• beynin hacminin artması beyin kan hacminin artması,beynin ve omurilik sisteminin içinde bulunduğu ve adına beyin omirlik sıvısı ( bos ) denilen sıvının hacminin artması sonucu beyinde sıkışmadan dolayı oluşan durumdur.

  baş ağrısı bu hastalığın en sık görülen belirtisidir. ancak pek çok kişide baş ağrısı pek çok başka nedenlerle de ortaya çıkabilir. fakat kibas’ta bağlı baş ağrısı sıklıklı sabah saatlerinde görülür. ağrının şiddeti giderek artar ve tüm başa yayılır. ağrının şiddeti giderek artar ve tüm başa yayılır. kafa derisine dokunmasıyla hassas olur. kusma kibas’ta daha geç dönemlerde ortaya çıkar ve çocuklarda erişkinlerden daha sık ortaya çıkar. beyin kanamaları, tümör gibi nedenlere olarak oluşan basınç artmasında kusma oranı daha yüksektir. kusma ani ve bulantı olmadan fışkırır tarzda olur.

  bilinç bozukluğu,çift görme,beyin sıvısının artmasına bağlı olarak göz sıvısının zarar görmesiyle oluşan durumlar diğer belirtilerdir.

  nedene yönelik tedavi yapılmalıdır. örneğin; neden tümörse çıkartılmalı, enfeksiyonsa tedavi edilmeli beyin içi basıncı daima takip edilmelidir.

  buna tıp dilinde psodotümör serebri denir. bu durum beyin içinde yer kaplayan herhangi bir etken olamadan beyin içi basıncının yükselmedir.

  klasik belirtileri şunlardır:

  1.yeni başlayan baş ağrısı
  2.görme bozukluğu, çift görme
  3.baştan ses duyma, kulak çınlaması
  4.bulantı, kusma,baş dönmesi ve nadiren bilinç bozukluğu

  hastalığın doğru tanısı ve tedavisi çok önemlidir.eğer hasta şişmansa ve göz muayenesi normalse, kilo verme ve ilaç tedavisi önerilir. şişman olmayan hastalarda bir iğneyle beyin sıvısı boşaltılabilinir.. tüm bu tedavilere yanıt vermeyen ilerleyici vakalarda shant ameliyatı denen beyin sıvısını boşaltmaya yarayan cerrahi girişim yapılır.

  baş ağrısı, kusma gibi belirtilere bu sıkıntılara yönelik yapılır. yani baş ağrısı için ağrı kesiciler kusma için buna yönelik ilaçlar verilir.

  hekim için önemli olan durum psodotümör serebri denen durumdur. çünkü bunun dışındaki beyin içi basınç artması çok kolay edilir.örneğin tümör, abse, kanama hemen beyin tetkiklerinde çıkar. fakat bu durumun teşhisi zordur.

  baş ağrısı çeken kusan hasta genellikle migren gerilim tip baş ağrısı olarak değerlendirilir. hastalar bu durumu önemsemez ve evde kendilerini tedavi etmeye çalışır.

  genelleme ne kadar yanlış olmasa , bu hastalık genelde şişman kişilerde görülür. bunun için şişman olan bir kişide, dirençli artan baş ağrısı olursa ve çift görme gibi belirtiler olursa vakit kaybetmeden hemen bir doktora başvurmalıdır. oluşan göz hasarı vs geri dönüşümsüz olabilir. erken teşhis ve tedavi önemlidir.

  kaynak: http://www.bakterim.net/…n-artmasi-belirtileri.html
 • 3 haftadır bu hastalıkla cebelleşiyorum daha nekadar süreceğide belirsiz tabi. baş ağrısıyla başladı daha sonra gözlerde kararmayla devam eden sayılabilecek kadar az kusma oldu. ilk önerilen ilaç tedavisi bende onu uyguluyorum şuanda ilaçlar uyuşukluk yapıyor el ayak ve dudaklarda ama gözü kaybetmemek için hepsine itirazsız katlatmak zorunluluğu kaçınılmaz bence
 • bu konuyla ilgili araştırma yapan arkadaşlar eğer ingilizce biliyorlarsa bu sayfaya kesinlikle baksınlar. gayet güzel bir kaynak olmuş.
 • yer kaplayıcı bir lezyon olmaksızın kibas (baş ağrısı, kusma, papilla ödemi) gelişmesidir. taraf tutan bir
  nörolojik bulgu yoktur. ağır olgularda en önemli komplikasyon geçici görme bozukluklarıdır. herniasyon
  görülmez.

  etioloji
  idiopatik: %70-80 (şişmanlık, insülin direnci)
  menstürasyon bozuklukları, oral kontraseptif kullanımı
  ilaçlar: tetrasiklin, a ve d hipervitaminozları sistemik hastalıklar: koliajenozlar, vaskülitler mss
  enfeksiyonlar: menenjitler, ansefalitler ekstraserebral enfeksiyonlar: sinüzit, otit, mastoidit
  metabolik hastalıklar: a ve d vitamini yetersizlikleri, tiroid, paratiroid ve adrenal hastalıkları, kurşun
  zehirlenmesi
  lökodistrofiler: metakromatik lökodistrofi, krabbe hastalığı vb.
  bos proteininde yükselme: gullian-barre sendromu
 • bu hastalık sebebiyle tedavi olup iyileşen veya tedavisi devam edenlerin acilen yeşillendirmesi gereken hastalık.
 • beyin ici dokularini besleyen sivinin goz sinirine zarar vermesi.