şükela:  tümü | bugün
  • her ne kadar ilk filmle kıyaslamak anlamsız olsa da, norman bates'in sapıklığını benzer sahneler ve çekimlerle gayet güzel bir şekilde yansıtıyor. imdb notum 10 üzerinden içi doldurmalı baykuş.
  • ilk film hakkında şu ana kadar 156 entry girilmiş. bu devam filmi hakkında da sadece 2... bu da bizim sinemaseverlerin aslında sadece popüler film izleyip değerlendirdiklerini gösteren bir veri. kimse psycho gibi bir filmin devamı diye çekilen bir filmin nasıl olduğunu merak edip izlememiş, ya da izlediyse bile görüş belirtme gereği duymamış.

bu filmi ilk izlediğimde orijinal hikayenin geçmişine yapılan eklemeden rahatsız olmuş ve pek hoşlanmamıştım. bugün yeniden izledim ve norman bates'in tersine değişimi için böyle bir şok verinin gerekli olabileceğini gördüm. her ne kadar filmde doğru değerlendirilememiş ve hitchcock'un masa altındaki bomba teorisinin tersine bir tutum izlenmişse de yeteri ölçekte başarılı bir çözüm de olmuş. filmin ilk filme yaptığı sayısız gönderme ne kadar keyifle izleniyorsa ilk filmdeki duş sahnesini girişe yeniden koymak da bir o kadar rahatsızlık veriyor. yönetmenin hitchcock'un ilk filmine tam bağlılık yemini etmesi gibi bir durum var ortada. bu arada bir kişi hariç bu filmde ölen herkes ölmeyi hak etmiştir. yürek soğutan ölümlerdir onlar.
  • ilk film gibi buda gizemli ve heyecanlıydı fakat izlerken dikkatli izlemeniz gerekiyor, ben pek anlayamadım. ama yine de ilk filmi aratmayan bir film olmuş. yıllar sonra meşhur sapık filminin devamını "renkli" olarak izleyebiliyorsunuz. lakin bu sefer yapımda hitchcock imzası yok.. 7,5/10
  • tarantino'nun ilk filmden daha iyi buldugu devam filmi. yuh artik.

bir de muthis bir bicaklanma sahnesi vardir. karakterlerden biri evin ust katinda gogsunden bicaklanir ve duserken fizik kurallarini delerek ilk kattaki merdivenlerin tutunma yerlerine takilarak bicagin iyice girmesine sebep olur. ardindan baska bi sacmalik yapamadan dusup ölür. komiktir.