şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ptt'nin bukoli benzeri bir sistemi sanırım. belki de bukoli bu nedenle kepenkleri indirmiştir, kim bilir. belli noktalara yerleştirilecek sistemle birlikte kargosu gelen kişi gidip bu makineden kargosunu alabilecekmiş. bukoli'den farkı bu sistemde kasap, berber falan yok, sadece makineler var.

  umarım bukoli'nin yaptığı hatayı yapmazlar ve 4-5 tane alışveriş sitesi yerine başta hepsiburada.com olmak üzere bol seçenek sunabilirler.

  http://www.hurriyet.com.tr/…-teslim-edecek-40464137

  sözlükte yıllar öncesinden kargomatik adı altında tartışılmış ama ptt kargomat yeni tanıtılan bir sistem.
 • ptt genel müdürü sayın kenan bozgeyik bu girişim için "yerli ve millî" demiş. keşke adı da yerli ve millî olsaymış!

  türkçe dururken başka dillerden alınan kelimeleri uydurukça birbirine bağlamak niye? hem de türk dili yılında!

  yurt dışında bu sistemi birkaç kez gördüm. gördüğüm örnekler büyük ve uzun dolaplardan oluşuyordu. dolaplarda kilitli kapaklı gözler vardı. bilgisayara giriş yaptıktan sonra ilgili gözden gönderinizi alabiliyordunuz. yuvanın kapağını açıp kuşu avucunuza almak gibi...

  buradan yola çıkarak benim bu sisteme yakıştırdığım ad gönderi yuvası.

  gerek görünüş gerek işlev itibarıyla cuk oturuyor. gönderimizi ptt'nin logosundaki kuşa veririz, uçar gider, gönderi yuvası'na konar ve orada alıcısını bekler. pek de güzel olur.
 • ptt çağrı merkezini aradığımda "ptt'nin böyle bir hizmeti bulunmamaktadır" dediği bir hizmettir. halbuki odtü kampüsünde kocaman bir ptt kargomat cihazı var.

  pek garip milletiz vesselam.
 • valla evde bulunamadığınız zamanlarda buraya bırakılan kargoyu almak falan gayet kolay bi şey. hoşuma gitti.