*

şükela:  tümü | bugün
  • sosyo-ekonomik statü yerine önerilen hedef kitle analizi. "yaşam stili" olarak çevriliyor, artık nasıl çevirisiyse. the crown'ın ölümsüz aşk olarak çevrildiği ülkede olur, şaşma.

satın alma davranışlarını daha iyi 'okumak' için bzileri deomgrafik, gelir seviyesi.. vs'den belirli prototipler içerisinde tanımlıyorlar. sözgelimi dap'ınki şöyle imiş:

"çabalayanlar", "sadeler", "sadıklar", "yeni avrupalılar", "yol açanlar", "arayanlar".

mutlaka bunlardan birinin içerisinde "konumlandırılıyoruz". reklamcı tayfasına bana dediğiniz gibi "beni katagorize etme, ay hemen kategorize ediyorsun oysa ben biricik'im" diyemiyorsunuz. mutlaka bu sepetlerden birinin içerisindesiniz.

sözgelimi biri, yeni avrupalılar, şöyle tanımlanıyor:
    (yeni avrupalı diyince rumsfeld'in eski -yeni avrupa ayrımına taraf olan ab üyesi doğu avrupa ülkelerine referans veriyor sanmayan, değil.)

yeni avrupalılar, gelişmiş herhangi bir ülkede mesleklerinde çalışabilecek profesyonellermiş. batı kültür ve değerlerini özümsemişler. tepeden bakmayı sever, acelecilikten vazgeçmezlermiş. normlarla ilgilenirler, kuralları sorgular, otoriteyi körü körüne kabul etmeye yanaşmazlarmış.yenilik ve değişikliği severlermiş. romantik bir dünyaları olmasına karşın, toplumda itici güçleri varmış...

bu bana birini hatırlattı ama...
  • (bkz: psikografik)