şükela:  tümü | bugün
  • hatirliyorum öss doneminde stres ile basa cikmak icin psikolojik tedavi görmüstüm baya bi faydasi olmustu bana
    bundan 10 sene evvelden bahsediyorum tabi
    baya bi dalga gecmislerdi sinifta deli misin sen sorunlarin mi var diye
    ama öss de sinif 1. sini bile sollamistim

demek ki o zamanki zihniyet hala devam ediyor...
    ulkece asamadik su ‘’psikolojik tedavi gormenin normal bir sey oldugunu’’ gorememe sorununu
    avrupada herkesin nerdeyse bir doktoru var ve psikolojik tedavi goruyor
    adamlar resmen ermis gibi geziyor mutlu mutlu ...
  • çok acayip ya. yıllardır var ve devam ediyor, bu kafayla edecek de.
    google'dan bakıp bir de teşhis koyarlar insanlar.
    gidersin gerçek bir uzmana, gerçek bir hekime, gerçek bir insana. neyin ne olduğunu söyler. ama insanlar google'cı.

deli, deliden deli bu memlekette. de farkında değil. o daha acı işte.
  • bir bipolar hastası olarak tüm toplumsal yaşantımı sınırlandıran bakış açısı . bunda psikiyatri hastalarının karıştığı tüm şiddet haberlerinde hastalık ismi veren medyanın katkısı büyük. iş yerinde sempatik görüneyim tehlikeli bir adam olmadığım imajı çizeyim diye zeytinyağlı yemek muhabbeti yapmaktan ciğerim soldu
  • psikolojik destek gören herkes değil ama tedavi gören her kadın ağır arızadır bundan adım kadar eminim.
  • psikolojik tedavi görmesi gereken sürüyle arıza arasında yaşadığını fark edemeyen insanların düşüncesidir genelde.

bir de bunun, bilhassa kemoterapi gibi bağışıklık sistemini aşırı zayıflatan bir tedavi görürken herhangi bir hastalık kapmamak için maske takanları, hastalığını bulaştırmamak için takıyor zannedenler vardır ki bu çok daha vahim bir durumdur.
  • yanlıştır. orta ve hafif arıza da olabilir. ama ne kadar arızalı olursa olsun tamir edilmeye çalışılır. amaç budur.
  • insanda önyargı ve yanlılığın en temel göstergelerindendir. kalp ameliyatı oldum demek kolay anksiyete bozukluğu nedeniyle doktora gittim demek bu kadar zor olmamalı ama son beş yıldır bir tık da olsa azaldığını düşünüyorum tabi daha kat edilecek çok yol var.
    (bkz: stigmatizasyon)
    hiç değilse şuradan başlayarak azalmalı
    (bkz: #36252722)
  • algıda bir bozukluktur. şimdiye kadar görmeyenlere bi seans benden, bakalım öyle miymiş cidden? lazım olan yeşillendirebilir.
  • sivil hayat neyse de askerde karşılaşılan durum gerçekten bokunun çıkarılmasıdır.
    günlük hayatta fitne arkadaşlarınız, dedikoducu komşularınız vardır. az çok idare edersin.

bilen bilir. askerde tam bir teşhis koymayan sadece psikolojik danışmanlık veya rehberlik kıvamında rdm birimi var.
    buraya belki kafa izni koparırım diye bir iki şikayet bıraktım. bunalmıştım çünkü.

sonra randevuya gitmedim, çünkü alışmıştım.
    tezkereye yaklaşınca buradaki asteğmen haber gönderiyor; randevuya gelmedi bari dosyasını kapatalım, bi gelsin diye.

bunun üzerine astsubaylar ve er arkadaşlar bi meraklı gözlerle bana bakıyorlardı. hayırdır diyerek sorular sormaya başladılar.
    başımdan defedene kadar 5-10 dakka uğraştım.

tumarhanelik kavramı askerde rdmlik gibi bir şekle evrilmiş.
    psikolojik zorluklar varsa gidin çekinmeyin psikolog veya psikiyatıra. ama askerde rdm birimiyle muhattap olmayın. zaten yapabilecekleri birşey de yok.
  • bu ülkede insanlar neye normal bakıyor ki?

insanların ihtiyaçları, insanların duygu durumları umurlarında değil ki.

annesi babası kızar diye, ayıp diye çocuğunu sevmeyen ruh hastası korkakların yaşadığı yer burası. ironiye bakın ki sokaklar manyak dolu iken belki de en normallerimiz doktora gidiyoruz..