şükela:  tümü | bugün
  • sinir krizi gecirmeden önceki hisli hissizlik durumu.aglama krizlerinden önce de görülebilir,agir bir sokta bu durum uzun sürer.bu ruh haline girmis bir insanin bakislari da donuktur ama iclerinde birazdan kopacak firtinayi haber verecek bir kivilcim bulunur.equilibrium'un sonlarina dogru bu duruma örnek teskil edecek güzel bir sahne vardir.

(bkz: lunatic calm)
  • fırtınadan önceki sessizlik gibidir, fırtına da çıkabilir, hortum da.
  • cozutma anında insanüstü bi performans sergileyebilmek için gereken şarj olma hali.
  • arti sonsuzdan eksi sonsuza gecis ani ya da big bang öncesi son sessizlik.
  • seansta: uzun bir sessizlik ve
    - ne düşünüyorsunuz?
    - beynimde sürekli sesler var. sürekli konuşuyolar.
    - nasıl sesler? ne diyorlar?
    - kalk, doktoru boğ diyorlar.
    - hıııııı. öyle mi? (kapı ve mesafeler anında ölçülür)
  • bundan sonra olacaklardan ben sorumlu degilim, kontrolu kaybetmis bulunuyorum, zaten ruh sagligimdan oldum artik ne olursa olsun hissinin verdigi rahatlik. bir kaç dakika sonra da insanlarin delidir ne yapsa yeridir diyeceklereini bilerek, yapabileceklerinin siniri olmadigini fark etmek bu sakinligi gizli bir heyecana dönüstürür
  • genelde filmlerde gördügümüz gözlüklü,gözlerinin biri kalk gidelim öbürü bok yeme otur diyen,kivircik saçli,sakin gibi görünen ama içinde firtinalar kopan psikopatlarin içinde bulundugu cinayet islemeden önceki sakinlik durumu*
  • duygularını belli etmek istemeyen* insanlarda görülür. gözleri ya karşıdakinin üzerine kilitlenmiştir ve dik dik bakar ya da ben biliyorum ne yapacağımı bakışıyla boşluğa bakar.
    bir şey içiyorsa el hareketleri yavaştır. ifadesi poker yüzü takınmış* gibidir*. (bkz: sessiz atın çiftesi)

sessiz bir gerilim yaratarak karşısındakinin üzerinde otorite kurmak isteyen insanın davranışı olabileceği gibi*, konuşurken karşısındakinin gözlerinin içine baygın baygın bakıp, pişmiş kelle gibi sırıtmak istemeyen birinin özellikle takındığı bir tavır* da olabilir*.
  • adamın ağzına sıçar.

(bkz: ateşle yaklaşmayınız)