şükela:  tümü | bugün
 • pttmessenger'ın açık kaynaklı signal uygulamasının kopyası çıkması durumu. özetle siz de şuradan indirerek adını değiştirip yayınlayabilir, ortamlarda "yüzde yüz ben kendim yaptım" diyebilirsiniz.

  kaynak ben: (#74036684)

  görsel kanıt:
  https://i.hizliresim.com/1jnz7g.jpg
  https://i.hizliresim.com/lbqrv0.jpg

  apk'yı düzgün bir geri derleyici(decompiler) ile çözümlediğinizde siz de kolaylıkla görebilirsiniz.

  edit: bu yazdıklarım "uygulama çalıntı" demek değil. uygulama zaten açık kaynak kodlu bir projenin kopyası. yani kopyalamak zaten serbest(aslında pek öyle değil, fork'layıp ben yaptım diyemezsiniz, açık kaynağın da lisansları var. ama konu o değil). zaten bu yüzden başlığı "çalıntı çıkması" diye değil "yabancı çıkması" diye açtım.

  uygulama sadece signal uçtan uca şifreleme protokolünü değil, signal'in komple android uygulaması projesini kullanıyor. çok büyük ihtimalle iphone ve pc için de böyle. ki bu da kötü bir haber değil çünkü yazılanlar büyük ihtimalle takip edilemeyecek(şimdilik). burada konu uygulamanın kalitesi değil, yüzde yüz yerli denilen yazılımın yabancı çıkması.

  edit 2: underdose nick'li arkadaş signal'i alıp zebrachat'e dönüştürmüş olabilecek şahsın uygulamasını bulmuş. şu linkte appspot'dan daha önce kaldırılmış, zebra.chat adlı bir uygulama var ve geliştiricisi türk. yine de belirtelim, hiç alakası olmayabilir: http://appshopper.com/social-networking/zebrachat
 • yerli google'dan ders almayanların yaptıkları işlerin birbir ortaya çıkması durumudur.
 • yine mi yerli ve milli olamadık? yazıklar olsun.

  asdsfsgsgshshdhsjsjs.
 • şaşırtmamıştır. bir şeyi de emek sarf ederek, çabalayarak yapalım arkadaş bir de bunları asrın buluşu gibi sunmuyorlar mı gel de gülme.
 • iktidarın yerli ve milli anlayışının, kaynağı bu topraklar olan güzel işlerden ziyade, kontrolü tamamen kendi ellerinde olan işlerden oluştuğunu bir kez daha kanıtlayan olay.
 • kendi uçağımızı tankımızı yaptığımızı iddia edip, malzemeleri dışarıdan almamız gibi.

  mondial her ne kadar yerli motosiklet üretiyorsa bu da o kadar yerlidir. rezalet puanım 10/10

  edit: imlâ
 • neresinde yanlış olduğunu anlamadığım durum.

  "yerli ve milli" bu beylerin lügatında "hırsızlık, dolandırıcılık" olarak geçmiyor mu zaten?
 • ya incelemedim, kopya yapmış olabilirler de mal sürüsü bünyelere şöyle bir açıklama yapmak lazım. signal denen adamlar, bir protokol icad etti. onu da open source yapıp açtı. signal'i bugün whatsapp da kullanıyor. ebleh ebleh olaya girmeyiniz.

  wikipedia'ya erişebilen bir gözatıcınız ve ingilizceniz de varsa alın okuyun: https://en.wikipedia.org/wiki/signal_protocol .

  bu protokolü fiiliyata geçirmiş açık kodlu bir kütüphaneyi sen de kullanabilirsin. kaynak kodu olan bir ürünü kullanmak, milliliğe ters değil. meselâ, linux kernel'ini modifiye edip milli bir işletim sistemi yazabiliyorsun. almanların, rusların ve çinlilerin yaptığı gibi.

  değil mi şabalak object dumper kardeşim. yesinler reverse engineer taraflarını senin.