şükela:  tümü | bugün
 • ülkelerin çok severek kullandığı şey

  amaçları elinizdeki olan her ney ise onu değersiz ve güçsüz göstermek, ellerindekini ise değerli ve kusursuz göstermek. bunu dizi film ve benzeri medya araçları ile çok iyi yapmaktadırlar

  2. dünya savaşı sonrası almanyanın soykırımını durduran ve bu savaş üzerinde en büyük etkide bulunan ülke kim diye sorulduğunda tam hatırlamıyorum fakat %70 üzerinde rusya cevabı alınıyormuş bu soru geçtiğimiz yıllarda tekrar sorulmuş ve %80 üzerinde amerika cevabı alınmış. bu holywood etkisinin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor ve insanların ne kadar kolay yönlendirilebilir olduğunu
 • türkıye’de psikolojik operasyonların medya etkeni ile değerlendirilmesi /1

  önsöz
  psikolojik operasyon, topluma istenilen fikirlerin dikta edilip, operasyonu icra eden güç odağının stratejik planlarına ulaşmasında çok etken bir rol oynar. bu bağlamda, stratejik müteşebbislerin tevessülü esnasında gerekli hazırlıkların yapılıp, planlamalar doğrultusunda hareket etmek de elbette elzemdir. psikolojik operasyonların en önemli etken silahı şüphesiz medyadır. bunun yegane sebebi ise toplumun her kesimine ulaşmanın kolaylığı olarak nitelenebilir. bu kapsamda icra edilen faaliyetleri birçok doktrin muhteviyatında incelememiz ve alandırmamız fevkalade mümkündür. buna isterseniz bilgi destek harekatı isterseniz psikolojik harekat deyiniz. bu kaynakta fethullahçı terör örgütünün, 90’lı yılların son çeyreğinde uyguladığı bir takım propagandalardan bahsedilecektir.
  kapsam

  psikolojik operasyon kapsamında icra edilen medya merkezli propaganda faaliyetlerinin tanıtılması.
  başlangıç 1.1
  telekulak propagandası

  fethullah gülen isimli terör örgütü elebaşısının, 90’lı yılların son çeyreğinde, ankara 2’ no.lu devlet güvenlik mahkemeside, 3713 no.lu terörle mücadele kanunu’nun 1 ve 7/1 maddeleri uyarınca yargılanmasını ihtiva eden, iddianame bulgularına ek olarak, delil temin etmek maksadı ile iddia makamı tarafından bir takım kişilerin ifadesi alınmıştır. iddia makamı tarafından fethullah gülen isimli örgüt liderinin ilgili kanunlar gereğince tecziyesi istenmiş ve suç eşyalarının müsaderesinin devamı talep edilmiştir. bunlara ek olarak, dönemin ankara emniyet müdürü cevdet saral ve istihbarattan sorumlu yardımcısı osman ak ve ekibi, örgüt aleyhinde olan istihbarat verilerini kullanmaları sebebi ile manipülasyona kurban edilmişlerdir...
 • türkıye’de psikolojik operasyonların medya etkeni ile değerlendirilmesi /2

  başlangıç 1.2

  daha çok delil elde etmek maksadı ile yasal çerçevede telefon dinlemesi yapmak müteşebbisinde olan laik, devletçi, atatürkçü polislerimize karşı olarak bir psikolojik harekat başlatılmış ve örgüt tarafından tahminen bu propaganda için yirmi milyon amerikan doları kaynak ayrılmıştır. bu kaynak basına aktarılmış ve basın cumhurbaşkan’ından tutunuz da vatandaşın dahi telefonlarının yasal olmayan biçimde, yasal olmayan maksatlarla söz konusu kişiler tarafından dinlendiğini belirten onlarca, yüzlerce haber yapmıştır. isnat edilen suç gerçeği yansıtmamaktadır. fakat bir kamuoyu oluşmuştur.
  bu da yetmemiş, telefonu dinlendiği öne sürülen birçok kişinin iç işleri bakanlığı aleyhine tazminat davası açması sağlanmıştır. idari yargıda takdir olunacak tazminatların saral ve ak tarafından rücu edilmesi sağlanacak ve bu kişiler maddi yönden de çöküntüye maruz bırakmayı örgüt öngörmüştür. saral ve ak, ağır ceza’da yargılanmıştır.

  bulgular
  örgüt, aleyhinde icra edilen bilgi temin, veri temin çalışmalarını bağlantıları sebebi ile öğrenmiş, temin edilen verileri tahrip ve tahrif etmiştir. bununla da kalmamış, karşı propaganda başlatarak bir tür psikolojik harekat denemiş ve bu doğrultuda ne yazık ki başarılı olmuştur. medyayı kullanarak, kendileri için yapılan yasal işlemleri, toplumun çabucak etkileneceği şekilde çarpıtmış ve vatansever kişiler aleyhindeki propagandada başarılı olmuştur.
 • "düşmanın kendi rızasıyla teslim olması en iyisidir. saldırıp yenmek bundan daha az önem taşır"

  sun tzu

  düşman/hedef bellediğiniz kişi/kurum/ülkeyi minimum efor ve zaiyatla alt edebilmeyi sağlar psikolojik savaş/harekat.
 • kaderin şahsıma karşı uyguladığı harp şekli.

  öncelikle karşıma eşi benzeri görülmemiş bir saldırmazlık paktı sundu. daha sonra ittifak isteğiyle bu paktı pekiştirdi. hop tam imzalayacağım, dur bir de şu küçük yazıları okuyayım dedim: esasında müttefik olmayı dahi istemiyormuş muhatabım orospu çocuğu. imzayı atsam da atmasam da bir şey değişmeyecekmiş. imzalamadım ve böylelikle ilk yıkıma uğrattı beni. bir anda her şeyin çok güzel olacağını düşünürken esasında bombok bir halde olduğumu fark ettim.

  daha sonra daha da uzaklara gidebileceğimi sandım. kader bu kez demiryollarımı bombalamış ve raylardan geriye kalanların üstüne "cahil piç" yazmıştı. bir yıkım daha.

  ölülerimi kendi toprağıma gömüp yola burda devam etmek istedim. bu sebeple kadere bir ateşkes teklifi sundum, kaderse bunu oldukça makul karşılar gibi göründü. ölülerimi gömmek için savaş meydanına çıktığımdaysa kaderin ölülerimi götlerinden kazığa oturtup onların yüzlerini kahkaha atar hale getirmek suretiyle yanaklarından parçaladığını gördüm. kazmamı küreğimi olduğum yere bıraktım. ölülerime olan matemim biteyazacak gibi olmuşsa da tekrar başladı.

  artık ölülerinden beslenen onlarla var olan piçin tekiydim. piçtim evet.
 • bunun tarihteki en iyi örneklerinden biri mete han'a aittir.

  mete han, çinlilerle yapılan baideng muharebesi'nde 20.000 kişi ile yaklaşık 200.000 civarındaki çin ordusunu yener.
  tabii türkler, at üstünde savaşabilmektedirler ve kayıtlara geçen ilk turan taktiği bu savaşta kullanılmıştır.
  çinliler bu tuzağa düşerler ve çin imparatoru baideng kalesi'nde hapsolur.
  işte buradan sonra psikolojik savaş başlar.
  mete han istese imparatoru öldürüp çin'i işgal edebilirdi lâkin çinlilerin çok büyük nüfusa sahip olması sebebiyle türkleri asimile edebileceklerini düşünen mete, bunu yapmaz.
  kaleyi kuşatır ve yedi gün bekler.
  nihayetinde barış antlaşması yapılır ve mete han, çin imparatorunun kaleden çıkmasına izin verir.
  fakat bu o kadar kolay değildir! kaleye giden yolun sağına ve soluna at üzerinde ellerinde oklarla bekleyen türk askerlerini yerleştirir.
  imparator gao-zu, o yolu kendisine çevrilmiş yüzlerce okun takibinde yürümek zorunda kalır.
  bu korkuyu bir daha hayatı boyunca unutamaz! bunu da o tarihten sonra tekrar eskisi gibi ordu toplanmasına rağmen bir daha mete han ile savaşı göze alamamasından anlıyoruz. hatta mete han, sürekli akınlar düzenlemeye devam eder sonraki yıllarda çin üzerine ama imparator görmezden gelir.
  üstelik antlaşmaya göre çin, her sene vergi verir türk devletine.

  büyük adammış, çok büyük adam.
 • kan akmaksız, can alıcı, en acımasız harp.
 • "yiğidi öldüremiyorsan hakkını ye" ilkesiyle bir çok insanın canını yakabilecek nitelikte bir savaştır.
 • türkiye'de "internet gazeteciliği" nin veya "internet haberciliği"nin ufkunu, mehmet eymür, "atin.org" sitesi ile açtı..

  bir anda, gerçek bir "alternatif medya" çıktı ortaya.. kartel ve tekel medyasının yayınlamadığı, sansürlediği haberler, "atin.org" dan okunur oldu..

  mehmet eymür'ün açtığı yola, türkiye'nin bağımsız ve özgür kalmak isteyen gazetecileri hemen girdi..

  şimdi bu alanda, gerçek bir çeşitlilik var'..

  bu sözler mehmet barlas'ın 20 haziran 2001 tarihli yeni şafak gazetesindeki köşesinden alıntı.

  evet, türkiye'de internetin fikirleri özgürce sunabilme imkanından ilk faydalananlardan, öncülük yapanlardan biriyiz. ancak bunu yaparken yalan bir beyanda bulunmamaya, kişileri haksız yere suçlamamaya azami dikkat ettik.

  şimdi internet'te, patlayan mısır taneleri gibi her gün yeni bir sayfa açılıyor. bazıları çok kısa süre sonra ya imkansızlıktan, ya da yeterli okuyucu bulamadıkları için kapanıyorlar.

  son yıllarda yoğun olarak yaşadığımız "psikolojik harp" internet'e de taşındı. devlet yanlısı veya karşıtı beyaz, gri ve kara propaganda örneklerine, komplo teorilerine artık web sayfalarında sık sık rastlamak mümkün.

  propagandanın değişmeyen hedefi, insanların düşüncelerini etkileyip onları belli bir amaç doğrultusunda şekillendirmekten ibaret.

  beyaz propaganda doğru unsurlardan meydana gelir ve kaynağı da bellidir. gri propagandanın kaynağı belli değildir. abartılmış bir doğru habere bir sürü yalan da eklenir. abartma dozu yüksek, hedef kitlede heyecan yaratan, zihinleri karıştıran bir nitelik taşır. kara propaganda, genellikle istihbarat teşkilatları tarafından yapılan gizli bir propaganda türüdür. hedefte psikolojik tahribat yapmayı amaçlar. propagandayı hasım kitle veya kişi yapıyormuş gibi gösterilir.

  yalan haber üretme, gri ve kara propaganda deyince türkiye'de aklımıza gelen ilk isim doğu perinçek. zaten ona "fabrikatör" adını bu sebeple taktık. fabrikatör istihbaratta kullanılan bir terim olup "siyasi ve şahsi maksatlar için, genellikle hakiki kaynaklara sahip olmaksızın uydurma veya şişirme haber üreten şahıs veya grup" anlamındadır.

  perinçek'in uydurma haberlerinden sık sık örnekler vermiş, bu haberlerden birini de belgeleri ile fabrikatör nasıl çalışıyor ve perinçek kimi gizliyor? başlıklı yazılarda belirtmiştik.

  para karşılığı kendini önüne gelene satan bu istihbarat bezirganı suç üstü yakalanmıştı. ağzını açıp bir kelime bile söyleyemedi.

  hani bazı aşağılık, ağzı bozuk, marazi tipler vardır. küfür ediyor diye döversiniz. dayağı yerken sesi kesilir, arkanızı dönüp giderken ayağa kalkar ve yine küfür etmeye başlar. bu perinçek de o tiplerden. ipliğini pazara çıkardık ama o yine de birilerinden talimatı alınca dayanamıyor, küfüre başlıyor.
  bu perinçek ve ekibi, yeşil.org diye, yayınlandığı tarihten beri "çok yakında" diye flaş anonslar yapan, ama içeriğinde maksatlı birkaç uydurma yazıdan başka bir şey bulunmayan bir site açtılar. dikkati çekmek için sanki yayını yeşil kod isimli mahmut yıldırım yayınlıyormuş gibi üst sol köşeye de onun resmini koydular. yeşil.org'u mehmet eymür yayınlıyor diye söylenti yaydılar ama tutmadı. herkes artık bizim tarzımızı ve lağım fareleri gibi saklanıp gizlenerek iş yapmadığımızı, fikirlerimizi açıkça yayınladığımızı biliyor.

  aydınlıkta çıkan yazıların, resimlerin aynıları yesil.org'da da yayınlanıyor. soldaki resimlerden yukarıdaki, "suikastta mossad-fettullah hattı" başlığı taşıyan 22 aralık 2002 tarihli aydınlık dergisinde basılmış. alttaki aynı resmin renklisi ise yesil.org sitesinin "hablemitoğlu makası yanlış ucundan tuttu!" başlıklı yazısında yer alıyor. her iki yayının işlediği konular, işleyiş tarzı, vermek istedikleri mesajlar hep aynı. site'nin aydınlık'çılar tarafından yayınlandığı o kadar belli ki.. biraz inceleme yetiyor.

  şimdi internet'te cunta.org isimli orduya veya ordu içindeki bir gruba yönelik yeni bir site açılmış. henüz tam incelemedim. perinçek'in aydınlık mecmuası şimdi de bu siteyi bana maletmeye çalışıyor. eminim ki onun arkasında da perinçek'in grubu vardır. perinçek bu.. ikili, üçlü, dörtlü oynamayı sever. necip hablemitoğlu da böyle ikili oynamaya kalkmış, bir yandan komutanlara yakın dururken, bir yandan da askerlere yönelik yayın yapan yolsuzluk.com isimli bir siteye devamlı bilgi aktarmıştı. yolsuzluk.com sitesi genelkurmay askeri mahkemesince yasaklandı. hablemitoğlu ise çok yönlü ilişkilerinin bedelini hayatı ile ödedi. perinçek ve grubu bu işlerin içinde, tam göbeğinde. cinayetin neden ve nasıl yapıldığını gayet iyi biliyorlar. bu konuya yeşil.org'da, "hablemitoğlu makası yanlış ucundan tuttu!" yazısında değinmişler.

  çekirge bir sıçrar, iki sıçrar. bakalım perinçek daha kaç kere sıçrayacak...

  haa, unutmadan sorayım. bay fabrikatör, çin'deki ticarethanelerden iyi gelir geliyor mu? bir de sami demirkıran'ın yöneticisi paşam ile barışmışsınız. artık aranızdan su sızmıyormuş. allah muhabbetinizi daim etsin. paşama benden de selamlar.
hesabın var mı? giriş yap