şükela:  tümü | bugün
  • mısır'da (mö 305 ile ms 30) makedonyalı iii. aleksander'ın ölümünden sonra onun fethediği ülkelerde diadoklar tarafından kurulan helenistik krallıklardan biridir. bu hanedan makedonyalı general ptolemaios i soter tarafından kurulmuştur.
    ptolemaios hanedanı krallarının eşleri olan kraliçelerinin bazıları kocaları ile kardeştiler. kraliçe isimleri çok kere kleopatra, arsinoe veya bernice olurdu. bu ptolemaios hanedanının en son üyesi en son kraliçe vii. kleopatra idi ve tarihte en ünlü ptolemaios hanedanı üyesidir. önce roma idarecileri olan julius sezar ile pompey arasındaki politik mücadelelere karışmış ve sonra da oktavianus ile marcus antonius arasındaki siyasal ve askeri savaşa sevgilileri olan julius sezar ve marcus antonius yanında katılmıştır. roma cumhuriyeti'nin mısır'ı isgal etmesi ile intihar etmiş ve böylece ptolemaios hanedanı'nın mısır'da hükümet etmesi son bulmuştur.
  • iskenderiye kütüphanesi, mö 3. yüzyılın başlarında iskenderiye kentinde ptolemaios hanedanı tarafından kurulmuştur.
  • kleopatra bu hanedana mensup iken. ,

    nefertiti değildir.
  • kleopatra’nın ölümüyle son bulmuş hanedandır. yanlış hatırlamıyorsam büyük iskender’in generali olan ptolemaios, onun ölümünün ardından kurmuştu bu krallığı. makedonya kökenli helenistik bir hanedandır. mısırlılar çok da şey etmesin diyerek yunan kültürünü getirmemiş, arada ortak tanrıları sentezlemiş, mısırlıları kendi hallerinde yönettikleri için de yunanlaşma olmamıştır.