilir sadece.

  çok sevdiğim bir dizi vardı, in treatment.
  o dizide terapist aktarım konusunda başarısız olduğu gibi kendisi karşıt aktarım geliştirip, kendine aşık olan hastasına aşık olur. herhalde terapide yaşanacak en büyük felaketlerden birisi budur. bu nedenle terapist hastaya karşı duygularını kontrol edemiyorsa süpervizyon alması ve hatta hastayı bir başka terapiste yönlendirmesi gereklidir.

  bu arada erotik aktarım sadece terapiye özgü değildir. örneğin öğretmenine aşık olan öğrenciler; buradaki aşk da aktarımdır. burada güçlü pozisyonda olan kişinin, yani öğretmenin durumu kontrol etmesi gerekir. bunu yapmazsa durumu istismar etmiş olur.

  hatta hayatın birçok farklı alanında aktarım ilişkisi görürüz. sürekli kendinden yaşca büyük insanlara aşık olanlar, eşini annesi/babası yapanlar, iş arkadaşıyla patronun takdiri için yoğun rekabete girenler derinde aktarım yapıyordur.