• genelde yurtiçi kargo şirketini kullanırım. kargoyu cuma günü göndermem gerekince nasıl olsa pazartesiye kalacak ptt ucuzmuş bahane ile deneyeyim dedim. tahminim gibi oldu. sakarya'ya giden kargo pazartesi ulaşmış, yalnız 1 hafta sonra pazartesi ( 9 gün), trabzon hala dağıtımcıda.
  • ankara'dan teslim edilen 300 gramlık koliyi 9 gün içinde abd'deki alıcıya ulaştıran, karşılığında 16 lira para isteyen kargo şirketi. takip numarası istemezseniz 10 liraya da götürebiliyorlar.
  • telefonumdan arayarak, gelecek olan kargomun ellerinde olduğunu ve evde olup olmadığımı soran firma. tam olarak açık adres tarifi de istediler. var mı böyle hizmet arkadaş, adam arıyor evdeysen getirelim değilsen bu numaradan ara getiririz diyor. cuma günü istanbul içinden gönderilmişti, cumartesi aradılar.

edit: telefondan bir buçuk saat sonra geldi eleman. fakat kimlik istememesi enteresan oldu.
  • burdurdan istanbul'a gelecek olan kargomun hareketleri.
    1.kabul edildi - burdur(gölhisar)
    04/05/2010 09:05:30
    2.torbaya eklendi - burdur(gölhisar)
    04/05/2010 15:20:37
    3.torbaya eklendi - burdur(burdur)
    04/05/2010 17:51:534.
    gönderinin geliş kaydı yapıldı - ankara(ankara kim)
    05/05/2010 07:29:265.
    torbaya eklendi - ankara(ankara kim)
    05/05/2010 12:29:57
    6.gönderinin geliş kaydı yapıldı - ankara(ankara kim)
    05/05/2010 13:40:29
    7.dağıtıcıya verildi - ankara(ankara kim)
    05/05/2010 14:23:40
    8.haber kağıdı bırakıldı - ankara(ankara kim)
    05/05/2010 17:21:06
    9.ptt işyerine teslim - ankara(ankara kim)
    06/05/2010 17:27:40

görüldüğü gibi istanbul'a gelmesi gereken kargom kah torbaya ekleniyor kah geliş kaydı yapılıyor, zaman zaman da haber kağıdı bırakılıyor. (ne haberiyse artık.) son olarak ankaraya gelmiş kendisi dağıtıcıyla birlikte gezdikten haber kağıdı bırakıp geri dönmüş. şimdi de ptt işyerine teslim yazıyor.
    ulan benim kargoyu eleman gibi çalıştırıyolar galiba inşallah işi istanbula düşer de ben de teslim alırım evrakları.
  • dün verdiğim kargoyu 24 saat olmadan kütahya'ya ulaştıran kargo. bundan önce gönderiğim 5-6 pakette de hiçbir sorun yaşamadım. doğru düzgün adres ve evde olmadığınızda size ulaşılınabilen bir telefon verirseniz bir sorun yaşanmayacağını düşünüyorum.
  • kendisi ile 2 kez kargo yollama gafletinde bulunduğum garip bir işletme. internetten takibim sonucu iki gönderimdede aynı şekilde adrese gidildi kimseye ulaşılamadığı için not bırakıldı ve merkeze götürüldü mesajı yazıyordu. oysaki gönderiyi alacak olan arkadaşım her iki gönderide de evde hazır bekliyordu. uzun telefon trafiklerinden sonra kargolarımı zar zor adrese teslim ettirebildim.
    ayrıca sinop şubesinde kargonuzu teslim alacak kişi ile benim ve başka kişilerin arasında geçen diyaloglardan örnekler.

-kutunun içinde ne var? (diye soruyor)
    -kitap
    -ne kitabı?
    -ders kitabı
    -boşver ya napıcaksın ders kitabını gönderi
    -hönk?'^!

-gönderim kaç günde gider?
    -bilmem kaç günde gitsin?
    -özel kargolar 2 günde gönderiyor.
    -o zaman o kargo şirketleriyle yolla
    -hasbinallah...

-kutuyu niye kapattın öyle? ( diye soruyor )
    -içinde kıymetli bir eşyam var
    -ne var?
    -hediyelik eşya
    -ya bomba varsa? benim kesin görmem lazım
    -açarız o zaman görürsün
    -neyse bu seferlik böyle olsun.... ( bomba olsa bile bu seferlik patlasın bari der gibi )

özel kargo firmalarındaki ciddiyet ve profesyonellik için 3 lira 5 lira fazla ödemeye değer diye düşünüyorum
  • son siparişimi lost adasına göndermiş olar kargo firmasıdır.

1.sevk edildi istanbul / upim ankara / pim, 00379 - 34158
    08/06/2010 13:30:33

2.yurtdışı servisinden sehir servisine sevk edildi. -
    09/06/2010 09:47:38

3.sevk edildi ankara / pim ankara / çankaya posta dağitim işleme merkezi, 00009 - 06105
    30/03/2005 03:17:19

siparişim 2005 yılındaki bilkerki arıyordur şu an
  • ilginç işler yapan kargo şirketi.
    eski evde otururken gelen kargolar ptt çalışanına benzemeyen insanlar tarafından getiriliyordu. kimlik falan da sormuyorlar kargoyu verirken. sanki adamlar yoldan yoldan geçen birini çevirip " abi ya şuradan geçiyorsan şu kargoyu da bırakır mısın? valla çok işimiz var sana zahmet" diyerek adam bulmuşlar.
    yeni evime gelen kargolar ise apartman teslim şeklinde geliyor. kargo elemanı için kişiye teslim edilmesi önemli değil. apartman girişine bırakıyor. su, elektrik saati üzerine gidiyor. pasaportu da ptt ile gönderiyorlarmış. korkuyorum onu da bırakıp gidecek diye.
  • fantazik hareketler yapan kargo şirketi. aynı anda yaptığım iki gönderinin varış yerlerinin aynı olmasına rağmen, varış şekilleri bir hayli farklıdır.
    saat 15:18'de gönderisi yapılan kargonun gidiş güzergahı: şırnak-diyarbakır-kayseri-afyonkarahisar-muğla
    saat 15:22'de gönderisi yapılan kargonun gidiş güzergahı: şırnak-diyarbakır-ankara-izmir-muğla
    böylece 4 dk.nın nelere kadir olduğunu ptt kargo vasıtasıyla bir kez daha öğrenmiş olduk.
  • ekstra ucuz ve yeterli hıza sahip olan ptt'nin kargosu. verdiği fiyatlar ucuz ancak, kargo işlemlerini ptt çalışanları yaptığı için şubeden teslim edilen gönderilerde iletişim sorunları yaşandığı sık sık görülmüştür. karşı ödemeli gönderi yapmak çok zor. çalışanları yenilendiği anda mükemmel olacak ptt hizmeti.

not: 50 kg ve üzeri gönderilerde adresten alım veya adrese teslim yapılmıyor. olsun yinede güzel.
hesabın var mı? giriş yap