şükela:  tümü | bugün soru sor
 • celal sengor tarafindan tanitimi yapilmis kitap.
 • "dünya'nın ilk atlası" sıfatına sahip, klaudios ptolemaios atlası'nın tıpkıbasımı itü ile bern üniversitesi’ndeki eş zamanlı törenle tanıtıldı. 27 özgün haritanın yer aldığı eser, dünyanın ilk atlası olarak kabul ediliyor. 2 ciltten oluşan atlas 3 bin 500 liradan satılıyor.
  bu çalışma dünya'nın ilk atlası'nın kaybolup gitmeden kurtarılması niteliği taşıyor.

  topkapı sarayı müzesi’nin en nadide kitaplarından ‘klaudios ptolemaios’un atlasının tıpkıbasımı itü ile bern üniversitesi salonlarında eş zamanlı gerçekleştirilen tören ile tanıtıldı. ege ve anadolu’nun da arasında olduğu bugüne kadar bilinmeyen 27 özgün haritanın yer aldığı eser, aynı zamanda dünyanın ilk atlası olarak kabul ediliyor. 2 ciltten oluşan tıpkıbasımlar 3 bin 500 liradan satışa çıkartılırken, kitapta prof.dr. ilber ortaylı’nın giriş yazısı ile itü öğretim üyesi prof.dr. celal şengör’ün “kitaplarının ışığında fatih sultan mehmet’in entelektüel kişiliği” başlıklı makalesi yer alıyor.
  klaudios ptolemaios (m.s 100-170) tüm zamanların en önemli coğrafyacısı. ptolemaios yaşadığı dönem boyunca harita çizimleri ve koordinatlar üzerinde çalıştı. ancak ptolemaios’un m.s 2’nci yüzyılda yaptığı, içerisinde 27 özgün harita ve kordinatların yer aldığı dünyanın ilk atlası, 7. yüzyıldan sonra ortadan kayboldu. 13.yüzyılda atlasın peşine düşen bizanslı maksimus planudes, kayıp eserin bilgilerine ulaşınca, kolları sıvadı.

  istanbul’da bulunan el yazmalarının çoğaltıldığı scriptorium’da yeniden üretilen eserin bir nüshası vatikan’a gönderilirken, diğer nüsha ise bizans imparatorluk kütüphanesine kaldırıldı. fatih’in istanbul’u fethetmesinden 11 yıl sonra atlas bu kez padişahın eline geçti. fatih’in günlerce inceleyip, kütüphanesinin baş köşesine kaldırdığı nadide eser, ölümünden sonra adeta sarayın depolarında çürümeye terk edildi.

  topkapı sarayı’nın müzeye dönüştürülmesinden sonra, atatürk’ün talimatıyla 1926’da depodan çıkartılan atlas bu kez, alman bilim insanları tarafından incelemeye alındı. ancak çürüyen eserin o dönem restore edilmesinin mümkün olmadığı anlaşıldı. nadide eserin gelecek kuşaklar tarafından onarımdan geçmesi için koruma altına alınmasına karar verildi. 2000’li yılların başında isviçre bern üniversitesi ptolemaios enstitüsü’nden prof.dr.alfred stückelberger, atlası görmek için istanbul’a gelince dönemin topkapı sarayı müzesi müdürü filiz çağman, prof. dr. celal şengör’den yardım istedi.

  itü’de 02.03.2018 tarihi'nde düzenlenen tanıtım toplantısında prof. dr. şengör, o süreci şöyle anlattı: “filiz hanım, beni yanına çağırdıktan sonra nadide eserin restorasyonu için bütçe almaya çalıştıklarını ancak devletin bütçe ayırmadığını söyledi. 30 bin euro’luk masrafı üstlendim. prof. dr. stückelberger, restorasyon işine koyulurken, aradan geçen yıllar içinde tıpkıbasımı da boyut yayıncılık’ın sahibi bülent özükan üstlendi. süreç içerisinde eski kültür bakanı atilla koç ve ilber ortaylı’nın da bürokratik engelleri aşmamızda büyük yardımları oldu. klaudios ptolemaios, koordinat sistemi ve izdüşümler oluşturup, astrolojik bilgiler üzerinden çizim yapan önemli isimdi. atatürk’ün 1926’da klaudios ptolemaios’un atlasının kurtarılması için verdiği talimat sonrası, o dönem piri reis’in haritaları da müze deposundan gün yüzüne çıktı. daha da önemlisi piri reis’in haritalarında kristof kolomb’un kayıp haritasının izlerinin bulunmasıydı.”

  itü yerleşkesi ile bern üniversitesi'nde eş zamanlı tanıtım toplantısına itü rektörü prof.dr. mehmet karaca ile boyut yayın grubu sahibi bülent özükan da katıldı. itü maden fakültesi ve avrasya yerbilimleri enstitüsü öğretim üyesi prof. dr. celâl şengör’ün “kitaplarının ışığında fatih sultan mehmet’in entelektüel kişiliği” hakkında özgün ve kapsamlı makalesinin yer aldığı kitabın sunum yazısı ilber ortaylı tarafından kaleme alındı.

  atlas'la ilgili bilgilere ulaşmak ve atlas'ı satın almak isteyenler buradan yararlanabilirler.
  atlas buralardan da indirimli olarak temin edilebiliyor:
  kabalcı
  pandora
 • celal şengör, atlasın gündemde yer alması için türk medyasına olta atarak bir deney yapıyor ve "kanuni salağın tekiydi" başlığı ile haber tüm medya kanallarında yankı buluyor.

  https://tr.sputniknews.com/…sultan-suleyman-oltasi/
 • fiyatı 3.500 lira olan atlas.
 • celal şengör'ün çok sevdiği atlas. bundan mutlaka bahseder programlarında.