şükela:  tümü | bugün
 • son zamanların en trend sözlerinden birisi. iki türk futbol takımı var, yaptıkları transferlerle birbirlerine bu psikolojik üstünlük denen nane neyse onu kurduklarından bahsedip bunla övünüyorlar. gidiyorsun google'da "psikolojik üstünlük" diye aratıyorsun, insan bilimsel bir açıklama beklerken ilk sayfada çıkan on sayfanın onu da futbol haberi. arkadaşların münasip yerlerinden terim üretmeleri kadar bu terimin bu kadar yaygınlık kazanması gerçekten tuhaf. allah akıl fikir versin.
 • fenerbahcelilerin kutsal cümlesi. namusundan, onurundan, futbol zevkinden önce "psikolocik üstünlügümüz" elden gidiyor diye dört bir atiyor yöneticisiyle, taraftariyla. tabii bu psikolocik üstünlügün temel nesnesi galatasaray. aslinda bir zamanlar lucescu bu olayi cözmüstü; fenerbahce futbol takiminin varlik ve anlam nedeni galatasaray. onlar her galatsaray macina sampiyonluk maci gibi cikiyorlar, o yüzden normal bir futbol maci yerine bir savas arenasi ortaya cikiyor, biz ligde sampiyon olup avrupada basarili olmak icin futbol oynuyoruz, onlar galatasarayi yenmek, olmuyorsa yenilmemek o da olmuyorsa galatasarayi sampiyon olmasini bir sekilde engellemek üzere kendilerini motive ediyorlar seklinde bir yaklasimi vardi diye hatirliyorum, atlar ve köpekler döeneminden. neyse konudan uzaklasmadan lafi suraya bagliyacam: psikolojik üstünlük hikayesi aziz yildirim`in kendi iktidarini korumak icin fenerbahce taraftirina inandirdigi bir mitos. komik bir sekilde birsürü insan psikolojik üstünlügümüz gidecek, galatasaray ligi domine edecek diye korku psikozlarina girmis. absürd, ahmakca ve futbol denen seyi abartmaktan baska bisey degil bu. bu lafa tapan fenerbahcelilere diyebilecegim tek sey, futboldan cogu zaman sadece ve sadece galatasaray`a karsiyi anlayan bir futbol takiminin ve kulübünün herhangi bir "psikolojik üstünlügü" olamaz, olsa olsa "psikolojik kompleksi" olur. iste olasi örnekler:

  http://www.fenerbahce.org/…etay.asp?contentid=33019

  http://www.hurriyet.com.tr/…por/futbol/22475880.asp
 • karşındaki bireyin eleştirisine öyle bir cevap verirsin ki, ''kafamı sikeyim neden böyle düşündüm'' pişmanlığını yumruk gibi yer.
 • fena halde hala daha fenerbahçe'nin elinde bulunan üstünlük.

  ezeli rakibinizi sahasında en son on beş yıl önce yeneceksiniz, sonra da psikolojik üstünlük bizde diyeceksiniz.
 • sadece psikolojik üstünlük sayesinde elinizde hiçbir şey yokken bile galibiyet elde edebilirsiniz. beyin aciip bişey yahu.
 • hergün deneyimlediginiz hededir. görece sizden alçak ya da üstün beyinler ve bilinçlerle alaka kurarsiniz.
 • bi ara boyle bisey vardi gencler. mikail besiktasa savas acip mac oynatmazken malum takim arayi acacakti.

  bugun gelinen noktada malum takimin maci eksik 4 puan geride. el sikko denilen bir macla arayi kapatacak.

  ulan insanin ilahi adalet denen naneye inanasi geliyor vala.