şükela:  tümü | bugün
  • bilinçdışı güçlerin davranışları yönlendirme olgusunu tanımlayan kavram**.
  • psikolojik ortamlardan fazla etkilenmeden hizla yol alan.
    (bkz: oeh)
  • (bkz: psikanaliz)
  • freud'dan bize miras kalan zihinsel işleyiş modeli.

psikodinamik teoriye göre her bireyin derinliklerinde birbiriyle çatışan karşıt güçler bulunur. (bkz: diyalektik) çatışma anksiyeteye neden olur ve huzursuzluk yaratır. birey bu huzursuzluğa karşı savunma mekanizmaları geliştirir. savunma mekanizmaları başarılı olursa birey hayata uyumlanmış bir şekilde yaşamaya devam eder. başarısız savunma mekanizmaları ise psikopatolojiye neden olur.

(bkz: varoluşçu psikoterapi)
  • yaptığımız davranışların altında yatan neden.

(bkz: freud)
  • geçenlerde mesleğinin henüz baharında bir psikiyatrist ile tanıştım. valla ortam hastane değildi. ahshshs. konuşurken bir yerde şöyle bir cümle kullandı: "amerika'da psikodinamik eğitimi aldım." ondan sonrasını dinlemedim diyormuşum shkdşsjs yani içine girmeye çalıştım ama olmadı tabii ahshs. e onu da duyduktan sonra insanda süperego tavan yapıyor, şimdi bu benim ellerimin musluğa dönüşmesinden bile ne tespitler çıkarıyordur diye içimden geçirmeden edemiyorum. sonra bişi oldu, ben de çok istiyorum bu tip eğitim programlarına dahil olmak ama neden bu kadar saçma sapan yerlere sürüklüyorum kendimi şeklinde sesli düşündüm istemsiz...

öyle bir konuştu ki hayatımı planlamam adına, griyle de mutlu olabilmem gerektiği konusunda beni ikna etti diyebilirim. inanılmaz keyifli bir kırk beş dakikaydı benim için. o kadar yıldır psikanalizle ilgilenirim kendi çapımda, psikodinamik(psikanalize göre daha dar bir kavram bence) kadar ilgimi çeken, insan davranışları üzerine kafa yorup tespit yapılması/teori ortaya atılması kadar hoşuma giden başka bir şey daha yoktur. eğitimini alan görünce de dayanamadım gittim gidebildiğim kadar üzerine. bir de şey diyor en son, "hastalarımdan vakit bulabilirsem bir kez daha görüşebiliriz." ya ahahahah ben bu doktor egosunun aşığıyım kardeşim aşık.

son olarak; evet, kesinlikle insanın her davranışının kişiliğinden kaynaklanan bir nedeni vardır.