şükela:  tümü | bugün
 • insanı başka alemlere götürür, hiç de ironi değil, içerik yazarlardan bellidir zaten!

  kitabın yazarları, bildiğimiz yuri gagarin ve bir rus psikologu `vladimir
  lebedev`. eserin, okuyucuyu başka alemlere taşıyıcılığı dilinin harikulade bir şekilde insanı son sayfada neredeyse uzay yolculuğuna hazırlayacak kadar motive edebilmesidir; öylesine kendinizle -sonsuzluğun ilk basamağı olan- atmosferden çıkışla içselleştirmenize yol açan bir eser.

  http://urss.ru/covers_ru/9227.gif
  http://books.google.com/…dq=psychology and space&hl

  ben uçmayı istemişimdir, ama öyle buradan karşı apartmana kadar değil. dünyanın en yüksek noktası neresiyse, oraya kadar uçmayı arzulamış, oradan da mümkünse atmosferin dışına doğru yol alarak sonsuzluğun keşfinde ilk adımı atabilceğimi sanmışımdır. belki de bu yüzden, gagarin ve lebedev'in bu eserinin hemen başında anlatılan "uzay gemisi-evimiz" yakınsamasında insanlığın son kaşiflerinin oksijen ve su sorunları, kendi çalışma odamda beni de ilgilendirmiştir.

  şöyle ki, uzay gemisi, uzaydaki evinizdir. uzay, yani dünyanın kendisi de space diye tabir edilen uzayın içinde sadece bir yer olmasına rağmen, dünyanın atmosferinden dışarı çıktığınız vakit başka bir aleme akmış oluyorsunuz. işte bu yüzden, hiçbir insanla ilişkinizin olmayacağı; başka insanlarla fiziksel, ruhsal temassızlıklar bir kenara, bizzat insanın krallığı olan dünyanın dışında olmanın verdiği kaybolmuşluk hissi insanın insanlıktan çıkmasına sebep olur. bu yüzden uzay geminiz, eviniz gibi, sizi rahat ettirmesi gereken bir mekana dönüşmek zorundadır. iki eliniz başınızda ayaklarınızı uzatıp gerineceğiniz bir deri koltuk ya da televizyon değil kastettiğim. aslolan dünyadan uzaklaştıkça, sadece ve sadece o an orada olanların deneyimlemiş olacağı eğri ufuk çizgisini görünce duyacağınız aşırı heyecanı bastıran, yukarıda belirtmiş olduğum yalnızlık ve kaybolmuşluk hissinden doğan insanlıktan çıkma halini dizginleyen bir ortamdır. kitapta bu ortam anlatılmaktadır.

  dahası da var tabi ki, hatta gagarin'leşmek bile var sonunda.