şükela:  tümü | bugün soru sor
 • trafik suçu işleyenlerin veya ehliyet alma aşamasında trafik canavarı olmasından kıllanılan kişilerin değerlendirilmesinde kullanılan test türü. trafik suçlularının yanı sıra bünyesinde şoför çalıştıran kurum ve kuruluşlar, otobüs firmaları da şoför alımı sırasında ya da personelleri olan şoförlerin yıllık performans değerlendirmeleri kapsamında şoförlerini psikoteknik değerlendirmeye yollamaktadırlar. ağırlıklı olarak ispanya, avusturya, almanya, macaristan gibi batı ülkelerinde trafik güvenliğini insan faktörü açısından sağlamak için psikologlar tarafından uygulanmaktadır. sadece bizim ülkemizde ve ispanya’da “psikoteknik değerlendirme” olarak adlandırılan sürücü seçimi ve değerlendirmesi, diğer ülkelerde “psikolojik değerlendirme” olarak adlandırılmaktadır.

  1- 2918 sayılı karayolları trafik kanunu'nda belirtildiği üzere 1 yıl içinde 2 defa 100 ceza puanını doldurma (madde 118) 5 yıl içinde 3 defa alkollü araç kullanırken yakalanma (madde 48) 1 yıl içinde 5 defa hız ihlali yapma (madde 51) durumlarında sürücülerin ehliyetleri ellerinden alınır ve yasaca tanımlanan süre sonunda psikoteknik değerlendirmeye tabii tutulurlar.
  2- karayolları trafik yönetmeliği'nin, sürücü belgesi alacakların sağlık muayenelerine ait esasları düzenleyen 77. maddesi gereğince, gerekli görülen hallerde sürücü adaylarına psikoteknik değerlendirme uygulanabilir.

  psikolojik değerlendirme genellikle iki temel psikolojik değerlendirmeyi kapsamaktadır: sürücülük yeteneklerinin trafik psikolojisi açısından değerlendirilmesi ve trafiğe ilişkin sürücülük tutumlarının ve kişiliğinin trafik psikolojisi açısından değerlendirilmesi. değerlendirme sürecinde sürücünün, trafiğe ilişkin olarak, psikomotor yetenekler kapsamında tepki hızı ve el-ayak-göz koordinasyonu, zihinsel yetenekler kapsamında ise dikkat, anlama ve muhakeme, hız ve mesafe algılama, geniş görüş alanı içinde uyaran fark etme, şekil algılamada görsel süreklilik yetenekleri değerlendirilmektedir . bu değerlendirmeler sonucu olumsuz olarak değerlendirilen sürücüler, ilgili “sürücü davranışı geliştirme programlarına” yönlendirilmekte, program sonrası tekrar psikolojik değerlendirmeye alınmaktadırlar.

  kaynak : http://www.trafik.gov.tr/
 • ortalama 1.5 saat süren ve tabiri caizse adama beyin amcıklaması geçirten testler zinciri.
  öncelikle genel yetenek testi, arkasından sürücülere ve yayalara çarpmama testi, ışık ve ve ses efektleriyle insanı şenlendiren reflex testi ve son olarak garip garip kareleri gözle takip ettiren 15 dakikalık sabır testinden oluşuyor.
  benim testleri yapan psikolog alman bir ablaydı.test sonuçlarıma bakıp sürekli " wunderbar, schön, ja ja i möchte schnell grosse man " gibi bişeyler dedi.sanırsam benden çok hoşlandı.

  efendim uzatmayalım..özetle ;
  benim bünyeye hiç de iyi gelmemiş bir testtir.ne öğleden sonra çalışacak kafa ne ekrana bakacak göz bıraktı !
 • karayollarında yük ve yolcu taşıyan herkesin geçmek zorunda olduğu test. 5 yılda bir yenilenme zorunluluğu vardır.
 • nice müşterimin kulaklarımı çınlatmasına neden olan test. src belgesi başvurusu yapan adamlara genelde psikoteknik değerlendirme raporu almaları konusunda da uyarıda bulunuyoruz. maliyet ve zaman olarak insanlara cazip geldiğinden çoğu kişi almayı kabul ediyor. fakat test sonucunda bazı kişiler öyle küfürler ediyorlar ki sanki yasayı ben çıkardım mınaki.

  eskiden bu testler sonucunda kişilere ehliyet, src belgesi gibi kartlar verilirdi. fakat artık bu kartların geçerliliği kaldırıldı. kart yerine psikoteknik değerlendirme testini yaptırdığınız kurumdan rapor almanız ve bu raporu yanınızda her daim bulundurmanız gerekmektedir. cezaları caydırıcı niteliktedir. özellikle jandarma tarafından denetimleri sıkça yapılmaktadır.
 • son 10 dakikaya geldiğimde bitsin de nasıl biterse bitsin modundaydım. içlerinde en sinir bozucu olanı herhalde determinasyon testiydi.

  bence ehliyet alacak herkese böyle bir testten de başarılı olma şartı getirilmeli, böylece önüne gelen herkes ehliyet alamaz. trafik için yeterli psikolojik durumu mevcut mu bir bakalım da ehliyeti verelim derim ben, tabi kendi kendime derim ben, yani demiş olayım da ben.
 • psikoteknik testini geçenlere hala ehliyet benzeri bir kart verilmektedir. 5 yıl geçerlidir, ticari sürücülük yapanlar için zorunludur. 5 yıl sonunda yeniden teste girilip geçilmesi gerekmektedir. kişinin motor becerileri, stres, öfke kontrolü vs. gibi trafikte elzem olan reaksiyonlarını ölçme değerlendirme işlemidir.
 • kitabına uygun yapılmayan test.

  işi psikoteknik belgesi vermek olan ofisler var. bunlarda, psikoteknik test cihazı sayısı kadar eleman yevmiyeli olarak çalışır.

  satış elemanının taksi, minibüs durakları, kamyon ambarlar vs den toplayıp getirdiği evrak sahiplerinin yerine teste giren bu elemanlar, hiç teste girmeyen bu şoförleri testten geçirir.