şükela:  tümü | bugün
  • daha çok önleyici ve koruyucu ruh sağlığı hizmetleri veren kişilerdir. ülkemizde üniversitelerin psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümlerinden mezun olarak bu ünvanı alırlar. psikologlardan farkları sorun ortaya çıkmadan önce ya da ortaya çıkar çıkmaz müdahale etmeleridir. hafif davranış bozuklukları ve hafif ruhsal bozukluklar ile ilgilenirler. hastane, okul, özel muayehane ya da özel rehberlik merkezlerinde çalışırlar. bir kısmı ise endüstri psikolojisi ya da insan kaynaklarına yönelir. iş alanları inanılmaz geniştir.
  • sanıldığının aksine, psikolog ve psikiyatristlerden farklı olarak kendisinden danışmanlık hizmeti talebinde bulunan kişiye hasta değil de danışan demeyi tercih eden, kişiyi olduğu gibi kabul etmediği sürece işini iyi yapamayacak olan ve mesleğinin doğru tanımı "bireyin kendi kendine yardım etmesine yardım etmek" olan profesyonel psikolojik destek uzmanları.
  • meslek denince akıllarına sadece mühendislik, doktorluk veya avukatlık gelen insanlara psikolojik danışmanım dediğinizde ilginç durumlarla karşılaşmanıza neden olabilen meslektir.

apranaxfort, annesi ve 70li yaşlarda bir amca...amca anneye dönerek sorar:
    amca- maşallah.. kızınız mı? ne iş yapıyor?
    apranaxfort- (yüzünde saygılı bir gülümseme ile ama içinden söylenerek) hayır ablasıyım ...ayrıca işimi neden bana sormuyorsun? cevap veremez miyim ben?
    anne- (gururlu bir şekilde) psikolojik danışman
    amca- (suratında acır bir ifadeyle) iyi tabii..neyse...olsun..eli ekmek tutsun da ... önemli olan o... (meali: allah başka dert vermesin)
  • psikologlarla aralarında hep hafif bir gerginlik olan meslekdir. ortak iş alanları olan bu iki alan arasında hep bir çekişme vardır. psikologlar terapi yapamazsınız sadece danışmanlık yapabilirsiniz derler danışmanlık eğitimi alanlara. bu arada psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümlerinde okuyan hem psikoloji hem de eğitim bilimleri alanlarında dersler gören psikolojik danışmanlar ise psikologların iş bulamama durumunda eğitim alanına kayıvermelerinden rahatsızdır. bu arada psikoloji, pedagoji, eğitim bilimleri,özel eğitim gibi farklı alanlardan birçok dersi kapsayan üniversite müfredatları nedeniyle geniş bir çalışma alanına sahip olan ama uzmanlaşma konusunda bireysel çaba göstermek durumunda kalan insanlardır.
  • bireylerin gelişimlerini ve çevrelerine uyumlarını güçleştiren faktörleri ortadan kaldırarak, onlara en üst düzeyde gelişme ortamı sağlama, gizli güçlerini geliştirebilecekleri ve kendilerini gerçekleştirebilecekleri koşulların oluşmasında yardımcı olan uzman kişidir.
  • okullardaki ünvanı 'rehber öğretmen'.
  • --- alıntı ---

danışman psikologlar, klinik psikologlardan çok farklı çalışmamakla birlikte, ciddi problemleri olan kişilerle değil, gündelik hayattaki sıkıntıları ile mücadele eden kişilerle çalışırlar. bu kişilerin sahip oldukları güçlü yanları ve duygusal kaynakları arttırmak ve sıkıntıları ile daha kolay ve etkin biçimde baş etmelerine yardımcı olmak üzere hizmet verirler.

http://www.terapiportali.com/?page=thb
    --- alıntı ---

--- alıntı ---

psikolog ve psikolojik danışman arasındaki fark

psikologlar ve psikolojik danışmanlar, farklı meslek gruplarına mensup kişilerdir ve çalışma alanları farklıdır.

psikologlar, üniversitelerin fen – edebiyat fakültelerinde bulunan psikoloji bölümünden mezun olurlar ve psikolog ünvanı alırlar. 4 yıllık lisans eğitiminde branşlara ayrılarak klinik, gelişim, endüstriyel ve sosyal psikoloji alanlarında uzmanlaşırlar.psikolojik danışmanlar üniversitelerin 4 yıllık rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümünden mezun olurlar.psikolojik danışman ünvanı alırlar.

her iki grubun da calışma alanları farklıdır.

psikologlar ,hastaneler, anaokulları,üniversiteler, diyaliz merkezleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ve şirketlerin insan kaynakları bölümlerinde görev alırlar. psikolojik danışmanlar ise okulların rehberlik servislerinde, anaokullarında ve diğer eğitim alanlarında görev alırlar. psikologlar terapi ve psikolojik testler üzerine uzmanlaşırlar. psikolojik danışmanlar eğitim alanında ölçme ve değerlendirme testleri ve metodları üzerine uzmanlaşırlar.

klinik psikologlar danışanlarına terapötik yaklaşımda bulunabilir, ancak psikolojik danışmanlar terapi uygulayamazlar, ihtiyaç halinde bir uzmana yönlendirebilirler.

http://www.dpsikiyatri.com/tanimlar1.htm

--- alıntı ---

anladığım kadarıyla aile doktoru gibi çalışmalılar yani danışabileceğimiz kişiler.. ama bizde psikolojik bir hastalık olduğunu düşünürlerse klinik psikologlara yönlendirme yapmalılar.

ben de niye bunca senedir şu sorunları çözemiyoruz diyorum... meğer araya para sıkışmış.
  • okullarda ki psikolojik danışma hizmetini sağlayan kişidir. bu hizmet, bireyin karar verme, problem çözme gibi ihtiyaçlarını karşılayarak, bireyin gelişimini sağlama amacıyla yüzyüze verilen yardım ilişkisidir. bu yardımı alan kişiye danışan, yardımı veren kişiye ise psikolojik danışman adı verilir. psikolojik danışman, genellikle okul rehber öğretmenidir (veya bu alanda yetişmiş bir uzman).