şükela:  tümü | bugün
  • muhtelif mühendislik fakültesi öğrencilerinden sıkça duyulan bir beyanat.

- puanım yetiyordu ama tıp yazmadım.
    - iyi bok yedin.
  • "ben zaten 3 tercih yaptım, bi burası bi şurası bi de orası" da der bu insan. liseden yeni çıkmışken bile ideallerimin peşinden koştum hep, bilinçli ve zekiyim mesajları vermek ister alttan alttan. geç bunları kardeşim.
  • sol frame de görüp şaşırdığım, doldurulmuş boş bkz'ımdır. kullanılma nedeni şudur: "ee niye tıp yazmadın madem puanın yetiyordu?" sorularından bezildiği için (bkz: derece yapan herkesin tıp okumak zorunda olması) direkt tepki geliştirmişsinizdir artık...

ayy puanına yazık olmamış mı? ayy işsiz kalacaksın sen şimdi! o bölüm de ne iki yıllık mı?

size ne yavrucum. mühendislik de yazmadım. al.
  • "puani yeten herkes muhakkak tip yazmalidir, en sukela meslek doktorluktur" gudusunu icine cok derinden sindirmis turk halkinin merakina karsi kullanilan ilk savunma mekanizmasi. cunku sizi caliskan bilip tibba gitmediginizi farkeden butun mahallelinin ilk sorusu "puanin mi yetmedi"dir. ilk sene cok kullanmistim, sonra vazgectim.

bundan bi sonraki adim "punaim yetmiyordu ondan bilkent genetik'e gittim" olabilir. ikinci sene de bunu kullanmistim.

daha sonrasinda ise otobuste tanistiginiz teyzelere "matematik ogretmeniyim" der rahat edersiniz, cunku otobus teyzeleri matematik egitimi uzerine pek soru sormazlar.
    kendinizi daha da saglama almak istiyorsaniz yuzuksuz parmaginiza bakan otobus teyzelerine "evlendim, bosandim" diyebilirsiniz, boylece sizi ogullarina, yegenlerine yakistirmaktan vazgecerler. misil misil uyumakta ozgur olursunuz.

edit: arkadas, milletteki nasil bir tip sevdasiysa, ben oss'ye gireli 10 sene oldu hala basima kakarlar. "simdiye doktor olduydun da bize bakiyordun" mesela akraba cevremin en sevdigi yakinma. biri de ciksin da "bu kizin neye yetenegi var, ne olmak istiyor" desin. yara gorunce elim ayagima mi dolaniyor, tanimadigim insanlarin olmesine bile geceler boyu agliyor muyum, doktor olsam butun bi karakterimi kokunden silmem mi lazim, peh kimin umrunda!
  • neden doktor oldun?
    -puanim yetti
  • meslek tercihinin puana göre değil, yapılmak istenen mesleğe göre yapılması gerektiğinin bilincinde olan insanın söylediği bir sözdür.sistemin kuklaları olmuş öğrencilere örnek olası bir söylemdir.bir bölümün puanının yüksek olması onun herkese uygun ya da illaki yapılması gereken meslek olduğunu göstermez.

muhtemelen bu sözü söyleyen kişi de, at gözlüklü insanları bilinçlendirmeye, yaptı tercihin gerizekalılıktan değil, ileri görüşlülükten ve kendinibilirlikten kaynaklandığını göstermeye çalışmaktadır.
  • benim de sınava girdiğim 13-14 yıl öncesinde köklü üniversitelerin temel mühendislik-mimarlık bölümleri ve o dönem çok popüler olan bilgisayar,endüstri, tekstil mühendislikleri neredeyse tüm tıp fakültelerinden daha yüksek puanla öğrenci kabul ettiğinden bel ağrılarıyla kıvranan yaşlılara bu şekilde açıklanırdı konu. elbette bu ülke ekonomisi tamamen çökmeden, endüstri mühendislerinin ne iş yaptığını öğrenmeden ve bel ağrıları nüfusun onda dokuzunu etkiler hale gelmeden önceydi.