• vezne işlemleri olarak "banka" sıfatı taşıyan diğer şirket/kurumlardan daha fazla işlem yapıyorlar sanıyorum. zira ne zaman ptt'nin önünde geçsem alabildiğine kuyruk oluyor. strateji değiştirerek oldukça faideli bir iş çıkarmışlar galiba. ne de olsa önümüz arkamız sağımız solumuz "para" olmuş durumda. e değerlendirmek gerek.
  • hemen hemen her mahalleye küçük küçük şubeler açan bankamsı. cidden !

küçük şubelerinin çoğunda 1.000 tl den az para oluyor. ve esnaf mantığıyla işletiliyor. geçenlerde eskişehir'de sıhhıye kavşağındaki pttbank şubesine girdim, içerde kimse yok. "huhuuu" falan derken içeriye, elinde çay bardağıyla memur geldi. meğer yandaki bakkalda çay içiyorlarmış. rahatsız ettik paşamızı..

her ay posta çeki hesap bildiriim cetveli yollarlardı bu ay yanında müşterilerini eğlendirmek için bir de anket yapmışlar. saolsunlar sabah sabah kendimden geçtim gülerken.

gaza gelmişim, elimde kalem, gözüm dönmüş anket sorularını cevaplıyorum. ilk sorular klasik; yaş aralığınız, cinsiyetiniz, mesleğiniz, pipinizin boyu falan.

8. soru;

"işlemleriniz için ptt'i tercih etmeme sebebiniz nedir ?" hemen patlattım "personelin tutumu" alttaki soruya geçtim, aynen şu yazıyordu;

-8. soruyu doldurduysanız anketimiz sizin için bitmiştir.

ananı ! o an gözümden bir damla yaş, kağıdın üzerine damladı. o derece yıkıldım.

buruşturup attım anketi. oysa beni dışlamasalardı son soru olan "ptt' den işlem yaptırıp iş yerlerimizden ayrılırken, neler düşünüyorsunuz" a sunları yazacaktım;

"hiç aklımdan çıkmıyorsun ptt bank, bir şubene geldiğimde işim bitsin istemiyorum. her çıkışımda "kim bilir bir daha ne zaman görüşücez ?" diye düşünüyorum. seni özlüyorum ! seni seviyorum ! her zaman senin olan erkeğin ; bbbsa*.."
  • mektup göndermişler. hesabım varmış, hesabımda da -5 lira varmış. hesap nasıl açılmış, 5 lira nereye gitmiş belli değil.
  • internet bankacılığı tasarımı daktilo ile yapılmış gibi duran banka.
    bir de hesap hareketleri tarih filtrelemede sadece bulunduğun yıla bakabilme saçmalığı var. ben 2018 aralık ayında kime para göndermişim göremiyorum.
    sebep? çünkü şu an 2019 yılındayım
  • başka bankalardan ptt bank posta çeki hesabına artık para gönderiliyor. işlem bir şeyleri cracklıyormuşuz gibi hissettirsede öyle değil. öncelikle eft bankası vakıf katılım seçiyorsunuz. ardından il ankara şube ptt paraposta seçip posta çeki numarasını girip gönderiyorsunuz.
  • internet bankacılığı öyle bir tasarıma sahip ki, giriş yaparak en az 15 yıl geriye ışınlanabilirsiniz.

ekleme: yakın bir zamanda güncellenmiş sanırım, daha modern bir görünüme kavuşmuş. güncellemeden önce site şöyle görünüyordu.
  • ptt web sayfasına bakarsın, acaba bunu daktiloyla mı tasarlamışlar diye düşünürsün

ptt interaktif şifreni yanlış girersin, hesap bloke olur.telefondan bloke kaldırılır ama yeni şifre almak için ptt şubesine gitmen gerekir. (şu an en dandik bankanın bile web sayfası üzerinden yeni şifre alınabiliyor)

hesap hareketlerine ulaşman lazımdır, atm'sine gidersin.o da ne!. atm'den hesap hareketleri görülemiyordur.
  • cuma günü havale olarak gönderdiğim parayı hâlâ işleme koymayan işletmedir.
    öğle arası bitsin kavga var
  • garanti bankası'nın 13678178 zibilyon tl hesap işletim ücreti keseceğini duyunca, hesap açtırdığım mecra.

fatura talimatı demeyin, maaş hesabı demeyin biliyoz onları. neyse... 20tl depozito alarak (o nasıl bir ic borç almaktır!) açtılar hesabı. bomboştu ptt. birkaç liraya her yerden para yatırılması mümkünmüş. ıban, şube vs yok çünkü yapılabilen iki işlem var; ptt'ye yatır ptt'den çek. hemen her yerde ptt var hem de. öğrenciyken de kullanmıştım sorun yaşamadım. ınternet şubesi ve debit kartının etkinliğinden ise ümitsizim.
  • internet bankacılığı o kadar kullanışlı ki internet şubesine giriş yapan müşteri kendisini, internetin keşfinden önceki yıllara ait hissedebilir
hesabın var mı? giriş yap