şükela:  tümü | bugün
  • türk halkının gözde et diye adlandırdığı, göz pınarından göz bebeğine kadar uzanan göz hastalığının tıpdaki adı,hastalığım. güneş bir numaralı düşmanı olup,tozdan ve sudan(duş sonrası) nefret etmenize neden olabilir.
  • göz eti olarak da bilinen lanet olası bir göz hastalığının ismi.

    daha çok denizci, inşaatçı gibi güneşe fazla maruz kalan meslek gruplarında görülürmüş. benim gibi yazları dışarı bile çıkmak istemeyen güneşten nefret eden bir ev kuşunda nasıl ortaya çıktı hala şaşkınım.

    uzun süredir gözlerimin kızarması, bazen acıması, güneşte sulanması gibi şikayetlerim vardı. ama işe başlarken rapor için gittiğim göz doktoru detaylı muayene yapıp yine de fark etmemişti. farkedilecek kadar ilerlememişti belki bilmiyorum. şikayetlerim biraz daha artınca ve gözümün renkli kısmına beyazının kaymaya başladığını fark etmem ile tekrar doktora gittim. gözüme bakıp, direkt teşhisi koyup elime de hastalığın adını yazıp araştırmamı söyleyen doktorla hastalığımla yüzleştim. bir de gözlük verdi çok yormayayım gözümü diye.

    araştırdığımda gördüm ki gözdeki et parçası ilerleyerek görmeyi kapattığı için zamanla gözün görme yetisini azaltıyormuş, gözlük o yüzden verilmiş. ameliyatla o et alınabiliyor ama tekrarlama riski de var ve bu kez daha fena olabilmekteymiş. güneş ışığından kaçan bir yarasaya dönüştürebiliyor insanı, bilgisayar ışığı bile rahatsız ettiği için gözlük kullanıyorum. zaten güneş gözlüğü kafamla bütünleşmiş durumda elimde olsa kaynakçı gözlüğü kullanacağım. ameliyatla fazla ilerlemeden almak ve göze yama yaparak zararı en aza indirgemek gerekiyormuş.
  • sahip olduğum ve napmam gerektiğini bilmediğim hastalığım. doktora gittiğimde damla verip yolladı ama beni estetik açıdan rahatsız ediyor. ameliyat da tekrar riski yüksek olduğu için istemiyorum, bi yardım...