şükela:  tümü | bugün
 • ing. kıs. post trauma stress disorder.
  türkçesi travma sonrasi stres bozuklugudur.
 • travma anında kontrol hissinin az olması, kadın olmak ve travmaya verilen ilk tepkinin yüksek olması ptsd geliştirmede risk faktörleri arasındadır.
  her travma sonrası stres bozukluğu ptsd değildir. süreçinde yinelenen vahşet görüntüleri, kabuslar, aşırı irkilme tepkileri, nedensiz öfke ve suçlu hissetme vs vs semptomlarının bir aydan fazla sürmesi durumunda tanı konur. aynı semtomların bir aydan kısa sürede kesilmesi durumunda acute stress disorder kategorisine girer. netekim tecavüz, deprem, ciddi bir kaza atlatmıiş veya böyle bir olaydan zarar göreceği algısına varmış kişide akut stres bozukluğunun raslatması çok olasıdır. akut rahatsızlığın ptsdye dönüşmesinde işse risk faktörlerinin bulunması rol oynar.
  tecavüz vakalarından genelde zarar kişin tanıdığı birinden geldiğinden travma atlatan kişi, sosyal çevresinden bir çekilme yaşar, kimseye güveneme olur ve yalnızlık yaşadıklarına duyduğu öfkeyle birleşerek semptomları arttırır. hayat akışında bozukluk ve gerileme gözlenir. kişi ne kadar unutmaya çalışırsa, hafıza o kadar kuvvetlendiğinden kabuslar daha belirgin bir bişimde vahşet görüntüleri içerir ve kabuslardan kurtulmak için uykusuz kalma yoluna giden hastada konsantrasyon bozuklukları sıkça rapor edilir. bu semptomlar kişilik bölünmesinde de görülen kendine yabancılaşma, örneğin aynada kedini tanıyamama gibi, belirtileri de beraberinde getirir.

  evet, bugün ptsdnin belirtileri ve risk faktörlerine değindik. ne kadar kötü bir şey olduğunu hep beraber gördük. bir daha görüşmek üzere, esen kalın.
 • gezi parki protestosuna katilan bir suru insanda cikmasi muhtemel psikolojik rahatsizliktir, dikkat etmek gerekir.
 • (bkz: pttd)
 • özellikle savaş ya da çatışma görmüş askerlerden terhis sonrasında sıkça görülmektedir. güneydoğuda doksanlı yıllarda askerlik yapmış eski askerlerde, hali hazırda iç güvenlik harekatlarında görev yapan askerlerde sıkça görülmektedir. kktc de askerlik yapan askerlerde de görülmektedir. insanlar kıbrısta askerler rahat sansalar da orada yazılı olmayan bir ateşkes durumu olduğundan özellikle sınıra yakın kilit noktalarda askerlik yapanlarda terhis sonrası sıkça rastlanmaktadır. askerlik sırasında baş gösteren rahatsızlıklara da askeri hekimler hemen ada humması deyip geçiştirmektedir.
 • çok büyük stres altında kalan bazı kişilerde de görülebiliyor. 1980'lerden itibaren, savaş cephelerinde çarpışan askerlerde daha sonraki aylarda görülen belirtiler, ptsd olarak sınıflandırılmaya başlandı. ama travma sonrası stres bozukluğunun kimi öğelerine tarih boyunca rastlanıyordu aslında.
  travma sonrası stres bozukluğu (ptsd) tanısı konabilmesi için, geriye dönüşler, sakınma, kaçınma, uyku bozuklukları ve ruh halinde ani değişimler şeklinde kendini gösteren belirtilerin, travmatik bir olayın üzerinden bir ay geçmesine rağmen devam etmesi gerekiyor.
 • dün yaşadığım travmadan sonra bugün yaşadığım şeyin adı.
 • memlekette cayır cayır yaşandığını düşündüğüm, ancak hiçkimsenin bahsetmediği rahatsızlık.

  bu konuda batılı makaleler yayınlamış, belgeseller, tv serileri yapıp el broşürleri dağıtıyor. sağlık sistemi soruna ilaçlı ilaçsız çözüm yolları arıyor. malesef hayranlıkla bakıyorum.
 • onun bunun cocugu danisman hocamin jurimdeki tavirlarindan sonra yasadigim sendromun ismidir.

  nasil yaraladiysa beni pezevenk, savas sonrasi askerlerin yasadigi travma belirtilerinin aynilarini ben yasiyorum. agzina sicayim boyle hayatin boyle stresin. her gece kabusuma giriyor pezevenk. kampuse gitme dusuncesi bile midemi bulandiriyor. tez konumdan tiksindim. makale okurken "a bu iyi fikir" dedigimde pezevengin bana soyledigi asagilayici sozler geliyor gozumun onune:

  "bu olmaz, bu olmaz, bu hic olmaz"
  "beni hayal kirikligina ugrattin"
  "senden bir bok olmaz"
  "aa bunu makale yapip yayinlayalim"
  "benim sayemde. hepsi benim sayemde. sen bir hicsin"
  "doktora sunumunu gecemeyeceksin, cunku yillar once ilk seferimde ben de gecemedim"
  ...

  egitim hayatiniza devam etmek isterken ptsd ile mucadele etmek istemiyorsaniz yardimci docentleri danisman olarak secmeyin. varsa prof. ya da en kotu docent olsun danismaniniz, en azindan ego savasi yasamazsiniz, pezevenk danismaniniz sizi rakip olarak gormez, sizi yillarca sirf zevkine surundurmez.

  ha bir de danisman hocaniza asla bir konuyu bilmedigini ya da yanlis bildigini ima etmeyin, kuduruyorlar. onlar herseyin en iyisini bilir. tabi.

  (bkz: doktora yapmak)
  (bkz: doktora yapamamak)
  (bkz: doktoranin sizi yapmasi)

  not: hani turkiye'deki yardimci docentlerin neden egomanyak olduklarini sorguluyoruz ya surekli, bence bu kadar stresten sonra kimsenin normal olmasini bekleyemeyiz. ben mi? muhtemelen terapi gorup normale donmeye calisacagim, oldugu kadar. ileride hoca olursam da, ogrencilerime insan muamelesi yapmak icin elimden geleni yapacagimi biliyorum, cunku bu muameleyi hicbir insan evladi hak etmiyor bence.
 • active heroes eşi donanmada görev yapan bir hanımefendi bu hastalıkla savaşmaktadır. almanya'da görev yapan eşinin, bu rahatsızlık sonucu ihtihar etmesi sonrası linkteki organizasyonu kurmuştur.