şükela:  tümü | bugün
 • kullanımı halinde beyin kimyasallarında değişikliğe neden olması sebebiyle ruh halinizi değiştiren bitkilerdir. bazı örnekleri şöyle sıralanabilir;

  tütün: etken maddesi nikotindir. sigara, puro, nargile ve pipo gibi tüttürgeçlerde kullanılabildiği gibi, çiğnemek de mümkündür.
  etkileri: dopamin salgısını tetikler. uyarıcı ve öfori yaratıcı etkisi vardır kansere ve damar sertleşmesine neden olur.
  bağımlılık: hem fizyolojik, hem de psikolojik bağımlılık oranı çok yüksektir.
  yasal durum: kullanımı ve kişisel kullanım için yetiştirilmesi yasaldır. satışı ve satış amaçlı ekimi izne tabidir.

  haşhaş: olgunlaşmamış haşhaş bitkisinin tohum kapsüllerinin çizilmesi sonucu afyon elde edilir. afyon kendi başına da bir narkotik madde olmanın yanı sıra eroin gibi yarı sentetik uyuşturucuların bir kısmının da ham maddesidir.
  etkileri: sakinleştirici, öfori yaratıcı. beynin ödül mekanizması olan dopamin’i n salgısını tetikler. afyondan elde edilen morfin, kodein gibi kimyasalların tıbbi kullanımı çok yaygındır.
  bağımlılık: çok yüksek fizyolojik bağımlılık oranını nedeniyle bağımlılık yapıcı maddeler arasında üst sıralarda yer alır.
  yasal durum: türkiye’de uyuşturucuya bağlı cezaların en yüksek olduğu maddedir. devlet denetimi dışında yapılan ekimi, kullanımı, bulundurulması ve satışı ağır şekilde cezalandırılır.

  kenevir: etken maddesi thc'dir. başlıca iki ana türü cannabis indica ve cannabis sativa olarak sıralanabilir. thc miktarı özel olarak dişi bitkilerin üst yaprakları, çiçekleri ve tohum yataklarında yüksektir. esrar olarak tanımlanan asıl kısımlar buralarıdır.
  etkileri: thc dışındaki içerdiği diğer kenevir kimyasallarının oranlarına göre değişmekle birlikte genel mental etkileri psychedelic, öfori yaratıcı ve uyarıcı olarak sıralanabilir. gözlerde kanlanmaya, iştah açılmasına, ağız ve burun kuruluğuna neden olur. kanser başta olmak üzere birçok hastalık için tıbbi kullanımı devam etmektedir (bkz: medical marijuana).
  bağımlılık: fizyolojik bağımlılık yapma ihtimali neredeyse hiç olmamakla birlikte psikolojik bağımlılık riski orta seviyededir.
  yasal durum: bulundurulması, satılması, yetiştirilmesi, kullanılacak ortam hazırlanması ve kullanılması yasaktır.

  bunların yanı sıra;
  uyarıcılar: çay, kahve, koka ve benzerleri,
  psychedelicler: gündüz sefası, bazı ada çayı türleri(salvia divinorum), pelin otu, meskalin içeren kaktüs türleri, üzerlik otu (akasya ağacı gibi dmt içeren başka bir bitki ile birlikte kullanımında özellikle) ve benzerleri,
  çoşturucu, saçmalatıcılar: tatula, hint cevizi ve benzerleri.
  sakinleştiriciler: saat çiçeği, yaygın ada çayı türleri ve benzerleri olarak sıralanabilirler.

  (bkz: psikoaktif mantarlar)
 • kahir ekseriyetinin temini, kullanımı illegaldir. en bilinenleri aşağıda sıralandıkları gibidir,

  (bkz: coca) (erythroxylum coca)

  (bkz: tobacco) (nicotiana tabacum)

  (bkz: jimsonweed) (datura stramonium)

  (bkz: betel nut) (areca catechu)

  (bkz: ayahuasca) (banisteriopsis caapi)

  (bkz: cannabis) (cannabis sativa)

  (bkz: salvia) (salvia divinorum)

  (bkz: peyote) (lophophora williamsii)

  (bkz: opium poppy) (papaver somniferum)

  (bkz: coffee) (coffea arabica)

  edit: imla
 • nöronlara bağlanarak insan psikolojisi üzerinde aktif etkileri olan bitkilerdir..

  buz devrindeki sid karakterini hatırlarsınız.. psikoaktif mantarlardan yediğinde kaslarının kontrolünü kaybetmişti..
  psikoaktif bitkiler esasında insan metabolizması üzerinde uyarıcı, uyuşturucu, analjezik etkisi olan bitkilerdir.. genellikle farmakoloji yahut alternatif tıp alanında kullanılır*..
  burada kısa bir hatırlatma yapmak isterim: ilacı zehirden ayıran en önemli nokta dozudur..
  iyi geldiğine inanılan, etraftan duyulan bitkiler masum olmayabilir..
  etki mekanizması bilinmeden yüksek dozlarla alındığında zehir etkisi yapabilir..

  birebir aynı etkisi yok tabi ki ancak kahve sever bir birey olarak kahvenin etkilerini merak edip araştırmıştım.. sizinle de paylaşayım..

  kraliyet içeceği sıfatıyla yaşamımızda bir şekilde yer alan, kahve ağacı olarak bilinen coffea arabica ya da coffea canephora türlerinden elde edilen kahve, hiç şüphesiz dünyanın en popüler psikoaktif bitkisidir.. içeriğinde de pek çoğumuzun gün içerisinde farklı kaynaklardan da** alarak kullandığı kafein bulunmaktadır..

  nörotransmitter madde olan adenozin ile yapısal benzerliği olan kafein benzer yapılara bağlanarak psikolojiniz üzerinde olumlu/olumsuz etki yapacaktır.. bildiğiniz uyku kaçırma özelliğinin dışında kafein uykusu denen ters etkiye de sahiptir.. bu demektir ki, yeterli miktarda adenozin varlığında kahve içip uyuyabilirsiniz.. tabi çay da benzer etki gösterecektir..

  basit bir anlatımı için şu videoyu izleyebilirsiniz..
  kafeinin metabolik süreçlere olan etkileri için buradan devam edebilirsiniz..

  not: günde 5 büyük kupa kahve içen kişi beyanıdır.. kafein uykusunun canlı örneğidir..
  edit: hedef doğrulandı..
 • doç.dr ümit sayının yazdığı kitabın adıdır
 • salvador dalinin resimlerine yedirdiğini düşündüğüm bitkiler.sid gibi resimler de kas kontrolünü kayb etmiş gibiler.