şükela:  tümü | bugün
 • asimov'un imparatorluk ve vakif serilerinde dile getirdigi bir bilim . hangi halde ki$ilerin nasil davranacaklari ve bu davrani$lar sonucunda hangi hallerin ortaya cikacagini tahmin etmeye cali$ir .

  (bkz: games and strategies)
 • tıpkı, tek bir elektronun davranışını hakkında yorum yapamayıp da elektrik akımıyla ilgili tahminler yapabilmemiz gibi, bu bilim de bireyler üzerinde değil toplumlar üzerinde etkilidir. aynı zamanda üzerinde denenen toplumun bundan haberdar olamaması geremektedir. kesinlik arzetmez, istatistikseldir. hesapları yapılırken asal radyanlar kullanılır.
 • bir turk matematikcisi bu bilime benzer bir bulusla ortaya çıktı bu sıralar.

  psiko-tarih: matematik denklemleri yoluyla toplumların geleceğinin hesaplanması çalışmalarıdır. psiko-tarih, tıpkı üç robot kanunu gibi, insanın da bağlı olduğu kanunlar var mıdır gibi bir sorudan yola çıkıp gelişmeye başlamıştır
 • tarihteki kisi ve olaylari psikolojik bakis acisi ile ele alan, analiz eden, disiplinlerarasi bir arastirma alanidir. tarihsel olaylarin olusumunda, insanin psikolojik motivasyonlarini anlamak uzere, psikanalitik yaklasimlari kullanir. ornegin, napoleon bonaparte'nin annesinin asiri ilgisizligi, korsikali olmasi nedeniyle sinif arkadaslari tarafindan dislanmasi, karisinin sadakatsizligi... gibi olaylarin onun kisilik olusumunu nasil etkiledigi ve bunlarin napoleon'un tarihteki rolunu nasil etkilemis olabilecegi gibi konularda kafa yorar.
 • ilk olarak dr han fastolfe tarafından yaratılmaya çalışılan ancak uzun zaman sonra hari seldon tarafından gerçeğe dönüştürülen bilim dalı
 • piskotarihin gerceklesebilmesi icin milyarlarca yılın gecip milyarca insanın ortaya cıkması gerek.yoksa kuramsal olarak mümkün pratikte imkansız olmaya devam edecektir bu teori.
 • nedense, hiçbir somut temeli olmamasına rağmen, immanuel wallerstein'in dünya sistemleri analizi yaklaşımına fikir babalığı ettiğini düşünmemem yol açan sözde bilim.
 • eleanor arroway ve tayfasının mesajı aldıktan sonra gittikleri istasyon da uzaylı abilerden birinin arroway'e verdiği"ayrıca tarih teorileriniz şaşılacak derecede ilkel" ayarı carl sagan tarafından psikotarihe yapılmış bir göndermedir. olmayabilirde tabi.

  (bkz: contact)
  (bkz: carl sagan)
 • nusret kaya kitabı.

  "neden?" diye sordu insan. niçin, niye, nasıl diye ilave etti. başka hiçbir canlının bu soruları sormadığını biliyordu. o halde bu soruları sormak görevi kendisinindi. çünkü doğa insan beyninde mükemmeli bulmuştu.

  nusret kaya, "psiko-tarih sezgilerimiz ve takıntılarımız" adlı bu çalışmasında, henüz bilimsel bilgi üretme süreçlerince işlenmemiş veya gündeme alınmamış konuları, uzun yıllar boyunca, danışanlarından, okumalarından ve araştırmalarından damıttığı deneyimleri ışığında ele alıp sezgisel düzeyde yanıtlar veriyor ya da yeni sorular soruyor. sonra da türk ve anadolu tarihine ilişkin okumalardan yararlanarak toplumsal davranış kalıplarımızı, adetlerimizi, kültürümüzü ve bazı güncel sorunlarımızı bir psikiyatr gözüyle inceleyip ilginç sonuçlara varıyor ve yeni sorular sorduruyor okuruna. böylece psiko-tarih diyebileceğimiz yeni bir bilgi alanı ve yaklaşım ortaya çıkıyor.

  kaynak: http://www.ilknokta.com/…miz-ve-takintilarimiz.html
 • psikotarih'in tarihsel materyalizm ile bir alakası varsa bunun açıklamasını türk hekimlerinden bekliyorum.