şükela:  tümü | bugün
 • psikodrama konusunda eğitimli , yeterli sürede dramaya katılmış ve drama yönetme yetkinliğine erişmiş kişilerce de yönetilebilir. gruplar halinde önceden belirlenmiş seanlar yapılır. amaç kendi iç dünyanıza başkalarının size ayna tutması ile girmek çelişkileri ve çatışmaları çözerek daha güçlü, daha olgun ve sağlıklı olmaktır. seanslarda katılımcılardan biri olumlu ya da olumsuz bir deneyiminin ana hatlarını verir ve hangi rolü kimin oynamasını istediğini söyler. ve olay canlandırılır. gerek olayı esas yaşamış olan kişi gerekse de benzer deneyimleri olan kişilerin yoğunlaşarak ( o kadar ki katıla katıla ağlayanlar görülmüştür) ilk deneyimlerindeki hislerini tekrar yaşaması ile daha önce yaşanan olayda çözümlenmemiş, iç dünyada hapsedilmiş duygular yüzeye çıkar, çözüme kavuşur ve bu her seans tekrarlandıkça herkes kendinden birşeyler bulup çözüp rahatlayarak adım adım kendisi ve iç dünyası ile yüzleşip barışır
 • bireyin iç dünyasının çözümlenmesi (analizi) ve sorunlarının çözülmesi için kullanılan bir rol yapma tekniği.(bkz: moreno)
  (bkz: sosyometri)
 • bu yöntemi kullanmak isteyenleri uzun bir eğitim beklemektedir
 • j.l.moreno tarafından çıkarılmış bir tiyatro eğitimidir.zira bir tiyatro oyuncusu için çok faydalı bir eğitimdir.*
  (bkz: jacob levy moreno)
 • jacob moreno tarafından geliştirilen bir psikoterapi tekniği. hastalar çeşitli yaşam durumlarını, duygularını, çatışmalarını terapistin denetiminde canlandırarak sorunları üzerinde içgözlem yapmanın veya stres durumlarıyla başa çıkmanın yeni yollarını öğrenir. genellikle 3 taraflı bir düzenlemeyle yürütülür: duygusal sorunlarını ve insanlarla ilişkilerini sunan veya oynayan bir gösterici(hasta) , sahnelenen olaydaki önemli kişileri temsil eden destek rolleri oynayan eğitimli yardımcı ve bu süreci yönlendiren, sonunda yorumlama seansını yöneten terapist. psikanalitik psikodramik ilkelere dayanan bu teknikle hastanın bu yolla ayrıca bilinçdışı çatışmalarıyla yüzleşebildiği ve sahneleme yoluyla bir tür boşalma yaşadığı düşünülür.
 • üstün dökmen in uyguladığı ve önerdiği tekniklerden bir tanesidir. mutluluğun anahtarı küçük şeyler programında hassasiyetle üzerinde durmuştu.
 • kurucularından j.l moreno'nun "gerçeğin eylem ile yeniden keşfi" olarak tanımladığı psikoterapi tenikleri bütünü. her psikoterapinin içinde kullanılabilmekle birlikte asıl amacı psikodramayla iyileşme sağlama olan terapiler de yapılabilir.
 • ankara'da algi psikodrama ve psikolojik danisma merkezinde iyi bir sekilde uygulandigini dusundugum bir cesit terapi.
  buyrun bakin:
  http://www.algipsikodrama.com/

hesabın var mı? giriş yap