şükela:  tümü | bugün soru sor
  • askerden yeni gelmiş kişilerin büründüğü insanlık halidir. şahsın askere gitmeden önceki normal halinden eser kalmamış bambaşka birisi olmuştur, tanıdığınız kişi gitmiş yerine etrafa boş boş bakan, aşırı derece asosyal, halinden büyük bi problemi olduğu izlenimi veren, fazla sessiz, etrafındakilere ızdırap dolu anlar yaşatan sıkıcı biri haline dönüşmüştür. hastanın tek ilacı zamandır, belli bir süre sonra sivil hayata alışır ve eski normal hale döner.
  • psikolojik bozuklukların iyice moda olmaya başlamasıyla, iyice bir tanım gerektiren insan modelidir.

şöyle ki (entrydeki tüm rakam ve oranları tamamen sallıyorum) her insanda %10 bipolar bozukluk, %10 depresyon, %10 paranoya, %10 antisosyal kişilik bozukluğu vs vs vs özellikleri vardır. kişiye bipolar bozukluk tanısı koyabilmek için %90 bipolar bozukluk taşıyor olması lazım.

misal borderline kişilik bozukluğu üzerinden gidelim. dsm tanı kıstasları açık ve net bellidir. bunu her insanın anlayabileceği düzeye getirirsek gugıl üzerinden bulunan bilgilere göre borderline kişilik bozukluğu sahibi kimseler "ya siyah ya beyaz" derler, onlar için gri yoktur. yücelttikleri kişilerin kötü yanlarını gördükleri zaman gözlerinde onu dünyanın en kötü insanı yaparlar. gibi gibi devam eder.

bunları okuyup da "aa ben de böyleyim, ben borderlineım" demek yanlıştır çünkü bu özellikler herkeste vardır. herkes zaman zaman "ya siyah ya beyaz" der. dsm'deki kıstasların hepsini sergiliyor olmak bile tanı için yeterli değildir.

x bozukluğuna sahip olmak için; dsm'deki x bozukluğu kıstaslarına sahip olmak ancak bu davranışları belli sıklıkta ve belli zamanlarda belli durumlarda sergiliyor olmak gereklidir. bunu tespit etmek de psikiyatristlerin işidir.

elinize dsm'i alıp kendi kendinize x bozukluğunun tüm kriterlerini sergilediğinizi farketseniz bile, psikolojik bozukluk sahibi değilsiniz yani. şimdi sakin olun ve o dsm'i yavaşça yere bırakın.
  • profesyonel destek almaktan çekinmemesi ve çevresi tarafından buna teşvik ve ikna edilmesi gereken, ''bazı'' zamanlarda da problemleri sebebiyle her şeyi yapmaya hakkı olduğu düşünülebilen de insandır.
    -''vik vik. bik bik ama olsun hasta.'' gibi.
  • şu dönemlerde yaşayan insanların belki de %90ı.. tamam bizim neslimiz savaş, kıtlık, afet vs görmemiş olabilir ama bizim savaşımız da psikolojik, etrafımdaki herkesin -ileri veya hafif fark etmez- psikolojisinin ne kadar bozuk olduğunu görebiliyorum ----ben de dahil-
  • az once tv izlerken yayindaki birisi cok hayattan bezmis ya da uykulu duruyordu, elimdeki bi bardaki suyu aniden suratima bosalttim, sanki o kadini kendine getirmek icin yaptim bunu. bu hareketimle psikolojisi bozuk insan kategorisinde oldugumu dusunmeye basladim.
  • çoğu evli erkekler bu gruptadır. günümüzde o kadar fazla güzel kadın var ki ve o kadar çok sosyal ortam, kendini sorumluluk altında kapana kısılmış gören evli erkeği iki arada bir derede bırakır. hele bir de çocuğu varsa ve bu herifin kendine meylettiğini sandığı birileri varsa etrafında işte o zaman kafayı adeta yer. ama eninde sonunda sike sike o evliliğe devam eder
    ee bu da haliyle kişide psikolojiyi yipratir zannimca. yazık lan elinizdekiyle mutlu olun amk. valla hayat güzel. psikoloji de önemli.
  • bizden degerli degil siktir et
  • psikolojim ne kadar darmadığın olsa da, dışarıya hep iyi gözüküp her zaman, her şeye gülüp geçtim. bunu yapmayan insanı, başkasından medet umanı hep zayıf buldum bugüne kadar. ama öyle bir an geldi ki bugüne kadar dert yanmadığım, sadece başımdan geçenleri anlattığım insanlar bile beni hacıya hocaya götürmeye çalışıyor şu an. şunu anladım ki başına ne gelirse gelirsin histerik bir gülümseden vazgeçip sorunu abartmadan ve küçümsemeden sakin bir kafayla değerlendiren insanmış güçlü olan. bu sebepten psikolojisi bozuk insana nacizane önerim şudur ki, gelin de içek.
  • psikolojisi bozuk insanları nasıl tanımlarsınız? işte size sağlam ve basit bir yol:
    onun çocuklara nasıl davrandığına bakın. psikolojisi bozuk olan insanı çocuklarla yan yana getirdiğinizde onlardan sıkılır, bunalır, birkaç saatliğine onlara bakmasını istediyseniz bu ona zaman kaybı gibi görünür, bakmak istemez bakmaz, bakamaz çünkü çocukların sorumluluğunu almaktan ölesiye korkar, bazen çocuktan da korkar ya da bunun daha da ileri boyutu: nefret eder. çocuğun en sıradan, en normal davranışına bile eften püften bahaneler bulup kızmaya söylenmeye hatta ona bağırmaya vs. bu tarz saldırgan eylemlere sığınmaya başlar o çocuktan kurtulmak için. çocuklara maddi manevi şiddet taciz uygulayanlar zaten psikolojisi bozuk olan insan güruhudur(yok edilesidir). kendisine hiçbir zararı dokunmayan bir çocukla nasıl iletişim kurduğunu gözlemleyebilirsiniz. son olarak, çocuklarla başbaşa bırakılmaması gereken insan tipidir kendileri..

bir yıl sonra gelen edit: o kervana ben de katıldım sanırım.
  • oto boka anti-deprasan kullanan liseli kızları geçersek ciddi anlamda yardım edilmesi gereken insandır. insan beyninin ne kadar güçlü olduğunun da kanıtları olan kişilerdir. her şeyin kafada bittiğini hatırlatmak gerekir.

siz fiziksel bir hastalığınız olduğunu düşünürseniz gerçekten de o hastalığı yaşıyorsunuz. ama psikolojinizin bozuk olduğunu kabul ederseniz iyileşiyorsunuz. bunun gibi.