şükela:  tümü | bugün
 • son günlerde gerek psikologlar gerekse de ruh sağlığı çalışanları arasında sıkça tartışılan bir istektir.

  evet bilmeyenler için bugün psikologların bir meslek yasası yok ve birkaç saatlik eğitim (!) alanlar dahi kendilerini yaşam koçu, psikolog gibi göstererek danışan bakabiliyor. başka lisans bölümleri okuyup, üzerine psikoloji yüksek lisansı yapıp "psikolog"luk yapanlar da cabası.

  sadece çalışan açısından değil, hizmet alan danışan açısından da çok önemli bir konu. alanın profesyonelleşmesi ve yetkinliğe sahip kişiler tarafından danışanın görülmesi gerekli.

  ***
  amme hizmeti: psikoloji, psikiyatri alanlarında faaliyet gösteren, alanında uzman ve duayen isimlerle canlı yayın yaptığımız kanal var. takip edip desteklerseniz seviniriz: https://www.youtube.com/hipokampusakademi
 • umarım seslerini duyurabilirler. bulunduğum şehirde, konuyla en ufak alakasının olmadığı bir bölümden mezun tanıdığım bir abi 1 aylık uzaktan eğitim ile aile danışmanı ve çocuk terapisti olarak çalışıyor, gazetelerde yazılar yazıyor. bu kadar kolay olmamalı.
 • koca bir açık hava tımarhanesi i için en doğal istek.

  10 adamdan beşi ruh hastası lan bu topraklarda yıl 2018 olmuş ve hala psikologların meslek yasası yokmuş . kara mizah bildiğin.

  yasa çıksın.

  ps: şu amerikan filmlerinde hastaların çocukluklarına dönmek için uzandıkları koltuklar da her psikolog muaynehanesi için şart koşulsun.
 • haklı istektir. kesinlikle yürürlüğe girmesi gereken yasadır zira üç beş kişisel gelişim kitabı okuyan, psikolog kesiliyor. fakat bununla beraber psikoloji okuyup, psikologluk yapacakların da fakülteye alınmadan önce bu mesleğe uygun olup olmadıkları da test edilmelidir. tıpkı; doktorluk, öğretmenlik, hakimlik gibi insanı ve toplumu ilgilendiren bilumum meslekte de olması gerektiği gibi.
  yine benim ütopyamdan...
 • 24 yaşında psikoloji bölümü için sınava hazırlanan bir öğrenci olarak ben de kendilerini destekliyorum. ama sanki böyle bir yasa vardı diye de hatırlıyorum bir yerlerden. emin değilim.
  son günlerde yaptığım pek çok araştırma sonrası klinik psikoloji yüksek lisansını psikoloji öğrencileri dahi zor bela bulabiliyorken ilahiyat, sosyal hizmet, felsefe ve sosyoloji gibi alanlardan mezun olan insanlar dahi yüksek lisans ve doktora eğitimi sonrası klinik psikolog unvanı ile çalışmaya başlıyorlar. bunun tipik bir örneği geçtiğimiz ay kulağıma geldi çünkü. hatta ilahiyat mezunu bir akademisyen aldığı doktora eğitimi sonrası ankara'da bir üniversitede hoca olarak görev yaptı bir süre.
  umarım, bu yasa aracılığıyla psikologların ve psikoloji öğrencilerinin eğitim ve iş hayatları bir nebze düzene girer.
 • meslek yasası oluşturmadaki en büyük zorluk hali hazırda bin çeşit terapi çeşidi olması, daha bu yöntemlerin kendi içinde birbirini yemesi ve insana yönelik ruhsal/duygusal/bilişsel araştırmaları bilimsel bir temele oturtmada yaşanan sıkıntılar elbette. amma unutulan şu ki psikoloji yalnızca klinik psikolojiden ibaret değil. spor, adli, endüstriyel, trafik, uygulamalı, gelişim, sosyal, davranışsal ve daha şu an hatırlayamadığım birçok alanı var. yalnızca tanımla başlansa o bile bir şey. kime psikolog diyoruz diye sorsak cevap veremeyecek psikoloji mezunu var. yaşam koçundan uhrevi manevi uzmanına kadar türlü şarlatan zaten aldı yürüdü. aklı başındakileri tenzih ederim psikiyatristler psikologları testörden ibaret görüyor. devlet buna çanak tutuyor. acilen değişmeli bu. zira hiç bir meslek dalı yok ki bu kadar kendine yatırım yapmayı gerektiren, ama bu kadar da yalnız kalan ve kendi kendine bile bir yaptırımı olamayan. meslek yasası şarttır. kamu sağlığı için bunu psikologlar kadar her meslekten insan acilen talep etmelidir.
  edit:kelime eksiği
 • insanların hangi hizmeti kimden alacağını hizmetin parasını ödeyenler değil devlet daha iyi bilir diyen sosyalist zihniyetinin ürünü bir istek.
 • psikologlar arkadaş kazığı yemiş insanları psikiyatriste yönlendiren parazitlerdir.gerçekten psikoloji eğitimi almalarını isterdim.varlıklarının işe yaradığını göremedik,sözde mesleklerden biri.bakkal psikiyatristlerin seri adam zehirlemelerine göz yuman pasif solucanlar.
 • psikologlar yasa istiyorlar da bunu niye seçim dönemine sıkıştırıyorlar?
 • geri kalmış toplumlarda bu tip meslekler "angarya" olarak görülür. bizim topraklarda da aynısı oluyor işte, çomaristan geyiğinden hoşlanmasam da en iyi tanım bu herhalde.

  insanın fiziksel sağlığı kadar önemli olan ruh sağlığı alanında çalışan adamların meslek yasası bile yok güler misin ağlar mısın? sonra metin hara gibi hıyarlar çıkıp milleti zıplatır işte.