şükela:  tümü | bugün
 • 2 ocak 2018 ptt ücret tarifelerine yapılan zam için başlatılmış olan hashtag.

  hem normal posta hem de kargo ücretlerine yapılan zam özellikle normal postayı yaşatmak isteyen mektupseverleri hem de kargo aracılığıyla satış yapan işletmecileri olumsuz yönde etkilemiştir.

  özellikle postcrossing ile ilgilenenler bu konuda yetkililere seslenmek istiyorlar:

  “binlerce vatandaşımız, postcrossing.com ve benzeri siteler aracılığıyla, gerek dünyanın dört bir tarafına gerekse yurt içinde her ay on binlerce kartpostal göndererek ülkemizi tanıtmaya yeni dostluklar kurmaya çabalıyor.
  bizler bu hobiye gönül vermiş insanlar olarak ülkemizi temsil etmeyi, yeni dostluklar ve bağlar kurmayı hedefleyerek bu işi yapıyoruz. aynı zamanda da yok olmak üzere olan ve kurumunuzun var olma amacı olan bir iletişim aracını; posta sistemini ayakta tutmaya çalışıyoruz.
  ne yazık ki, yapılan zamlar yüzünden artık gönderememeye ve bu tanıtımı yapamamaya başladık.
  gönderi ücretleri en pahalı ülkelerden biriyiz. geçtiğimiz aylarda yapılan zamlarla posta ücreti evvela 3.70’e , yapılan son zamlarla beraber de bir kartpostalın gönderim ücreti 4 tl ye çıkmıştır.
  gelir düzeyi bizimle benzer olan rusya, hırvatistan, romanya gibi ülkelerle aramızda %20-25 fark var. ayrıca yakınımızdaki portekiz, almanya ve uzaktaki güney kore, japonya gibi gelir düzeyi 4-5 katımız olan ülkelerin bile gönderi ücretleri bizden düşük. yaklaşık 40 ülkenin kartpostal gönderim ücretlerini https://goo.gl/7hdesc adresinde mevcut. ki siz bunu bizden daha iyi bilirsiniz.
  kartpostal ve pul dahi bulmanın çok zor olduğu şu günlerde bir de bu zamlar iyice belimizi bükmüştür. haftada 5-6 kartpostal gönderen insanların bu işe bu kadar bütçe ayırmaları mümkün değildir takdir edersiniz ki.
  sizden ricamız; 4 tl olan ücretin uygun bir seviyeye çekilmesi ya da kartların tebrik kartı tarifesinden gönderilmesidir.
  bu işe gönül vermiş bir avuç naif insanı kırmayacağınıza inanıyoruz.”
 • herkesin buna destek vermesi lazim cunku herkes bir gun kargo, posta vs gondermek icin o ptt'ye gelecek. millet saniyor ki ptt en ucuzdur, hesaplidir.

  bitti o devir. caktirmadan alttan alttan %100'u gecen zamlarla su an rekor kiriyor. dun bir tane belge gonderdim ya bildigin kagit evrak. tam 11.65 tuttu. hem de subeye teslim yolladim.

  yilbasi haftasi bunlar yedi gun boyunca 6 liradan gonderdiler her seyi. e demek ki bu kadar fahis zam yapilmasina gerek yokmus?.

  acilen birilerinin ptt'nin ensesine vurmasi lazim. mal gibi cam filmine tepki gosteriyorsunuz iki uc gun su hashtag'i yukarda tutalim. elden ele beyler bayanlar.
 • kendi halinde bir postcrosser olarak kesinlikle desteklenmesi gerektiğini düşündüğüm haykırış. bu insanların tüm bu kargaşanın, hayat mücadelesinin içinde ufacık bir zevkleri var; tozlu posta kutularına dünyanın belki de hiçbir zaman gidemeyecekleri bir yerinden tanımadıkları birinden gelen bir karta yazılmış olan ufacık bir iyi dileğe ihtiyaçları var, aynı şekilde yine tanımadığınız bilmediğiniz birinin gününü güzelleştirmek ayrı bir mutluluk kaynağı. bunlar bir şey ifade etmiyorsa ekonomik düşünsek bile ülkenin çeşitli yerlerinin resimlerinin basılı olduğu kartlar -hoş, artık istanbul dışında kendi şehrimizin kartını bulmakta da zorlanıyoruz- ile bir şekilde bedava ülke tanıtımı yapılmış oluyor belki kartpostaldan etkilenen biri turist olarak ziyarete geliyor.
  sonuç olarak kartpostal göndermek bu kadar pahalı olmamalı, ricamız; 4 tl olan ücretin uygun bir seviyeye çekilmesi ya da kartların tebrik kartı tarifesinden gönderilmesidir.
 • geçen yıl çok büyük bir hevesle başladığım postcrossing maceramı bitiren zam. zaten türkiye'de kaç insan kartpostal, mektup yolluyor ki habire zam yapıp daha fazla kar etmeye çalışıyorlar; yerine bulaşmayan bir sürü gönderide cabası.
  hem bir dünya para alıp hem de gönderileri yerine ulaştıramayan ptt'nin yaptığı zam.
 • varlık fonuna devredilen her firmanın ciddi fiyat artışlarına gitmesi nedeniyle kuşkumu çeken fiyat artışı.
  çaykur devredildi , çay fiyatları ortada.
  şimdide ptt zammı.
  verimlilik ve düzgün fiyatlandırma istiyoruz , çok şey mi istiyoruz ?
 • hizmet kalitesi düştükçe fiyatların artması sonucu kaçınılmaz olan protesto.

  mektuplar kaybolur, çalışanlar tarifeyi bilmez, şubelerde pul satılmaz, sorulara cevap verilmez... yapılan iş daha fazla değil ki karşılığında bu kadar fark isteyebilesiniz. bu hizmetin karşılığında indirim bile yapılması gerekir.