şükela:  tümü | bugün
  • o sadece işini yapıyor. dinlemek ve olağan şekilde yardım etmek için para alıyor. çok uç bir benzetme yapacağım ama başka türlü anlamayacaksınız. geneleve gidince kadın size iki güldü kendini silktirdi diye aşık mı oluyorsunuz.

burada belirtmek istediğim ilk cümledeki gibi sadece işini yapıyor o.
  • doktor değişimi gerektiren durum.
  • (bkz: transferans)

terapi içinde cözümlenmesi saglıklıdır.

tersi ise

(bkz: countertransference)

terapistin terapiye ihtiyacı vardır.
  • (bkz: atypical)
  • (bkz: in treatment)
  • param var, terapiste gidiyorum, çünkü sizin anlamayacağınız sorunlarım var, terapistim çok güzel, bu arada param da var, s.kilecek dertlerim de var ama etrafımda hiç güler yüzlü insan yok, beni arkadaş ana bacı gibi sevecek birini arıyorum, sevilmeye çok ihtiyacım var, aşık olası bir erkeğim, terapiste çok gittim, bilirkişi olarak konuşuyorum, param var demiş miydim?

manav hüseyin abi de beni her sabah güler yüzüyle selamlıyor. mandalina uzatıyor. üstelik bedava. bak kafam karıştı şimdi.
  • bu durum transferanstır evet ama ille danışan-danışman arasındaki aşk duygusundan ibaret değildir. danışmana transfer edilen duygular romantik ilişkide karşı tarafa duyulan duygular olabileceği gibi anneye, babaya, kardeşe, arkadaşa vs duyulan duygular da olabilir. bu durum her psikoterapi ekolu için farklı bir anlam taşır ve farklı yaklaşımlar sergilenir.
  • psikiyatrist kimlere hizmet verir sorusunu düşününce, hekim açısından arızalı ve kötü bir durumdur.

nevrotik, psikotik, bipolar bozukluga sahip, manik depresif yani kendi duygu durumlarını kontrolde zorlanan insanların, saglıklı bir hekime asık olması ve muhtemelen çok fazla başını ağrıtmasıyla sonuclanan olay.

seksüel bir ilişkiye girip, kendini borçlu hissettirmeden olayı kapatmasını tavsiye ederiz psikiyatrist kardesimize.
  • makine mühendisleri, konu sizi ilgilendirmiyor. lütfen dağılın!