şükela:  tümü | bugün
  • rusya'da yaşanan acayip olay

--- spoiler ---

rusya’da 15 yaşındaki bir çocuk, sırf insan öldürmenin nasıl bir his olduğunu merak ettiği için favori bilgisayar oyununu pubg'deki senaryoyu uygulayıp genç bir kadını öldürdü.
    --- spoiler ---
  • eveet bakalım bizim memlekette ne zaman vuku bulacak böyle bir olay, sonra bu oyunu yasaklarlar bizde oynayamayız.
  • saçma sapan bir haberimsi. haber içeriğinde gencin kadını atm'den para çektikten sonra bıçaklayarak öldürdüğü yazıyor. sonra da diyor ki güya oyundaki senaryoya göre öldürmüş. pubg'de böyle bir senaryo yok ki. kel alaka. muhtemelen sıçtığını anlayan ergen oyunu bahane olarak öne sürdü.
  • duygusuz bir nesil yetişiyor sanki. sosyal medya bir yandan, bu tür oyunlar öbür yandan köreltiyor bazı şeyleri. güzelim kız hiç uğruna öldü gitti.
  • bu cinayetin bu oyunla ne alakası var.pubg oynayan birisi olarak yazıyorum;bu oyunda bir defa bıçak yok.bir adaya atılan 100 kişi birbirinden kaçıp saklanarak,bir taraftan da etraftaki silahları bulmaya çalışarak (bıçak yok) en sona kalmaya çalışıyor.
  • çocuk bildiğin jet fadıl zekasına sahip.

sen git gaspçılık yap, cinayet işle, daha sonra da ülkedeki bilgisayar oyunlarına karşı oluşan nefreti kullanıp "vallahi ben yapmadım, oyun yaptırdı" de.

tabi biliyor ki bilgisayar oyunlarının şiddet eğilimini artırdığını düşünen mal değnekleri ağızları sulanarak "o çocuğun bir suçu yok! suç bu oyunları yasaklamayanlarda!" diye bağırıp bir gaspçıyı ve katili aklamaya çalışacak.

okuyunuz efendim.

edit: rusyadaki mal değnekleri ortaya çıkar da bizimkiler boş durur mu? tabi ki de durmuyorlar. yeni nesilden dem vuran mı dersiniz, yok efendim ne saçma oyun diyerek bizleri üstün senaryo yetenekleriyle aydınlatanlar mı dersiniz, hepsi doluşmuş.

30 yaşında hala hayvan evladı gibi bilgisayar oynayan, ama pubg'yi bir kere bile oynamamış bir tip olarak size bir şey anlatayım.

bakın sevgili bilaller, bir kişi suç ve ceza okuyup eline balta alarak birinin kafasını yarıyorsa, bu dostoyevski'nin değil, o kişinin suçudur. diriliş ertuğrul izleyen dayı elinde kılıçla köy basıyorsa, bu trt'nin değil, o dayının suçudur. bir mide ameliyatını izleyen kişi evde uyuyan babasının karnını neşterle keserse, bu o ameliyatı yapan doktorların suçu mudur? değildir.
    şimdi aynı mantıkla aşağıdaki soruyu cevaplayınız:

bir kişi bilgisayar oyunu oynayıp cinayet işliyorsa, suç kimindir?

bilgisayar oyunu, interaktif bir sinema filmidir. sırf salak hissetmemek için, aklınızın ermediği, beyninizin almadığı şeylere hönkürdemeyiniz. bırakınız bazı şeyleri de anlamayıverin.
  • rusya'da pubg'nin yasaklanmasına neden olmayacak olaydır.
  • o çocuk zaten katil olacakmış pubg bahanesi olmuş ya da haberde öyle yansıtılmış yoksa pubg veya türevi oyunları oynayan tek çocuk o değil.
  • bu oldukça sık karşılaşılan bir durum, oyunla veya film ile alakasız olmasına rağmen bireyin işlediği suç oyunlara veya filmlere atılır, bu sayede hem dava gündeme oturur hemde suçlunun cezasına indirim gelir.