şükela:  tümü | bugün
 • istediğin şeyi istediğin biçimde alamıyorsan karşı taraf bunu verebilecek kapasitede olmayabilir; böyle bir durumda gitmeyi bilmelisin.

  istediğin şeyi alamadığın noktada illa ki kalmak istiyorsan bu sefer de karşı taraftan böyle bir beklenti içinde olmamayı öğrenmelisin.
 • bir ilişkinin nasıl gideceğini bilemeyebiliriz ama hangi şartlarda artık yürümeyeceğini kendi ihtiyaçlarımıza bakarak anlayabiliriz. ihtiyacımız olan sevgiyi, güveni, şefkati ve gücü kendimize verebilir, karşımızdakinden bunları beklemeden ve fakat bunları beslemesine izin vererek kendimizi akışa bırakabilirsek bazı şeyleri görmek her zaman daha kolaydır.
 • sağlıklı bir ilişki istiyorsanız anneniz ve babanıza benzeyen kadın ve erkekleri aramaktan vazgeçin
 • gerçek özgürlük taşıyabileceğinizi bildiğiniz bir yükü taşımamayı seçmektir
 • sevdiğiniz insanlarla çalışırsanız toleransınız daha yüksek olur
 • yakın ilişkilerinizde bazen birlikte yürüyeceğiniz, bazen diğeri size yetişsin diye onu çekeceğiniz, bazen de karşı taraf ileriye doğru gidebilsin diye onu itekleyeceğiniz zamanlar olacaktır.

  bunları yapamadığınız an'lar olduğunda ise;

  birlikte yürümek zorunda iseniz karşı tarafa duyduğunuz empatiyi sevgi ile besleyebildiğiniz,

  birlikte yürümek zorunda değilseniz ama ilişki içinde olmak istiyorsanız sınır koyabildiğiniz,

  ve daha fazla birlikte yürümek istemiyorsanız da o ilişkiyi bırakabilme hakkını kendinize verebildiğiniz sürece ilişkinizde hem kendinizi koruyabilir hem de karşı tarafı kabul ederek ona saygı duyabilirsiniz.
 • yetişkin olmak para kazanmayı, bağımsız hareket etmeyi, sosyal ilişkiler kurmayı ve yaptığın seçimlerin sorumluluğunu almayı gerektirir.
 • yaşama sevincini kendi içinde aramalı insan, koyduğu hedefler ya da kurduğu hayallerde değil.

  olumsuz döngüden çıkıp, bu döngüdeki kendinle vedalaşıp içindeki yaşam enerjisini bulabilmen için teşekkür etmeyi, özür dilemeyi, takdir edip bağışlamayı esirgeme kendinden.
 • bir şeye başlamak ya da bitirmek zınk diye olmaz. ama süreç içerisinde koyduğunuz tepkinin hakkını vermeyi öğrenmelisiniz. yani çekip gitmeniz gerekiyorsa çekip gidin, uzaklaşmanız gerekiyorsa uzaklaşın, konuşmak istemiyorsanız konuşmayın..bırakın havada asılı kalsın süreç.

  illa ki yapın bunları ki bir güzel sözün, bir naif davranışın içinizi kandırıp sizi kendinize şefkat göstermekten, kendi yolumuzda gitmekten alıkoymasına izin vermeyin.
 • hangi ilişki olursa olsun herhangi bir sorun yaşıyorsanız yaşayın o sorunla ilgili yapacağınız konuşmada ayrılık konuşması olmasın; ayrılık konuşması düzeltilebilecek şeyleri görmenizi engeller.

  hangi ilişki olursa olsun karşı taraf sizinle bir şeyleri paylaşıyorsa önce kendinizde kalın, sonra karşı taraf ile ilgilenin. kendinizde kalmak hissettiklerinizi size duyurur, kendinizi duyduğunuz sürece de karşı tarafa ihtiyacı olanı ihtiyacı olduğu kadarı ile verebilirsiniz.