şükela:  tümü | bugün
  • bunun türkçesi karnıyarık otuymuş. aktarlardan açık bir şekilde bulabilsek çok süper olacak. kapsül formunda olanları hem pahalı hem de açık olanıyla yapılabilecek çok güzel tarifler var onlardan geri kalmış oluyoruz.

ayrıca (bkz: psyllium husks fibre)
  • aktarlarda var! açık olarak izmir kemeraltında hisarönü civarında bir aktarda buldum.

kapsül versiyonunda tat falan yoktu tabi, ama böyle direk tohumu olunca hafif bir tadı var. anasonu andırıyor. rahatsız edici, baskın bir tat değil. porridge/kısır/smoothie gibi şeyler içinde gideri var.

bir de benim aktarda bulduğum tohum kısmı, ama kapsül olanlar daha çok husk kısmı oluyor. etki olarak pek farkı olduğunu sanmıyorum şimdilik.

karnıyarık otu adını nerden aldığını da böylece öğrenmiş oldum, her bir tohum mini mini minnak bir karnıyarığı andırıyor. aha böyle bişey.
  • bunun kabuğunun toz halini (un halini) kullanarak pufidik pufidik glutensiz ekmekler yapabileceğiniz bir çeşit bitki tohumudur.
    şurada da bir adet pufidik ekmek tarifi mevcut.
  • her mucizevi şey gibi sağlığa yararlıdır.
    yapılan araştırmalar hep mutlu sonla bitmiştir.

bildiğin gençlik iksiri bu.
  • karnıyarık otu olarak bilinir. su ile 10 kata kadar şişebilen, yüksek lif içeren, yumurta yerine kullanılabilecek bitkisel bi alternatif.
    1 tatlı kaşığına 1 su bardağı su ekleyip çırpın. çok çabuk kıvam alıyor. kek ve kurabiyelerde yumurta yerine kullanabilirsiniz.
  • chia tohumu gibi suyu görünce kıvamlanıyor, komik bir şekilde gerçekten karnıyarığı andırmakta.

una alternatif olmak için biraz fazla pahalı bir ürün ama yumurtaya rahatlıkla bitkisel bir alternatif olabilir.
  • iki amaçla kullanılan lif öbeği:
    sade olarak, sıvı içine karıştırıp peklik sorunundan kurtulabilirsiniz. ki porsiyon çok önemli, müshil etkisi de yaratabilir ayarı kaçırırsanız. bağırsaklarda çözünememiş zararlı kalıntıları olduğu gibi çıkarmaya yarıyor aynı zamanda.
    ikinci olarak elbette glutensiz ekmeklerin ve keklerin en has kabartıcısı. bu kullanımıyla yüz güldürüyor. dikkat etmeniz gereken nokta doğru sıvı miktarı ile karıştırmak. özellikle keklerde sıvı oranını yüksek tutarsanız bir balon gibi yükselip içi boş olabiliyor. fazla kullanırsanız da ortaya çıkan ürünü dikkatli tüketin, tuvalette yaşamak zorunda kalmayın. aman.