şükela:  tümü | bugün soru sor
  • köylerde çekip birbirini vuranlar; damındaki hayvana sulanan; torununa sulanan dedeler; arazi çekişmesi; yoksulluk, erken yaşlarda evlendirme vs. irili ufaklı pek çok travmalar var ama oradakilerin psikolojisi pek önemli olmaz.

    psikoloji her şeyden önce iletişimi şart koşar. o yüzden kentin varoşları, banliyöleri de dahil değildir. aslında tam ortaçağ kafasıdır bu. kült dinlerdeki gibi, bazılarının* bir ruhunun olduğuna inanılmıyor sanırım.

    dikkat ederseniz psikolojik hasta kentlilerin de belirli tipleri vardır; psikoloji ile alakadar hekimlerinin de. yani isimlendirilmiş şeylerin kendi küçük dünyası ve bir alt kültürü oluyor. zamanla psikolojinin isimlendirdiği acıların, rahatsızlıkların hasta! tarafından ululaştırılması gibi. tıpkı bir teletabi dünyası gibi ayrı bir dünya oluşuyor.

    kendi alt-kültürünü oluşturup; bir takım kimseleri orada barındıran yapılara da hastayım. borsa işlerine tıkılı kalmış tipler; emlak işleriyle uğraşan modeller; kendisine bir şekilde empoze edilmiş; o siktiriboktan ülküsünün, günün birinde pek çok insana da anlatılabileceğini ve onlar tarafından da umursanacağını sananlar.

    konu bağlamından biraz saptı ama yine de söyleyeyim; insanlar kendi bakış açılarını ve değerlerini; düşüncelerini ve söylemlerini çok önemli sanıyorlar. böyle bir şey yok tabii. psikolojinin pazarlamasına devam.