şükela:  tümü | bugün
 • kronik olup olmadigi daha belirlenememis, ciltte kabuklanmaya, asiri kabuklanmaya, kabuklar kaldirildiginda ise kanamaya neden olan deri hastaligi. ancak kronik olmasi buyuk olasiliktir. damak bolgesi haric, vucudun heryerinde cikabilir.

  turkcesi sedef hastaligidir.
 • (bkz: psygnosis)
 • lezyonları fiziksel travmayla* artan; psikolojik* , kalıtsal* komponentlerinin yanında obeziteyle de korele olduğu düşünülen immun hastalık.genelde topikal tedavi tercih edilse de bazen agresif tedavi telkin edilebiliyor.bu durumda en çok immunsupresif ajanlar ve puva kullanılıyor.diffuz değilse yazın bol bol denize girip güneşlenerek,kışın rüzgardan korunarak,stresten uzak durarak lezyonları kontrol altında tutmak mümkün..
 • genellikle eklem yerlerinde tutulma ile başlayan pul pul kabuklanıp dökülen pulları sedef gibi parlayan (ki zannımca türkçedeki sedef hastalığı ismi buradan gelmekte) tatlı tatlı kaşınan bir cilt hastalığıdır. gerçekten tedavisi çok zor, sabır isteyen bir iştir. farklı çeşitleri vardır. eklem ağrılarına neden olurki psoriatik artrit olarak isimlendirilir.
  hastalar kaşıntısına dayanamaz ve cilt kanayana kadar kaşırlar. kanayınca kaşıntıda son bulur.
  kortizon içeren kremler, antihistaminikler, metotreaksat tedavide kullanılır. bunun dışında puva tedaviside olumlu sonuçlar verir.
  bu hastalara istanbulda yaşayan ermeni doktor agop kotağyan (nam-ı diğer kolsuz agop)'ı tavsiye ederim.
 • adını, kaşıntı anlamına gelen “psora” dan alan bir deri hastalığıdır. deride tipik olarak çoğunlukla kaşıntılı ve üzeri sedef renginde pullarla kaplı plaklar oluşturduğundan halk arasında “sedef hastalığı” olarak adlandırılır.

  derideki antijen ( antikor oluşturan moleküller ) sunan hücrelerden olan langerhans hücreleri bilinmeyen bir nedenle aktive olarak t hücrelerini ( bağışıklık sistemi savunma hücresi ) uyarırlar, t hücreleri th1 hücrelerine dönüşür ve deriye göç eder ve sanki bir enfeksiyonla mücadele ediyorlarmışcasına immun yanıt başlatırlar. bu anormal immun yanıtın oluşturulmasında çeşitli immun sistem hücreleri ve sitokinler rol alır. normal şartlarda düzenleyici t hücreleri diğer t hücrelerinin fonksiyonlarını kontrol eder ve dengeler. psoriaziste treg hücreleri de fonksiyonlarını yerine getiremediğinden th1 hücreleri hızla çoğalır. bu etkileşimle beraber normalde 26-28 günde yenilenen cilt hücreleri 4-6 gün içerisinde yenilenmeye başlar. hızla çoğalan hücreler deri yüzeyinde birikir ve hastalığa özgü pullanmaları oluştururlar. damarlar dolgunlaşır. psoriasis lezyonları genelde simetriktir ve tipine bağlı olarak vücudun çeşitli yerlerinde görülür.

  psoriazis tipleri:

  1) psoriazis vulgaris (plak tip) : en yaygın görülen (hastaların %80’i) tiptir, gümüş rengine yakın pullarla kaplı sınırlı lezyonlarla karakterizedir.

  2) guttat tip (damla tip): lezyonlar küçük kırmızı benekler şeklindedir, çoğunlukla gövde ve uzuvlarda bulunurlar.

  3) püstüler tip: irinli lezyonlarla karakterizedir.

  4) invers tip : koltukaltı, kasık, kalça altı gibi bölgelerde parlak kırmızı renkte lezyonlarla karakterizedir.

  5) eritrodermik tip: (enflamasyonlu psoriazis): deri dökülmeleriyle beraber yaygın cilt kızarıklığı da görülür. şiddetli seyreder ve mortalite artışına sebep olabilecek sistemik komplikasyonları vardır.
 • doktorların sedef diyerek can sıkmamaya çalışırken kullandığı isim.
  doktorum "yani sedef mi demek bu" dediğimde "biz hastalara ayak yapıyoruz, yoksa moral bozukluğuyla hastalığın dibine vuruyorlar ama evet, haklısın diyebiliriz" buyurdu örneğin.
 • neye dayanarak basladigi, nasil gectigini hala anlayamadigim gicik cilt hastaligi. 1 santimetrekarelik alanda var sadece. gecmiyor da gecmiyor yillardir. amma velakin kasima sicramisti bir ara ve o ilacla gecti. olay nedir cözemedim. kafasina göre artip azaliyor. kuru havada zaten kendinden geciyor.
hesabın var mı? giriş yap