şükela:  tümü | bugün
 • nemli havanın özelliklerini gösteren bir diyagramdır. bu diyagramda nemli havanın, kuru termometre sıcaklığı, yaş termometre sıcaklığı, bağıl nemi, özgül nemi, entalpisi ve yoğunluğundan herhengi ikiini biliyorsanız diğer tüm özelliklerini bulabilirsiniz. özellikle havalandırma (hvac) ile uğraşanlar için çok önemli bir diyagramdır.
 • yatay ekseni nemli havanın kuru termometre sıcaklığını, düşey ekseni özgül nem değerini ifade eden, doymuş hava eğrisi aynı zamanda yaş termometre ve çiğ noktası sıcaklıklarını okuyabilmek için sıcaklık skalası olarak kullanılan diyagramdır.

  mühendislikte iklimlendirme uygulamalarında önemli yeri olan bu diyagram yardımıyla, havanın hal değişimleri incelenebilir ve özellikleri hesap yöntemine göre çok daha basit bir şekilde bulunabilir . havanın konumunun belirlenebilmesi için nemli havaya ait iki özelliğin bilinmesi yeterlidir.
 • nemli havanın sıcaklık, mutlak nem, ısı tutumu, bağıl nemi gibi termodinamik özelliklerinin üzerinde grafik olarak gösterildiği diyagram.
 • birbiri içinde çözünen iki maddenin sıcaklık değiştikçe karakteristiklerindeki değişmeyi gösterir.
  illa hava ve su olmak zorunda değildir. şeker&çay diyagramı da olabilir.
  doktoramı bunun üzerine yapmak istiyorum hatta. şeker&çay psikrometrisi çıkartıp doktor olacam.
  daha master'a başlayamadık orası ayrı.
 • diyagramdaki herşey 1 atm'ye göredir.kuru havanın özeliklerine göre,özgül nem ve bağıl nem hesapları yapmaya gerek kalmadan pratik şekilde herşey bulunur.
 • kullanılım alanı genelde şöyle olur. oratmın belli bir nem oranı ve sıcaklığı vardır. biz ortamın bu nem oranını ve sıcaklığını istediğimiz oranlara getirebilmek için ortama dışardan hava ekleriz. istediğimiz ortam şartları da karışım havası olur. işte bu iki havanın ne oranlarda karışması gerektiği gibi problemleri çözer. iklimlendirme sistemlerinde kullanılır. umarım anlatabilmişimdir.
 • madem kutsal bilgi kaynağındayız bir katkımız olsun.

  özellikle hvac sektöründe kullanılan bu diyagram havanın mevcut şartlarından istenilen şartlara gelmesi için geçirmesi gereken prosesleri belirlemek ve bu prosesler için kullanılacak ekipmanların kapasitelerini bulmak için kullanılır.

  bu diyagramı kullanmak için önce bazı kavramları bilmemiz gerekli.

  özgül (mutlak nem) : havanın belirli bir şarttaki içinde bulunan su buharı miktarıdır.

  bağıl nem : havanın belirli bir şartta içerisindeki su buharının kuru hava miktarına oranıdır.

  tam burada anlaşılması için şunu belirtmek istiyorum. hava sıcaklığı arttığında odada kuruluk hissederiz. hatta peteklerin üzerine oda nemlensin diye su, ıslak havlu vs. konulur. aslında sıcaklık arttıkça odadaki su buharı miktarı değişmez. sadece havanın o an içinde sıcaklık arttıkça taşıyabileceği nem kapasitesi artacağı için ( su buharı sabit demiştik ) bağıl nem oranı düşer. hissettiğimiz kuruluk hissi bundan ibarettir.

  bu nem kavramını açıkladıktan sonra kuru termometre ve yaş termometre terimlerini basit bir araştırma ile de bulabilirsiniz ama yardım isteyen olursa yeşillendirebilirler.

  şimdi iş proseslerin psikometrik diyagramdan nasıl dans ettiği ile alakalı.

  ısıtma : sabit mutlak nem doğrultusunda hareket eder.

  soğutma : çiğ noktasına kadar sabit nem daha sonra yoğuşma olacak şekilde hareket eder.

  buharlı nemlendirme : sabit kuru termometre doğrultusu boyunca hareket eder.

  adyabatik nemlendirme : sabit yaş termometre doğrultusu boyunca hareket eder.

  bu prosesleri biliyorsanız ve yorumluyorsanız psikometrik diyagram ile alakalı problem yaşamazsınız.

  ilgilenen ve yardım isteyen arkadaşlar yeşillendirebilir.