şükela:  tümü | bugün
 • mısır mitolojisinde "yaratıcı tanrı". mimari, mühendislik ile özdeşleştirilir; en büyüktür, kraldır, zeus'sun babası falandır.
 • memphis'te dunyayi yarattigina inanilir*. karisi sekmet ve oglu nefetum'dur. bazi efsanelere gore thoth'un emirleri altinda calistigina ve cenneti ve dünyayi yarattigina inanilir. ptah turkce "put" demektir. mavi yani gök. misir dilinde pt=göktur.
 • memphis’te tapılıyordu (m.ö.3100). ptah, evrenin yaratıcısı olarak görülmüştür. öbür dünyada erkeklerin ruhlarının yerleşeceği vücutları şekillendirir. başka mitlere göre thoth’un emrinde çalışıyordu ve thoth’un açıklamalarına uygun olarak cennetleri ve dünyayı yaratmakla sorumluydu. ptah, sakallı takke giymiş, mumya gibi sarmalanmış, elleri ambalajdan çıkmış, elinde asa, ankh ve djed (denge, istikrar, sağlamlık işareti) tutuyor. çoğunlukla seker ve osiris’le birlikte tapılırdı, ptah-seker-ausar adı altında tapılırdı. sekhmet’in kocası ve nefertum’un babası (sonra da imhıtep’in babası) olduğu söylenir.
 • bir multiverse tanrisi olarak (bkz: planescape) (bkz: the egyptian powers) (bkz: the powers of the multiverse)

  lesser power "the opener of the way"

  area of control: artists, craftsmen, travelers
  alignment: lawful neutral
  symbol: mumified hand
  worshiper/alignment: any
  home plane/realm: ethereal/wanders
  known proxies: none
 • her $eyi once kalbinde dogurup sonra da diliyle soylenen kavramlardan yaratan tanri.
  evrenin, canli varliklarin, adaletin, guzelligin vs. kisacasi her $eyin oldugu gibi tanrilarda boyle
  yaratilmi$lardir: once kavramlar olarak ptah'in zihninde uyanir, ardindan tumu onun tarafindan
  yaratilmi$ dunyanin maddi suretlerine*** burunurler.
 • kades savasi'nda bir misir taburunun adi,age of mythology'de de gecen ve wadjet'leri getiren tanri.
 • eski imparatorluk devrinde mısır'ın başkenti olan memfis'in tanrısıydı. tanrıların, insanların ve sanatın kurucusu ptah'tır. dünyayı düşünce yoluyla, sözleriyle yarattı. el işçileri, özellikle kuyumcular, onu severler. deir el medine işçilerinin özel beğenisini kazanmıştır. omuzlarına kadar sarmalanmış ve başında da bir şapkası vardır. memfis'te sekmet ile evlenmiş oğlu ise nilüferli nefertum'dur