şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sırtta t12 ile 5 lumbar omurdan çıkıp belin iki yanından kasıklara iner ve femur kemiklerinin iç çıkıntılarına bağlanır. bedendeki en uzun kaslardan birisidir. birincil işlevi düşmemek için korku refleksi ile kasılarak yürümeyi sağlamaktır. ikinci beyin olarak da adlandırılan bu kasın kısalmasının ve susuz kalmasının birçok psikolojik rahatsızlığın, gerginliklerin, anksiyetenin temelinde yatan neden olduğuna inanılır. çünkü diğer kaslardan farklı olarak duygusal ve zihinsel bir işlev de üstlenir. bedende duyguların yoğunlaştığı bölgedir çünkü burası. rahatlaması ve uzaması için nemlendirilmesi ve dinlendirilmesi gerekir. böyle bir dinlenmenin ardından derin bir gevşeme hissedilir. bunun nasıl yapılacağıyla ilgili bilgiler internette bulunabilir.

  ayrıca bkz.: liz koch
 • psoas; fiziksel stabiliteyi sağlayan en temel kas grubudur.

  bacaklarla bel kemiğini bağlayan psoas kasının; hareket, denge, eklem fonksiyonları, esneklik ve daha birçok bedensel özelliği etkilemekte, bedeni dik ve hareket eder bir şekilde tutmakta, esnetildiğinde vücuttaki gerilimin azaltılmasını sağlarken vücudun psikolojik durumunu da iyileştirmekte olduğu söylenir.

  kalça kemiğinin yanı sıra diyaframa da bağlanır. nefes alıp verme sırasında harekete geçen diyafram kası aynı zamanda korku ve anksiyeteyle ilişkili birçok fiziksel semptomun yer aldığı bir bölge olduğundan yaşamsal dürtülerin yer aldığı en temel beyinsel fonksiyonları yöneten “alt beyin” ile doğrudan ilişkili olduğu düşünülür.

  psoas kasları, neredeyse doğduğumuz günden itibaren gergin ve kasılmış bir halde bulunmaktadır. dar kıyafetler, duruş bozukluklarına neden olan sandalyeler veya ayakkabılar gibi günlük hayattaki birçok unsur nedeniyle bu gerginliğin daha da üst seviyelere çıktığı söylenir. psoas üzerinde hayat boyu süren bu kronik gerginlik sırt, kalça, diz ağrıları hatta sindirim sorunlarına veya düzensiz nefes alma gibi rahatsızlıklara neden olabilirken, birçok kişinin kronikleşmiş fiziksel acı şikayetinin temelinde de psoas üzerindeki gerginliğin yattığı söylenir. vücudun yapısal stabilitesinin temelini oluşturduğu için bu kas üzerindeki kronik gerginlikler nasıl hissettiğinizi, dünyaya nasıl baktığınızı, başkalarına nasıl davrandığınızı, psoas üzerindeki gerginliğin duygusal durumunuzu veya kişilerle olan ilişkilerinizi dahi etkileyebileceği söylenmektedir.

  psoas kasına denge kazandırarak, korkunun yarattığı gerilimi hafifleterek korkulardan kurtulmak, düzgün yapısal stabiliteye sahip olarak vücudunuzdaki yaşamsal enerjinin daha kolay yayılmasını sağlamak, hem fiziksel hem de zihinsel iyiliğe ulaşmak, özetle iç huzura ve aynı zamanda kas ağrılarından kurtulmuş fiziksel olarak da hareketleri kısıtlanmayan enerjik ve sağlam bir bedene kavuşmak mümkün denir.

  yoga pozlarının birçoğu, psoas kasının uzatılması ve esnetilmesi prensibine dayanmaktadır.
 • pohjois-suomen opiskelja-asuntosäätiö (student housing foundation of northern finland)
 • hematomu filan da vardır.
 • yoga pozlarında esnetip gevşetmek için en çok uğraşılan kaslardan biri.
 • etin en güzel yeri olan bonfile bu kasın ta kendisidir.
 • kendisini hip flexor olarak bilirdim. bu kasın ekleminin, kalçaya bağlanan kısmını biraz zedeleyince varlığını öğrenmiş oldum. yürürken yana dönmek, yatakta ayaklarımı serbest bir sekilde uzatmak acı verici olmaktaydı.

  aynı zamanda lordoz sebebiyle hafiften bel ağrısı da çekerdim yıllardır. meğersem sebebi bu itneymiş.
  bunu bol bol esnetin. rahat edin.
 • iliopsas, yurume kasi veya korku kasi olarak da bilinen vucudun 48-49 cm civarindaki en uzun kaslarindan biridir. alt ve ust govdeyi birbirine baglar vucudunun on yuzunden pelvislerden arkaya kadar uzanir. ne denli nemli (kanli) ve uzun olursa o denli esnek olursunuz.
  korku durumunda uygulanan hedef kucultme de kacma refleksi de bu kas sayesinde uygulanir.
  yoga'da ilk insandan kalan yurume, korku durtulerinin ve olumsuzluklarinin bu kasa yerlestigi, cocuklugumuzda yasadigimiz travmalarin dahi burada ikamet ettigi aktarilir ve bunlardan kurtulmak uzere yogunlasilir. ozellikle yin yoga pratikleri bu is icin idealdir.
  hakkinda ecehan yavuz tarafindan yazilmis pek bilgilendirici bir yazi icin tik tik.
  bilgiler hakkinda kaynak gosterilmeden derlenmis daha "bizden" bir yazi icin ise buraya tik tik.

  ozetle aciniz, esnetiniz, uzatiniz ve sizi dibe ceken ne varsa kabullenip vedalasip gecmiste birakip an'a odaklaniniz.

  edit; bilim insani calcar avis uzunlugu hakkinda uyardi sag olsun, bize mistisizmimizde bogulmak dustu :(
 • (bkz: acbüzzeneb)