şükela:  tümü | bugün
  • zekâ, hafıza ve duygu gibi alanlarda fonksiyon yitimi olarak ortaya çıkan, bunun yanı sıra geçmişe özlem, geleceğe dair güvensizlik duygusu, kimi zamanda önceden gerçekleştirilemeyen idealler ve başarısızlıklar için üzülme biçiminde ortaya çıkar. bu bağlamda yaşlılığın insanın kendisini yaşlı hissetmesi ve kabul etmesi ile yakın alakası olduğu söylenebilir.
  • insanın yaşadığı çevre ve başına gelen olaylara bağlı olarak gelişen mental rahatsızlık.
    yaklaşık bir hafta önce dışarı çıkmış yürürken, yolun ortasında gördüğüm ve tam sevmek üzere olduğum, ufacık, 1 aylık, koca koca parlak gözleri olan yavru kedinin üzerinden, göz açıp kapayıncaya kadar araba geçti. öyle ruhsuzca yaptı ki bunu beni çok derin düşüncelere sevk etti. o an kaçıp uzaklaşmak istedim mesela insanlardan, toplumdan, şehirden, ülkeden. insanlardaki bu kalpsizlik, hayvan da olsa bi bebeğin dahi hayatının ufacık değerinin olmaması düşüncesi ömrümden en az bir hafta almıştır.
    bu durum kişinin dayanıklılığına - ruhuna da diyebiliriz - bağlı olarak değişir. fakat herkesin bir gün bi çarpışma noktası olmuştur.
  • iş yerinde uygulanan hele ki farkında olmadan uygulanan mobing de ruhsal yaşlanma sebebi . kesip atmak istiyorsun tüm bağlarını.