şükela:  tümü | bugün
 • birçok terapide doktorlar ya da hastalar, ancak özellikle hastalar, bu tarz durumlar ile karşılaşabiliyor.
  hasta terapistin kendisine yargılamadan, güler yüzlü bir şekilde yaklaşmasından, ona yardımcı olduğunu hissettirmesinden ve onu bir çeşit kurtarıcı olarak görmesinden dolayı doktoruna aşık olabiliyor. elbette bu durum sadece aşık olmayı gerektirmez. bazen anne ya da baba veya çok yakın anlayışlı bir arkadaş olarak dahi görebiliyor.

  peki bu konuda ne yapmalı? öncelikle hastanın kendini suçlaması çok yanlış bir tutum olur. türkiye'de var mı bilmiyorum ama yurt dışında pek çok terapist bu durumla karşılaşacağını bildiği için eğitim alıyor. böylece hastanın duygularını ve düşüncelerini anlayıp sorunun temel sebeplerini araştırabiliyorlar. bundan dolayı kendinizi suçlamayı bırakıp terapiste neler hissettiğinizi anlatmalı ve bundan rahatsız olduğunuzu söylemeniz yeterli olur.
  karşınızdaki eğitimsiz ve yetersiz bir doktor ise yeni bir terapiste uğramak daha faydalı olacaktır.

  sonuç olarak terapiste aşık olmak ya da onu anne bana gibi görmek utanılacak ya da suçlanacak bir durum değil. aksine oldukça yaygın olan ve doktor-hasta diyaloğu ile çözüme kavuşacak bir konudur.
 • o sadece işini yapıyor. dinlemek ve olağan şekilde yardım etmek için para alıyor. çok uç bir benzetme yapacağım ama başka türlü anlamayacaksınız. geneleve gidince kadın size iki güldü kendini silktirdi diye aşık mı oluyorsunuz.

  burada belirtmek istediğim ilk cümledeki gibi sadece işini yapıyor o.
 • doktor değişimi gerektiren durum.
 • (bkz: transferans)

  terapi içinde cözümlenmesi saglıklıdır.

  tersi ise

  (bkz: countertransference)

  terapistin terapiye ihtiyacı vardır.
 • (bkz: atypical)
 • (bkz: in treatment)
 • param var, terapiste gidiyorum, çünkü sizin anlamayacağınız sorunlarım var, terapistim çok güzel, bu arada param da var, s.kilecek dertlerim de var ama etrafımda hiç güler yüzlü insan yok, beni arkadaş ana bacı gibi sevecek birini arıyorum, sevilmeye çok ihtiyacım var, aşık olası bir erkeğim, terapiste çok gittim, bilirkişi olarak konuşuyorum, param var demiş miydim?

  manav hüseyin abi de beni her sabah güler yüzüyle selamlıyor. mandalina uzatıyor. üstelik bedava. bak kafam karıştı şimdi.
 • bu durum transferanstır evet ama ille danışan-danışman arasındaki aşk duygusundan ibaret değildir. danışmana transfer edilen duygular romantik ilişkide karşı tarafa duyulan duygular olabileceği gibi anneye, babaya, kardeşe, arkadaşa vs duyulan duygular da olabilir. bu durum her psikoterapi ekolu için farklı bir anlam taşır ve farklı yaklaşımlar sergilenir.
 • psikiyatrist kimlere hizmet verir sorusunu düşününce, hekim açısından arızalı ve kötü bir durumdur.

  nevrotik, psikotik, bipolar bozukluga sahip, manik depresif yani kendi duygu durumlarını kontrolde zorlanan insanların, saglıklı bir hekime asık olması ve muhtemelen çok fazla başını ağrıtmasıyla sonuclanan olay.

  seksüel bir ilişkiye girip, kendini borçlu hissettirmeden olayı kapatmasını tavsiye ederiz psikiyatrist kardesimize.