şükela:  tümü | bugün
  • malum psikoloji pahalı bi şey bozulduğu zaman dünyanın parasını harcamak gerekiyor ya da insanlar kolaya ve ucuza kaçıp, genelde bi yeri düzeltip başka yeri bozan, ilaçlara yöneliyor, uzmanla görüşmek istemeyenler de olabiliyor. ilaçları bilinçsiz kullanıp bağımlı dahi olabiliyorlar. tedavisi yalnızca bi uzmanla ve ilaç eşliğinde beraber sağlanacak sorunlar elbette var ama daha önce psikolojik yardım almış ve soruna yönelik tavsiyeleri burada paylaşabilecek birçok yazar, bu konuda uzmanlaşmış insanlar ya da sadece meraktan bu tarz sorunların tedavisini araştırmış yazarlar var burada.
    paylaşılırsa birçok insana faydası olacak tavsiyeler olacaktır.
    .
    .
    .
    .

yeterli görmeyince gelen edit: uzmana görünün şeklinde tavsiyeler verilmiş. başta da belirttim amacı ama biraz daha açıklayayım pekala. bi psikiyatristin yanında staj yapmıştım uzunca bir süre ve hoca klinik günlerinde bir hastaya en fazla on dakika vakit ayırabiliyordu, tanınmış bi psikiyatristti ve tüm gün klinikte durmasına rağmen on dakika ayırabiliyordu, yanlış anlasılmasın. ilaç verdikten sonra da bir ay sonrasına randevu veriyordu. genelde böyle yürüyor işler, yatması gereken hastaların tespiti veya kontrollü ilaç kullanımı için etkili bi yöntem evet ama depresyon, uyum bozukluğu gibi duygu durum bozukluklarında, ruhsal bozukluklarda daha yoğun bir terapiye ihtiyaçları var ama psikolojik yardım almak oldukça pahalı hastaneler dışında, hastane ortamı da bu tarz bozuklukları uzaklaştırabiliyor, terapiye devamda sıkıntılar olabiliyor bunun dışında herkesin kolayca haftada bir veya iki, birkaç ay boyunca o ücreti verebileceğini sanmıyorum ve geçmişte bu tarz sorunlardan müzdarip insanların tavsiyeleri her zaman için değerlidir. evcil hayvan sahiplenmeyin diyenler olmuş bakılabileceğine inanılıyorsa, o hayvanın ömrü boyunca yanında olunacaksa, hiç büyümeyen bir çocuk sahiplendiğinin farkında olan bir birey için oldukça yerinde bir tavsiye olabilir bence, gerçekten tatmin edici ve yaşam doyumunu arttırıcı bir eylem.

başka bir konu ise psikolojik sorunu olan bir insanın uzmana görünmek istememesi. değil uzmana gitmek dışarı çıkıp ekmek almaya mecali olmayan bir insana açıklama bile yapmayıp uzmana görün demek ne kadar mantıklı?
    amacım ikna edici ve ilham verici bir şeyler yazılması. "hayat güzel napıyosun sen?" dersen sorgularsan, zorlarsan, eleştirirsen savunmaya geçer insan. gitmeye hali olmayabilir psikoloğa, psikiyatriste ama burada yazılan bir kitap veya film, başınızdan geçen bir olay, zamanında kötü hissettiğinizde sizi daha iyi hissettiren bir uğraşı okuyana ilham verebilir.

grup terapisinin temel amacı paylaşımdır, en önemli faydası da yalnız olmadığınızı hissettirmesidir.

hala faydalı olacağına inandığım tavsiyelerdir yazarların tavsiyeleri.
  • sözlüğe çok takılmayın. asabınız bozulur.
  • psikiyatriste gidin.psikiyatrist diyorum çünkü her zaman masum görünen bir üzüntü,sıkıntı olmaya biliyor.
  • onu bunu bilmem de herkese anlatılmaması gereken şeylerdir.zira eşekten düşeni eşekten düşen anlar muhabbeti. çok anlatasım var derseniz ; psikoloğu var psikiyatristi var.
  • intihar etmeyin.

intihar edeceğim diye sosyal medyada mesajlar falan paylaşmayın.

elbette başınıza gelen zordur, ama aşılamayacak şey yoktur. gidin bir psikiyatriste yüzleşin sorunlarınızla.
  • rica ediyorum bir evcil hayvan ya da sevgili edinmeyin. evcil hayvan beslemek zaten boru değil kaldı ki sevgiliye de o muameleyi yapmaya kalkıyorsunuz.evet? görüyorum ben; gözüm üzerinizde akıllı olun.
  • türkiye'de uygulanan tedavilerde izlenimlerim sonucu bunları gördüm: iç hapı salla götü.
  • burada yazılacaklar komşunun bi ilaç aldım iyi geldi sende al demesi gibi olur.ama o ilacı alan kişiye doktor o ilacı hastalığını, biyolojisini var olan diğer sorunlarını değerlendirerek vermiştir.

tanıya göre tedavi olmaz kişiye göre tedavi olur.
  • yapmanız gereken şey sizi rahatsız eden şeyin farkına varmak ve doğru doktora yönelmek ilaç ve düzenli doktor kontrolü
    elbette uzman tercihi en önemlisi çünkü psikiyatrist sizi sadece ilaç ile gönderirse bu tek başına hiç bir şey ifade etmez sizin ihtiyacınız olan sizin sorununuzu dinleyip sizinle ortak paydada buluşan bir uzman mesleğini layıkıyla yapan biri şart.
  • sen değerlisin. yalnız senin değil hepimizin yaraları var ve istersen yardım bulabilirsin. sorunlarından kaçma ve yardım ara mutlaka.