şükela:  tümü | bugün
 • psikolojik danışmanlar tarafından verilen psikolojik hizmet türüdür. sağlıklı insanların hayatla ilgili problemlerini paylaşmak ve kendine ilişkin farkındalıklarını arttırmak temel amaçtır.
  bir psikolojik danışma seansı 50 dakika sürmektedir. 6-12 oturum arasında devam eder. pek çok farklı psikolojik danışma kuramı vardır, bunlardan bazıları psikanalitik, davranışçı, hümanistik, bilişsel-davranışçı, çözüm odaklı, aile dizimleri.
  sizin sorununuza yönelik bir kuramı benimsemiş bir psikolojik danışmanla çalışmanız sorununuzu çözmenizi hızlandıracaktır. örneğin fobilerinizle çalışmak istiyorsanız bilişsel-davranışçı, tam bir kabul edilme ve yargılanmama istiyorsanız hümanistik, küçük yaşta travmatik yaşantılarınız varsa ise psikanalitik kuramı benimsemiş psikolojik danışmanlarla daha hızlı fayda sağlayabilirsiniz.

  son olarak psikolojik danışma merkezlerinde çalışan herkes psikolojik danışman değildir. bazı psikiyatristler ve uzman klinik psikologlar da adı kulağa hoş geldiği için bu ismi kullanmaktadırlar. 10 yıl tıp eğitimi almış bir doktor, 4 yıl kuramsal psikoji eğitimi almış bir psikolog ile 4 yıl psikolojik danışma eğitimi almış kişinin danışanı dinleme becerisi farklıdır. doktorlar teşhis koymaya yönelik bir bakış açısıyla danışana yaklaşırken hatta onu "hasta" diye adlandırırken psikolojik danışmanlar danışanlarını dinlemeye ve anlamaya yönelik yaklaşırlar.
 • gönüllülük esaslarına göre, başvuruda bulunan kişilerin problemlerini gidermek için değil; problemlerini giderebilmeleri adına potansiyellerini fark etmeleri için sunulan hizmettir. yani kişi yine problemlerini kendisi çözer. psikolojik danışman sadece kişinin kendi potansiyelini fark etmesi için ona yardım eder. çünkü bu tür uygulamaların merkezinde birey vardır ve özerklik esastır.
 • psikolojik danışma, iki kişinin oluşturduğu bir ortamda, kişilerden birinin kendine ve çevresine daha iyi uyum sağlama becerileri kazanmasına yardım için gerçekleştirilen bir oluşumdur.
 • psikolojik danışmanlar tarafından verilen hizmettir. ülkemizde pdr bölümünden mezun bireyler tarafından yürütülür.

  psikolojik danışmada gizlilik ve gönüllülük temel ilkelerdir. danışma sürecinde nihai amaç bireyin kendisini gerçekleştirmesidir.

  psikolojik danışmaya gelen bireyler "danışan" olarak adlandırılır.
 • psikolojik danışmaya gelen hiçbir kimsenin etrafını değiştirmek, gerçekliğini değiştirmek gibi bir hedefimiz olmamalıdır. sadece bize danışmaya gelen kim varsa onu değiştirebiliriz. asla başkasını değiştirmek gibi bir plan, program yapılmamalı, annene böyle yap, anneni böyle değiştir, babana, sevgiline şöyle yap değiştir gibi bir durum olmamalıdır. sadece önümüzde kim varsa onunla çalışabiliriz ve onun değişimine odaklanabiliriz.
 • bozulan veya aksayan, eksiklikleri kişi tarafından hissedilen benlik-gerçek(durum) ilişkileri etkileşimi boyutunda bireyin değişimine, gelişimine yardımı ve danışanın kendisini öğrenmesini amaçlayan yüz yüze, sistemli, profesyonel ve psikolojik ortamda danışan ile danışmanın işbirliği ile sürdürülen bir ilişki süreci.
 • psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunları tarafından verilen bir hizmettir.