şükela:  tümü | bugün
 • ozellikle iliskilerde (ve ozellikle ayrilik sirasi/sonrasinda) kisileri digerine karsi suclu hissettirecek, uzulmesine yol acacak tavir ve beyanatlar. daha cok uzuntunun buram buram sergilenmesi ve iliski sirasinda sarfedilen guzel sozlerin "hani" diye baslayan cumleler icerisinde kullanilmasi. karsi tarafin kendini degersiz hissetmesiyle digerinin bundan sorumluluk duymasi.

  (bkz: son golu atan kazanir)
 • sözel şiddetin kardeşidir; hakaretle göbekbağı vardır. gözle görülemeyen yaralar açıp, iyileşmez hasarlar verdiği için varlığını en çok gelecekte hissettirir.
 • kisinin herhangi bir munakasa esnasinda sirf kendini hakli cikarabilmek adina rakibine uygulayabilecegi siddet turu. eger bu konuda uzmansa alttan girer ustten cikar agza sicar. iyice sindirir ki karsindaki kendini savunamaz hale gelir.

  psikolojik siddetin bilimsel bir sonucu olarak
  (bkz: stockholm sendromu)
 • sonuçları kolay kolay ortadan kaldırılamayan durumdur.
  (bkz: iz bırakanlar unutulmaz)
 • bir hanımefendiye kapı açmanız, yer vermeniz, torbalarını taşımasına yardım etmeniz filan da erkeğin kadına uyguladığı psikolojik şiddet/baskı örneği olarak görülüyormuş artık. kendilerini güçsüz mü hissediyolarmış neymiş.. *
 • gerontokrasi ve erkek şiddetinin karşımıza en büyük sıklıkla çıkan biçimi..

  yasal düzenlemelerle kontrol altına alınması oldukça güçtür, zira egemen anlayış ve inanışlar üzerinde yükselerek kendisine toplumsal meşruiyet zemini bulmak suretiyle varolur..
  ayıp, günah ve yasaklarla kendini yeniden üretir..

  bireye eylemleri ya da tercihleri nedeniyle kendini kirlenmiş/günahkar/suç işlemiş gibi hissettirmek, derin pişmanlıklar yaşatmak suretiyle ince ve derinden derine ilerleyerek, şiddetin vebalini de şiddetin uygulandığı kişinin vicdanına yükleyerek kendisini aklama yetneğine sahip olan tek şiddet biçimidir..
 • kadinlarin cok iyi yaptigi bir seydir evli erkeklerin erken olmesinin yegane sebebidir...
 • yaklasik tum ebeveynlerce yapilani genelde ogretim ile ilgilidir.

  soyle bi monolog ile ozetlenebilir:

  "biz doktor/avukat/muhendis ol dedik ama napti gitti isletme/guzel sanatlar/tarih okudu bunun icin mi buyuttuk seni? bunun icin mi paralari basdik okula sonunda oglun/kizin ne is yapiyor dediklerinde xxx demek icin mi? serefsiz evlat allah belani versin..."